Stypendia Naukowe Prezydent Miasta Gdańska im. Daniela Gabriela Fahrenheita
Prezydent Miasta Gdańska wspólnie z Uczelniami Fahrenheita ufundowała trzy prestiżowe stypendia naukowe imienia Daniela Gabriela Fahrenheita dla najlepszych doktorantów z zagranicy.
Do skorzystania z oferty zachęcamy młodych naukowców, którzy przygotowują rozprawę doktorską w zagranicznej uczelni, są autorami lub współautorami publikacji naukowej i chcą realizować swoje naukowe zainteresowania na jednej z uczelni FarU.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15.10.2022 r.
Korzyści z uczestnictwa w programie stypendialnym:
- odbycie rocznego stażu w jednej z uczelni FarU;
- prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych w ramach pracy doktorskiej;
- zwrot kosztów podróży do kwoty 6,5 tys. zł;
- stypendium w kwocie 6,5 tys. zł (netto) miesięcznie przez cały okres pobytu;
- bezpłatne zakwaterowanie;
- zdobycie międzynarodowego doświadczenia;
- nawiązanie nowych kontaktów.
Dodatkowe informacje, w tym regulamin programu stypendialnego i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Kolej na południe – nagrodzono najlepsze studenckie projekty w konkursie FarU i PKM
Wyłoniono zwycięzców konkursu organizowanego przez Uczelnie Fahrenheita i samorządową spółkę Pomorska Kolej Metropolitalna SA na przygotowanie studium architektoniczno-urbanistycznego kształtowania kolei pasażerskiej na odcinku planowanej przez pomorski samorząd linii PKM Południe.
Do opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznych planowanych przystanków PKM Południe w I etapie konkursu zostali zaproszeni studenci pierwszego semestru studiów magisterskich na kierunku architektura. Organizatorem technicznym konkursu był Wydział Architektury PG, a głównym koordynatorem dr inż. arch. Magdalena Podwojewska, prodziekan ds. studentów i promocji na Wydziale Architektury PG.
Finał I etapu konkursu odbył się 29.06.2022 na Politechnice Gdańskiej. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele PKM, Urzędu Marszałkowskiego oraz Politechniki Gdańskiej, podkreślali bardzo wysoki poziom prac konkursowych, ich różnorodność i odwagę w kreowaniu nowych rozwiązań.
Nagrodzone prace:
- „Przesiądź się na kulturę”, autorki: Patrycja Stawska i Małgorzata Maina, nagroda w wys. 7 tys. zł;
- „Połączenie”, autorki: Urszula Całusińska i Klaudia Chorobińska, nagroda w wys. 5 tys. zł;
- „Żółta wstążka”, autorki: Ludmiła Matsisovich i Marta Kloch, nagroda w wys. 3 tys. zł;
Wyróżnienia otrzymali:
- Natalia Buć, Milena Mroch, praca pt. „Równowaga”;
- Robert Maskos, Jelizawieta Miakotina, praca pt. „Nowe centrum Oruni Górnej”;
- Anna Pliszka, Agnieszka Kowalik, praca pt. „Kolej na relację z południem”;
- Dominika Wodeńko, Sylwester Wilczak, praca pt. „Latający dywan”;
- Joanna Kreft, Julia Lebioda, praca pt. „Fuzja”.
Przed nami II etap konkursu, w którym dla 8 wybranych w I etapie projektów studenci będą przygotowywać szczegółowe koncepcje innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, społecznych i gospodarczych wzmacniających atrakcyjność kolei pasażerskiej dla użytkowników. Zadanie to będą realizować interdyscyplinarne zespoły, liczące co najmniej pięciu członków. We wszystkich drużynach obecny musi być reprezentant każdej z uczelni tworzących FarU – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. W tym etapie dla zwycięskich zespołów PKM SA ufundowała nagrody finansowe o łącznej wartości 20 tys. zł. Szczegóły II etapu zostaną ogłoszone przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 1.10.2022 r.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
O zanieczyszczeniach Morza Bałtyckiego w „Rozmowach z Fahrenheitem
O zanieczyszczeniach Morza Bałtyckiego, ich przyczynach, skali zagrożenia oraz perspektywach na poprawę sytuacji ekologicznej tego akwenu rozmawiali goście drugiego odcinka podcastu „Rozmowa z Fahrenheitem”.
Gośćmi odcinka byli:
- prof. Magdalena Bełdowska z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnicząca Sekcji Chemii Morza KBM PAN,
- prof. Magdalena Gajewska z Katedry Technologii i Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej, koordynatorka Centrum EkoTech oraz
- dr hab. Michał Sobjanek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spotkanie prowadził Dariusz Szreter, dziennikarz tygodnika „Zawsze Pomorze”.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.