„Design-for-safety" – bezpieczny transport morski
Fot. dr hab. inż. Jakub Montewka/PG
„Design-for-safety – opracowanie racjonalnej metody projektowania statku w celu zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi ze szczególnym uwzględnieniem stateczności i właściwości manewrowych” to nowy projekt, nad którym będą pracować m.in. naukowcy z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Na realizację projektu, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Jakub Montewka, prof. PG, naukowcy otrzymali 498 800 zł w ramach programu Aurum Supporting International Research Team Building.
Projekt obejmuje powołanie nowej międzynarodowej grupy badawczej składającej z pracowników Zakładu Projektowania Okrętu z udziałem prof. Jerzego Matusiaka z Uniwersytetu Aalto w Espoo w Finlandii. Prof. Jerzy Matusiak jest uznanym autorytetem w dziedzinie hydrodynamiki oraz przede wszystkim autorem programu modelującego manewrowość statku w sześciu stopniach swobody LaiDyn, który będzie głównym narzędziem numerycznym nowo powstałego zespołu. Prof. J. Matusiak będzie też nadzorował rozwój programu LaiDyn, w który mają być zaangażowani członkowie nowego zespołu.
Prace nad projektem będą trwały rok, ale z jego efektów naukowcy i studenci będą mogli korzystać przez wiele lat. To np. prognozowanie właściwości manewrowych przy pomocy platformy Gougha-Stewarta oraz wykorzystanie programu LaiDyn. Ponadto planowane jest uruchomienie sekcji bezpieczeństwa transportu w ramach koła naukowego KORAB, w którym studenci zajmą się analizami bezpieczeństwa i związanymi z tym badaniami modelowymi.
AAL PROGRAMME
W październiku br. będzie organizowana w Gdańsku konferencja sieciująca osoby tworzące innowacyjne rozwiązania związane ze starzeniem się społeczeństwa, politykami senioralnymi i opieką nad seniorami. NCBR zaprasza do składania propozycji interaktywnych sesji i/lub warsztatów.
Komitet Programowy konferencji wskazał cztery obszary tematyczne, w które muszą wpisać się przesłane pomysły:
- The impact of the AAL Programme
- The European Ageing well agenda in the 2020s
- How to prepare for an ageing society?
- Enhancing Impact of AAL Projects
Szczegółowe opisy obszarów tematycznych, formularz zgłoszeniowy oraz kryteria wyboru dostępne są na stronie European Week of Active & Healthy Ageing (EWAHA).
Komitet programowy EWAHA zapewnia wsparcie na każdym etapie opracowywania wniosku: od stworzenia programu, identyfikacji interesariuszy warsztatów po opisanie oczekiwanych wyników i promocję w ramach programu konferencji. Osoby, których sesje zostaną wybrane wezmą udział w EWAHA bezpłatnie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13.05.2022 r. o godz. 17.00.
Osoba do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami PG – Małgorzata Łukaszewicz.
Przedsięwzięcie Rozwój Innowacji Drogowych II NCBR i GDDKiA – spotkanie informacyjne
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza na spotkanie informacyjne online, dotyczące przedsięwzięcia NCBR i GDDKiA Rozwój Innowacji Drogowych (RID II), które odbędzie się 9.05.2022 w godz. 10.00–14.30. Spotkanie poprowadzą eksperci NCBR z udziałem przedstawiciela GDDKiA.
Wspólne Przedsięwzięcie RID ukierunkowane jest na wsparcie badań, które mogą być wykorzystane do rozwoju i unowocześnienia procesów realizowanych w działalności podstawowej GDDKiA związanej z rozwojem sieci drogowej oraz utrzymaniem i rozbudową istniejących dróg krajowych.
Celem głównym Wspólnego Przedsięwzięcia NCBR–GDDKiA jest poprawa efektywności zarządzania planowaną, przygotowywaną, realizowaną oraz istniejącą siecią drogową w Polsce w perspektywie roku 2030.
Dla osiągnięcia ww. celu głównego przyjęto w ramach RID dwa cele szczegółowe:
- wzrost innowacji w obszarze drogownictwa;
- wzrost aktywności jednostek naukowych w realizacji prac B+R ukierunkowanych na potrzeby drogownictwa.
W zakresie szkolenia zostaną omówione następujące obszary:
- informacje podstawowe,
- finansowe,
- generator wniosków
- podstawowe informacje o przeprowadzeniu oceny.
Kontakt w sprawie szkolenia: urszula.sakowicz@ncbr.gov.pl do dnia 4.05.2022 r. do godz. 12.00. Osoba do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Joanna Baum.
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym
Dn. 29.04.2022 r. o godz. 10.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Łukasza Zedlera pt. “Comprehensive analysis of low-temperature methods for reclaiming of ground tire rubber”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Józef Haponiuk, promotorem pomocniczym dr inż. Krzysztof Formela.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres urszula.kampowska@pg.edu.pl do dn. 22.04.2022.