Na zdj. z lewej strony: prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku; z prawej strony: prof. Edmund Wittbrodt, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Fot. Krzysztof Krzempek
W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej 26.10.2021 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca pomoc niesioną Węgrom walczącym w 1956 r. o suwerenność swojego kraju, której udzielali m.in. studenci PG i mieszkańcy Gdańska. W holu przed Biblioteką PG otwarto również wystawę IPN Gdańsk: „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.”, którą będzie można oglądać do 15.11.2021 r.
Dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier w Gdańsku również pokreślił, że „powstanie węgierskie nauczyło nas solidarności”.
– […] 23 października 1956 r. studenci Politechniki w Budapeszcie organizowali manifestację popierającą wydarzenia w Polsce. […] Kilka dni później doświadczyliśmy solidarności Polaków. Kiedy powstanie zostało stłumione, Polacy nam pomagali, zbierali lekarstwa, odzież, oddawali krew, przyjmowali dzieci z Węgier. Była to doprawdy wielka pomoc, największa na całym świecie. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj i dziękujemy tym osobom z 1956 r., studentom i pracownikom z Politechniki, ale i również innych uczelni w Gdańsku, mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta i regionu – powiedział dr Pál Attila Illés.
Wniosek w sprawie umieszczenia na terenie Politechniki Gdańskiej tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. przez studentów i mieszkańców Gdańska wpłynął ze strony Ambasady Węgier do władz Politechniki Gdańskiej, a następnie, w październiku 2019 r. Senat uczelni podjął uchwałę w sprawie jej umieszczenia w Gmachu Głównym PG.
Wystawa „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.” została przygotowana przez IPN Gdańsk przy współpracy z Instytutem Liszta – Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie. Towarzyszy jej katalog wydany w trzech językach: polskim, angielskim i węgierskim.
Więcej o wydarzeniach w 1956 r. na Węgrzech można przeczytać w nr 7 Pisma PG z 2020 r. [s. 24]. Bliższe informacje oraz galeria zdjęć z uroczystości są dostępne na stronie internetowej PG w Aktualnościach.