Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Na Politechnice Gdańskiej w dn. 15–16.09.2022 r. odbyła się konferencja sprawozdawcza uczelni wyróżnionych w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnie Badawcze”. Jej organizatorem było Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z PG. Konferencja umożliwiła prezentację dotychczasowych działań uczelni w trzecim roku realizacji programu IDUB oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Dzięki programowi IDUB czołowa dziesiątka uczelni wyłonionych w ministerialnym konkursie otrzymuje co roku (do 2026 r. włącznie) subwencję zwiększoną o 10 proc., a uczelnie, które zajęły miejsca 11–20, otrzymują dodatkowe 2 proc.
Uczelnie wykorzystują dodatkowe środki głównie na otwieranie programów wspierających kompetencje naukowców oraz na realizację ich projektów badawczych. Politechnika Gdańska do tej pory na wszystkie działania w ramach IDUB wykorzystała już ponad 30 mln zł, m.in. na:
- utworzenie 30 programów wspierających naukowców i ich prace badawcze;
- zorganizowanie trzech międzynarodowych konferencji;
- stworzenie międzynarodowych zespołów badawczych, nawiązanie szerszej współpracy badawczej z krajami regionu Morza Bałtyckiego;
- unowocześnienie infrastruktury badawczej i dydaktycznej.
W pierwszej części konferencji w wystąpieniach wprowadzających głos zabrali, oprócz rektora PG, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek oraz prof. Lauritz Broder Holm-Nielsen, przewodniczący zespołu ekspertów w ramach programu IDUB i współautor raportu o polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego.
– Kiedy jest się w samym środku procesu zmian, czasami trudno ocenić, czy wszystkie działania idą w zaplanowanym kierunku – zaznaczył prof. Lauritz Broder Holm-Nielsen, od początku związany z tworzeniem programu IDUB. – Spotykamy się zatem w szerokim gronie, żeby spojrzeć na nie z różnych perspektyw. IDUB to długofalowy proces i wymagający dużego zaangażowania, ale też bardzo dobrze przygotowany i już teraz widzimy, że jego podstawowe założenie, czyli stymulacja do rozwoju i zmian, działa doskonale. Nie jesteśmy nawet na półmetku, a udało się poczynić progres na poziomie zarządzania uczelniami, kreowania środowiska naukowego sprzyjającego badaczom, czy sposobu przekazywania wiedzy – dodał.
Pierwszego dnia konferencji odbyły się cztery panele dyskusyjne, w których wzięło dwudziestu naukowców – przedstawicieli polskich uczelni badawczych oraz zagranicznych ekspertów z Danii, Węgier, Rumunii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Tematy paneli:
- Wzmacnianie współpracy z globalną społecznością akademicką.
- Poszukiwanie odpowiedniego pola badawczego: zmiana profilu badawczego ze względu na potencjał uczelni, aktualne, globalne wyzwania oraz pojawiające się możliwości.
- Dążenie do zrównoważonego postępu w procesie realizacji misji uczelni.
- Wypracowanie skutecznych i efektywnych programów rozwoju dla pracowników.
Prof. Peter Maassen z Uniwersytetu w Oslo, prowadzący pierwszą dyskusję mówił na wstępie: – Nauka nie jest ani lokalna, ani narodowa. Jest globalna. A my musimy pracować na przedefiniowaniem modeli międzynarodowej współpracy, kreować wielostronność, tworzyć nowe relacje z kolejnymi instytucjami. Współpraca równych parterów w równym świecie nauki – do tego powinniśmy dążyć i nad tym pracować.
W drugim dniu konferencji naukowcy rozmawiali m.in. o integracji i konsolidacji polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Prof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk, przewodniczący Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki przedstawił priorytety polityki naukowej państwa.
Następnie prof. Simon Gaskell poprowadził panel dyskusyjny „Integracja i konsolidacja polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego”, w którym udział wzięli prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek, prorektor ds. projektów badawczych i doktorantów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. Przemysław Żywiczyński, przewodniczący zespołu koordynującego IDUB z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas panelu dyskutowano m.in. o dotychczasowych doświadczeniach uczelni związanych z procesem integracji, a także o sieciach współpracy i tworzeniu sojuszy z europejskimi uczelniami.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, omówił doświadczenia Gdańska w zakresie konsolidacji uczelni, przedstawiając poszczególne działania realizowane w ramach Uczelni Fahrenheita, w tym m.in. debaty na trzech uczelniach, pracę nad logo FarU, organizację Pikniku Fahrenheita.
W panelu eksperckim, który poprowadził prof. Lauritz Holm-Nielsen udział wzięli: prof. Éva Kondorosi, prof. Peter Maassen, dr Mariana Chioncel, prof. Simon Gaskell. Eksperci dyskutowali m.in. o postępach dokonanych przez uczelnie uczestniczące w programie IDUB, rozwiązaniach wypracowanych w innych krajach, a także o wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi uczelniami badawczymi. W trakcie dyskusji podkreślono, że IDUB dał uczelniom motywację do zintensyfikowania działań badawczych, a podczas konferencji wysłuchano wiele przykładów innowacji uniwersyteckich.
Następnie, po rekomendacjach ekspertów dla uczelni biorących udział w programie, rektor Krzysztof Wilde jako gospodarz wydarzenia podziękował uczestnikom za udział konferencji, w szczególności ekspertom, członkom międzynarodowego komitetu efektywności badawczej oraz przedstawicielom ministerstwa i pracownikom uczelni zaangażowanym w organizację wydarzenia.
Na zakończenie drugiego dnia konferencji głos zabrał Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
– Jestem przekonany, że wszystkie wnioski, uwagi, refleksje, które stały się udziałem tegorocznej konferencji podsumowującej, poprzednich w Warszawie i Krakowie oraz kolejnych, pozwolą jeszcze lepiej przygotować się do oceny międzyokresowej i budować dobre doświadczenia całego programu. [….] Dziękuję za wykonaną pracę i kontynuujmy tę misję doskonałości, misję uczelni badawczych – podsumował Wojciech Murdzek.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.