Program został przygotowany, by wspierać osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, co w efekcie powinno się przyczynić do zwiększenia się o 20–50% (w stosunku do poziomu z roku 2020) udziału energii pochodzącej z OZE w ogólnym miksie energetycznym kraju. Cele szczegółowe Programu, w które wpisuje się zakres tematyczny konkursu:
- C1 wzrost potencjału przemysłu energetyki odnawialnej (w tym prosumenckiej);
- C2 rozwój inteligentnej infrastruktury sieciowej (energetycznej);
- C3 obniżenie emisyjności energetyki poprzez zwiększenie wykorzystania surowców biodegradowalnych oraz produktów odpadowych.
W tej edycji konkursu wskazujemy minimalny dla danej fazy zakres wyników prac B+R wykonawcy, z uwzględnieniem odpowiedniego dla niego Obszaru Tematycznego. Beneficjent we wniosku o dofinansowanie samodzielnie określa szczegółowy zakres Produktów dla wszystkich faz, każdorazowo uwzględniając minimalne wymogi zawarte w załączniku nr 14 do Regulaminu konkursu.
Do konkursu mogą przystąpić: konsorcja – składające się z maksimum 3 podmiotów: przedsiębiorstw i jednostek naukowych w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa.
Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.
Dofinansowanie można przeznaczyć na wykonanie studium wykonalności, realizację badań podstawowych, przemysłowych, prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych.
Projekt musi być realizowany z podziałem trzy fazy:
- faza I – opracowane studium wykonalności techniczno-ekonomiczne wskazujące na zasadność realizacji propozycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie, czas realizacji do 9 miesięcy;
- faza II – osiągnięcie min. 6 poziomu gotowości technologicznej (TRL 6) propozycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie; czas realizacji do 2 lat;
- faza III – osiągnięcie co najmniej 8 poziomu gotowości technologicznej (TRL 8) propozycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie, czas realizacji do 3 lat.
Wnioski można składać w trzech obszarach tematycznych:
- obszar tematyczny nr T1 – Energetyka solarna – 125,9 mln zł;
- obszar tematyczny nr T5 – Energetyczne wykorzystanie odpadów i ciepła z gazów poprocesowych – 125,9 mln zł;
- obszar tematyczny nr T6 – Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia) – 141,2 mln zł.
Całkowity budżet konkursu wynosi 393 mln zł. Nabór trwa w dn. 1.04–30.06.2022 r., godz. 16.00.
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI. Więcej informacji, w tym dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCBR. Informacja w Dziale Projektów: Joanna Baum, Anita Wiśniewska, Beata Toma.