PG poszerza współpracę z PGE Baltica w zakresie morskiej energetyki wiatrowej
Od lewej: Mariusz Witoński, prezes PTMEW, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. Fot. Krzysztof Krzempek/PG.
PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE, będzie partnerem VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Politechnice Gdańskiej. List intencyjny podpisany z władzami uczelni 8.09.2022 r. otwiera też drogę do innych, kolejnych form współpracy, z których skorzysta tworzone przez PGE Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Konferencja Baltic Windustry – spotkanie biznesu i nauki
Pierwsze farmy wiatrowe mają pojawić się na Bałtyku w 2026 r., a jednym z głównych celów Politechniki Gdańskiej jest wzmocnienie szerokiej współpracy w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
Dn. 8.09.2022 r. na PG odbyła się międzynarodowa konferencja „BalticWindustry: Industrial Research in Offshore Wind”, podczas której naukowcy i przedstawiciele przemysłu dyskutowali na temat korzyści wynikających z połączenia nauki z biznesem.
Konferencja została podzielona na trzy sesje dotyczące administracji, biznesu i nauki. Uczestnicy poruszyli kwestie finansowania prac badawczo-przemysłowych, możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej w efekcie wdrożenia wyników prac badawczych w obszarze offshore, a także przykładów wspólnych projektów naukowo-przemysłowych.
Wydarzenie było skierowane również do studentów, którzy stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej.
– Energia odnawialna, pochodząca m.in. z morskich farm wiatrowych to jeden z obszarów gospodarczych o największym potencjale i najszybciej się rozwijających. Naszym celem jest zbudowanie pewnego rodzaju ekosystemu, w którym nauka jeszcze efektywniej będzie współpracować z biznesem – podkreślił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
„Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” – III KONFERENCJA SPRAWOZDAWCZA uczelni biorących udział w programie
III Konferencja sprawozdawcza dla uczelni biorących udział w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) odbędzie się w dn. 15–16.09.2022 r. w Gdańsku. Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Politechniką Gdańską.
Celem III Konferencji sprawozdawczej jest prezentacja działań uczelni w trzecim roku realizacji programu IDUB, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wdrażania opracowanych przez uczelnie planów rozwoju, a także przygotowanie uczelni do oceny śródokresowej programu IDUB.
W 2019 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło konkurs w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Wybór zwycięzców pierwszego konkursu IDUB był punktem zwrotnym dla systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Politechnika Gdańska zajęła w tym konkursie II miejsce w kraju i uplasowała się najwyżej wśród uczelni technicznych.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronach: