Nr 216/28 października 2021

Z życia uczelni

Budżet Obywatelski PG – zgłaszanie projektów do 5.11.2021

Strefa wypoczynku, elektrownia fotowoltaiczna, pokój do d-learningu, ogród zimowy/kawiarenka – to projekty pracownicze i studenckie, które są właśnie realizowane w ramach budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej 2021.

W ramach VI edycji BO PG pracownicy, doktoranci i studenci do 5.11.2021 r. mogą zgłaszać propozycje swoich projektów. Na ich realizację przeznaczono łącznie pół miliona złotych, z czego 350 tys. zł będzie stanowić budżet na realizację projektów pracowniczych, a 150 tys. zł – na projekty studenckie.

Głosowanie odbędzie się w dn. 26.11–3.12.2021; lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 23.12.2021 r. po godz. 12.00. Projekty, które zyskają największe poparcie w głosowaniu zostaną wpisane do budżetu Politechniki Gdańskiej z terminem realizacji do końca 2022 r.

Szczegółowe informacje, w tym harmonogram i regulamin, znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego PG.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. i wystawa IPN

Na zdj. z lewej strony: prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku; z prawej strony: prof. Edmund Wittbrodt, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Fot. Krzysztof Krzempek

W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej 26.10.2021 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca pomoc niesioną Węgrom walczącym w 1956 r. o suwerenność swojego kraju, której udzielali m.in. studenci PG i mieszkańcy Gdańska. W holu przed Biblioteką PG otwarto również wystawę IPN Gdańsk: „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.”, którą będzie można oglądać do 15.11.2021 r.

Dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku również pokreślił, że „powstanie węgierskie nauczyło nas solidarności”.

– […] 23 października 1956 r. studenci Politechniki w Budapeszcie organizowali manifestację popierającą wydarzenia w Polsce. […] Kilka dni później doświadczyliśmy solidarności Polaków. Kiedy powstanie zostało stłumione, Polacy nam pomagali, zbierali lekarstwa, odzież, oddawali krew, przyjmowali dzieci z Węgier. Była to doprawdy wielka pomoc, największa na całym świecie. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj i dziękujemy tym osobom z 1956 r., studentom i pracownikom z Politechniki, ale i również innych uczelni w Gdańsku, mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta i regionu – powiedział dr Pál Attila Illés.

Wniosek w sprawie umieszczenia na terenie Politechniki Gdańskiej tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. przez studentów i mieszkańców Gdańska wpłynął ze strony Ambasady Węgier do władz Politechniki Gdańskiej, a następnie, w październiku 2019 r. Senat uczelni podjął uchwałę w sprawie jej umieszczenia w Gmachu Głównym PG.

Wystawa „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.” została przygotowana przez IPN Gdańsk przy współpracy z Instytutem Liszta – Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie. Towarzyszy jej katalog wydany w trzech językach: polskim, angielskim i węgierskim.

Więcej o wydarzeniach w 1956 r. na Węgrzech można przeczytać w nr 7 Pisma PG z 2020 r. [s. 24]. Bliższe informacje oraz galeria zdjęć z uroczystości są dostępne na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej dn. 20.10.2021 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zmiany Regulaminu określającego sposób postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, wprowadzonego Uchwałą Senatu PG nr 86/2021/XXV z dnia 10 lutego 2021 r. i ustalenia tekstu jednolitego regulaminu;
  • ustalenia programów dla następujących studiów podyplomowych: International MBA in Strategy, Programme and Project Management oraz Kadry i płace prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia, przedstawił podsumowanie rekrutacji na studia na semestr zimowy roku akademickiego 2021/2022. Prof. Michał Mrozowski, dyrektor Szkoły Doktorskiej, omówił wyniki rekrutacji do Szkoły Doktorskiej, a prof. Michał Szociński wyniki rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej w roku akademickim 2021/2022. Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju, przedstawił informacje o projekcie Wspieranie procesów konsolidacji uczelni. Stud. Karolina Matuszewska, przewodnicząca SSPG poinformowała o działalności Samorządu Studentów PG.

Nauka

Przedłużenie terminu składania wniosków w programach Argentum i Aurum

Dział Projektów informuje, że termin składania wniosków w programach Argentum Aurum został przedłużony do 5.11.2021 r. do godz. 23.59.

Osoba do kontaktu z Działu Projektów: dr inż. Monika Wieczerzak.

Umiędzynarodowienie

Nabór do programu wymiany osobowej studentów, doktorantów i naukowców

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zaprasza studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich z polskich uczelni do składania wniosków do Programu wymiany osobowej studentów i naukowców – OFERTA WYJAZDOWA.

W ramach Programu wymiany osobowej studentów, doktorantów i naukowców NAWA realizuje wymianę akademicką w ramach umów bilateralnych i współpracy dwustronnej z m.in. następującymi krajami: Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Grecja, Japonia, Kazachstan, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Wietnam.

Celem programu jest nawiązanie, jak też pogłębienie współpracy akademickiej, odbycie studiów częściowych czy nauka języka. Nabór wniosków trwa do 20.12.2021 r. do godz. 15.00.

Sport

100-lecie AZS Gdańsk oraz nagroda dla PG podczas Gali Sportu Akademickiego

Najlepsze uczelnie w cyklu AMP zostały uhonorowane podczas Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się 21.10.2021 r. w Europejskim Centrum Solidarności. Coroczne święto sportu akademickiego zostało w tym roku połączone z obchodami stulecia AZS Gdańsk.

Politechnikę Gdańską reprezentowali:

  • prof. Krzysztof Wilde – rektor PG,
  • Krzysztof Kaszuba – dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG,
  • Andrzej Bussler – prezes AZS PG,
  • Kazimierz Rozwadowski – z-ca dyrektora CSA PG.

W uroczystości wzięli udział tegoroczni medaliści olimpijscy z Tokio, którzy otrzymali wyjątkowe nagrody – Złote Gryfy. Uhonorowani zostali zwycięzcy klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej AMP wywalczyła po raz kolejny Politechnika Gdańska, która na podium wyprzedziła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. W trakcie uroczystości prof. Krzysztof Wilde, rektor PG otrzymał również złoty medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Komunikaty

Nowe sposoby logowania do portalu Moja PG

Centrum Usług Informatycznych, dzięki udanej współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, udostępniło możliwość logowania do portalu Moja PG za pomocą publicznej metody uwierzytelniania: login.gov.pl. Funkcjonalność pozwala uzyskać dostęp do uczelnianego systemu za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub poprzez internetowe konto bankowe (system internetowy banku potwierdza tożsamość osoby). Jednocześnie informujemy, że w przygotowaniu są kolejne ułatwienia w korzystaniu z portalu Moja PG, które wynikają z tej integracji.

Szkolenia online od firmy Elsevier

Elsevier, jeden z największych wydawców oraz dostawca narzędzi Scopus i SciVal zaprasza na cykl szkoleń, który odbędą się w listopadzie br. Będzie to seria webinariów dotyczących e-zasobów, narzędzi oraz usług wspierających komunikację naukową. Wszystkie szkolenia zostaną przeprowadzone w języku polskim, niezbędna jest wcześniejsza rejestracja.

Lista szkoleń zaplanowanych na listopad:

  • Nowe funkcjonalności w narzędziu SciVal – 4.11.2021, godz. 11.30;
  • Scopus i ScienceDirect - co je różni, a co łączy? – 9.11.2021,  godz. 11.30;
  • Aktualizowanie Twojego profilu autora w bazie Scopus – instrukcja krok po kroku – 10.11.2021,  godz. 16.00;
  • 3 efektywne metody wyszukiwania właściwej literatury w bazie Scopus – 18.11.2021,  godz. 16.00;

Szczegółowe opisy szkoleń znajdują się na stronie Biblioteki PG. Pełna oferta wraz z linkiem rejestracyjnym znajduje się na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/webinaria-elsevier/.

Szkolenia dla pracowników PG w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju PG”

Trwa rekrutacja na szkolenia online dla pracowników PG realizowane w ramach projektu POWR 3.5. „Zintegrowany Program Rozwoju PG”:

  • Formalnoprawne aspekty współpracy nauka–biznes: dostępny termin: 18–19.11.2021 r. (ostatni termin szkolenia),
  • Specjalista ds. projektów B+R: dostępny termin 16–18.11.2021 r. (ostatni termin szkolenia).

Każdy uczestnik po ukończeniu szkolenia otrzyma imienny certyfikat (w wersji papierowej lub cyfrowej), a w przypadku szkoleń z obsługi oprogramowania uczestnicy otrzymają także licencję na dane oprogramowanie. Programy szkoleń można znaleźć na stronie projektu.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach proszone są o kontakt z p. Joanną Szakoła: szkolenia-zip@pg.edu.pl, tel. 58 347 11 38. 

Dostęp testowy do platformy PressReader

PressReader to platforma oferująca dostęp do ponad 7 tys. tytułów prasowych i magazynów tematycznych z całego świata, m.in.: Newsweeka, Forbesa, The Guardian, El Pais, The Washington Post, Popular Science, Science Illustrated, Polityki i wielu innych. W ramach testu użytkownicy z PG mogą korzystać z zasobów platformy do 25.11.2021 r., zarówno z komputerów w sieci PG, jak i zdalnie poprzez system HAN. Więcej informacji można znaleźć na stronie Biblioteki PG

Kalendarium

22 października–5 listopada
https://pg.edu.pl/budzet_obywatelski/strona-glowna

VI edycja Budżetu Obywatelskiego PG – zgłaszanie projektów

Propozycje projektów w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać do 5.11.2021 do godz. 12.00.
16 listopada 15.00–16.30
https://pg.edu.pl/otwarta/2021-10/o-kulisach-zarzadzania-duza-korporacja-gospodarcza

O kulisach zarządzania dużą korporacją gospodarczą

Zapraszamy na niezwykłe i wyjątkowe spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich menedżerów – Pawłem Olechnowiczem, autorem książki „Dziwne przypadki polskiego menedżera”.
9 grudnia 14.00–15.30
https://faru.edu.pl/debata

Po co nam Związek Uczelni Fahrenheita? Debata na UG

Zapraszamy do wzięcia udziału w jednej z trzech zaplanowanych debat pt. Po co nam Związek Uczelni Fahrenheita?