Na zdjęciu rektorzy ośmiu uczelni, które podpisały porozumienie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem Markiem Gróbarczykiem oraz kpt. ż.w. Zbigniewem Sulatyckim, przewodniczącym Konwentu Morskiego. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Na Politechnice Gdańskiej odbyło się XII posiedzenie Konwentu Morskiego – organu doradczego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W spotkaniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, a także Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
Na konwencie spotkali się także rektorzy ośmiu uczelni, które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować swoje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – w formule konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”. Są to:
- Akademia Morska w Szczecinie,
- Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa),
- Politechnika Gdańska,
- Politechnika Koszalińska,
- Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni,
- Uniwersytet Szczeciński,
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
– Dziś, po kilku dziesięcioleciach, stoimy u progu wielkiej, ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Przemysł morski to wielka szansa całej polskiej gospodarki, a dziś otwierają się przed nami nowe możliwości, które umożliwią wykorzystanie potencjału morskiego oraz postawienie na innowacyjność i inwestycje.
– Ten konwent jest wyjątkowy, ponieważ doprowadził do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy uczelniami z wybrzeża, i połączenia sił nauki i gospodarki. Dzięki temu będziemy mogli mówić jednym głosem i łączyć siły, tak żeby wzmacniać gospodarkę morską – podkreślał kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki – przewodniczący Konwentu.
Minister Marek Gróbarczyk przedstawił z kolei kluczowe zagadnienia dla rozwoju branż związanych z gospodarką morską: stoczniowej i offshorowej. Omówił m.in. wdrożenie aktów legislacyjnych mających na celu realizację polityki offshorowej (koncesje na pola offshoworowe), a także prace nad przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury (m.in. budowy portu instalacyjnego w Gdyni i portów serwisowych).
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, występując w imieniu wszystkich ośmiu uczelni przystępujących do konsorcjum, przedstawił jak wygląda w praktyce budowa i eksploatacja morskiej farmy wiatrowej oraz w których obszarach wykonawstwa i eksploatacji takiej farmy możliwe jest zaangażowanie lub budowanie polskich kompetencji rozwijających polską gospodarkę. Omówił też wybrane kompetencje badawcze i infrastrukturalne poszczególnych uczelni.
Podczas Konwentu podpisano deklarację w sprawie podjęcia współpracy naukowej uczelni Pomorza na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca dotyczyć będzie następujących obszarów:
- doradztwo na etapie przygotowania inwestycji,
- aspekty ekonomiczne i finansowe inwestycji,
- założenia do projektowania: rozpoznanie geologiczne, rozpoznanie geofizyczne, geotechnika, konstrukcje wsporcze i obiekty budowlane, sieci elektroenergetyczne, oddziaływania środowiskowe itp.,
- nadzór naukowy na etapie oceny merytorycznej składanych ofert oraz w fazie budowy,
- eksploatacja, diagnostyka i monitoring, zarządzanie, trwałość infrastruktury i urządzeń oraz instalacji,
- zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi, w tym ich utrzymanie i eksploatacja w całym cyklu życia.
Podczas Konwentu osoby zasłużone dla regionu zostały uhonorowane Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia otrzymali:
- Adam Franciszek Ruszkowski – prezes zarządu Remontowa Holding SA;
- kpt. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni;
- dr hab. inż. Jacek Wróbel – rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,
- dr hab. Danuta Zawadzka – rektor Politechniki Koszalińskiej.
– Cieszę się że potrafimy coraz lepiej ze sobą współpracować – mówił na zakończenie Konwentu premier. – To, że miałem dzisiaj okazję uczestniczyć w tak pięknej uroczystości jak podpisanie porozumienia przez tyle uczelni jest niezwykle budujące. Myślę, że to dowód na to, że przed nami historia sukcesu, którą wszyscy będziemy pisać we współpracy z polską nauką i przedsiębiorcami.
Dodatkowe informacje oraz galeria zdjęć z wydarzenia dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.