Społeczności akademickie trzech uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyły w debacie pt. Po co nam Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita? Tym razem gospodarzem spotkania był rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Poprzednie debaty odbyły się w Politechnice Gdańskiej i w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Oprócz społeczności akademickiej trzech uczelni w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, określił FarU jako identyfikowaną na poziomie europejskim szansę dla regionu wspierania innowacyjności i postępu technologicznego.
Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor UG w słowie wstępnym przekonywał, że konsolidacja i uwspólnienie działań, przeważa nad działaniami w pojedynkę.
Przypomnijmy, że FarU stanowi blisko 4 tys. naukowców, 1700 doktorantów, ok 44 tys. studentów. To także reprezentacja 30 dyscyplin naukowych i grono 60 naukowców, którzy znaleźli się na prestiżowej liście Stanford University – dwóch procent najwyżej cytowanych na świecie naukowców.
Podczas dyskusji podkreślano trudność zadania związanego z federalizacją uczelni, budowania wspólnej struktury i marki z zachowaniem autonomii. Jako przykład korzystnych zmian i europeizacji uczelni zaprezentowano dobre praktyki francuskich uczelni federacyjnych na przykładzie Uniwersytetu Paryż – Saclay. Ta uczelnia, według rankingu szanghajskiego znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych uniwersytetów na świecie, aż w jedenastu dyscyplinach.
Debatę na UG poprzedziły podsumowania mijającego roku działalności, idei Związku Uczelni Fahrenheita i projekty dalszych planów federalizacji i ewaluacji. Mówiła o nich prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, która od roku pełni funkcję Dyrektora Związku Uczelni Fahrenheita. Jak zapowiedziała, celem działań jest znalezienie się FarU w światowym rankingu 1000 najlepszych uczelni. Poinformowała również, że w ramach FarU powstało i pracuje 21 zespołów składających się z pracowników trzech uczelni, w których przekazywane są dobre praktyki i przeprowadzane wspólne szkolenia. Trwa inwentaryzacja aparatury badawczej będącej na wyposażeniu laboratoriów i pracowni uczelni FarU. Z podjętych z sukcesem działań wymieniła także udział kół naukowych w największych targach pracy branży IT w Europie Środkowo Wschodniej – Infoshare, gdzie FarU miało wspólne stoisko, na którym prezentowano osiągnięcia młodych badaczy. Dyrektor Faru podkreśliła wymianę doświadczeń młodych badaczy w ramach FARu podczas niedawnej konferencji pt. Młodzi dla Fahrenheita, skupiającej doktorantów różnych dziedzin i dyscyplin z trzech uczelni. Dyrektor FarU wspomniała także o umowie z PKM, z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego i działającej już z powodzeniem uczelnianej poczcie FarU. Mówiła także o udanej współpracy z samorządem m.in. o nowym systemie stypendialnym dla doktorantów, który sfinansowany będzie przez miasto Gdańsk.
Swoje wsparcie i entuzjazm dla rozwoju związku FarU wyraziła w nagranym dla uczestników debaty filmie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.
W czasie debaty padło wiele pytań, wśród nich wiele trudnych m.in. pytano o czy ideę wspólnej ewaluacji. – Poszczególne uczelnie nie mają potencjału, aby wyrobić wysoką kategorię w niektórych dziedzinach – wyjaśniał prof. Marcin Gruchała, Rektor GUMed. – Kolejna ewaluacja powinna być tą wspólną – zapowiedział.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.