Prof. Zbigniew Korczewski o morskiej energetyce wiatrowej w radiu TOK FM [podcast]
O zaletach i wadach morskich turbin wiatrowych oraz wyzwaniach, z jakimi trzeba się mierzyć w tej dziedzinie, w rozmowie z red. Karoliną Głowacką na antenie radia TOK FM w ósmym odcinku audycji „Nauka Praktyczna”, opowiadał prof. Zbigniew Korczewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, koordynator Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.
Jako główne zalety morskich turbin wiatrowych prof. Z. Korczewski wymienił, oprócz kwestii emisji zanieczyszczeń, także m.in. większą siłę i stabilność wiatru na morzu w porównaniu do tego na lądzie, a jako wady m.in. kosztowną technologię.
Naukowiec mówił o transporcie i instalacji największych morskich turbin wiatrowych, a także o podejmowaniu działań dążących do zmniejszania wpływu działania turbin na faunę oraz o wyzwaniach technologicznych, m.in. w kontekście monitorowania, w jaki sposób turbina zamontowana na morzu oddziałuje na środowisko morskie i z jaką intensywnością to środowisko degraduje samą turbinę.
– Jestem fanem tej technologii, ponieważ w ten sposób chronimy środowisko. Nie ma emisji, jest czysta energia. Dzisiaj ona dużo kosztuje, ale te technologie się rozwijają, w związku z tym koszty inwestycyjne będą się obniżać – podsumował prof. Z. Korczewski.
Wszystkie podcasty z cyklu Nauka Praktyczna dostępne są do odsłuchania na kanale PG w serwisie You Tube:
Nauka Praktyczna - podcasty
Webinarium: „Programy Międzynarodowe na lata 2021–2027
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku zaprasza na bezpłatne webinarium: „Programy Międzynarodowe na lata 2021–2027". Spotkanie adresowane jest m.in. do przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli JST, którzy chcą pozyskać dofinansowanie w ramach programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską oraz programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej w perspektywie finansowej na lata 2021–2027.
Podczas spotkania zostaną omówione:
- Programy centralnie zarządzanie przez Komisję Europejską:
- Horyzont,
- EU4Health,
- CEF,
- LIFE,
- ERASMUS,
- Europa Cyfrowa,
- Europejski program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI),
- Single Market Programme (SMP);
- Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej:
- Polska–Rosja,
- Południowy Bałtyk,
- Region Morza Bałtyckiego,
- Europa Środkowa,
- INTERREG EUROPA.
Warunkiem uczestnictwa w webinarium jest wysłanie do dn. 9.11.2021 r. formularza zgłoszeniowego i potwierdzenie linkiem aktywacyjnym przesłanym mailem na adres uczestnika. Link do webinarium zostanie wysłany w osobnej wiadomości najpóźniej w dniu wydarzenia tj. 10.11.2021 r.
Organizatorem webinarium jest Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku, ul. Augustyńskiego 1, 80-819 Gdańsk, tel. 58 326 81 47, 58 326 81 48, 58 326 81 52, e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu.
Więcej informacji na stronie Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego.
Webinaria informacyjne dla wnioskodawców Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego
Program Interreg Region Morza Bałtyckiego organizuje webinaria dla wnioskodawców, którzy planują złożyć projekt w nadchodzącym naborze:
- 17.11.2021 r. – Odporne gospodarki i społeczności, Usługi publiczne odpowiadające na potrzeby mieszkańców;
- 25.11.2021 r. – Zrównoważone wody, Niebieska gospodarka;
- 8.12.2021 r. – Gospodarka o obiegu zamkniętym, Transformacja energetyczna, Inteligentna zielona mobilność.
Więcej informacji o szczegółach pierwszego naboru projektów i planowanych webinariach zostanie opublikowanych na stronie interreg-baltic.eu.
Dn. 1.12.2021 r. Krajowy Punkt Kontaktowy organizuje dla polskich wnioskodawców seminarium informacyjne nt. pierwszych naborów projektów. Szczegóły spotkania oraz rejestracja zostaną udostępnione na stronie www.ewt.gov.pl w późniejszym terminie.
Osoba do kontaktu: Magdalena Drywa, Dział Projektów.
Konkurs na polsko-tureckie projekty badawcze
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do udziału w konkursie na polsko-tureckie projekty badawcze.
Warunki aplikowania:
- przedmiot i cel dofinansowania: projekty badawcze w obszarach tematycznych: ICT – technologie informacyjne i komunikacyjne; energia; zdrowie; żywność; środowisko realizowane przez polsko-tureckie konsorcja badawcze;
- termin naboru wniosków upływa 12.01.2022 r.;
- zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie;
- najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Działu Projektów;
- osoba do kontaktu: Aleksandra Dubiella-Jackowska, Dział Projektów.
Obrony prac doktorskich na WFTiMS
Dn. 29.10.2021 r. o godz. 13.15 odbyła się w Audytorium Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Magdaleny Chmary pt. „Zastosowanie twierdzenia o przełęczy górskiej w anizotropowych układach Eulera–Lagrange'a”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Izydorek.
Dn 22.10.2021 r. o godz. 11.15 odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Karoliny Górnickiej pt. „Badanie właściwości nadprzewodzących wybranych układów międzymetalicznych”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk.
Dn 22.10.2021 r. o godz. 10.30 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Miłosza Martynowa pt. „Analiza struktur, właściwości elektronowych i widma absorbcji hybrydowych materiałów perowskitowych i molekularnych fotouczulaczy za pomocą teorii funkcjonału gęstości i metod superkomputerowych”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Julien Guthmuller, prof. PG.
Obrona pracy doktorskiej na WIMiO
Dn. 10.11.2021 r. o godz. 12.00 w sali 303 Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG (budynek nr 40) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Macieja Gniota pt. „Wpływ parametrów dawkowania wymuszonego zawiesiny ściernej na efekty docierania jednotarczowego powierzchni płaskich elementów ceramicznych”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Adam Barylski.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w obronie proszone są o wysłanie zgłoszenia do Sekretariatu Dziekana WIMiO – e-mail: dziekani.wimio@pg.edu.pl w terminie do dn. 5.11.2021 r. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do wideokonferencji umożliwiający udział w obronie, w tym także możliwość zadawania pytań.
Z pracą doktorską oraz opiniami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki PG przy ul. G. Narutowicza 11/12. Recenzje wraz ze streszczeniem rozprawy doktorskiej zamieszczone są na stronie internetowej WIMiO.