Naukowcy z Politechniki Gdańskiej odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Polski
Na zdjęciu: pierwszy z lewej – prof. Jacek Chróścielewski, trzeci z lewej – prof. Lech Rowiński, Michał Bąkowski, wicewojewoda pomorski, Marek Stępa z Urzędu Miasta Gdyni i Sławomir Łosowski, muzyk, założyciel zespołu Kombi, prof. Ryszard Katulski, prof. Kazimierz Darowicki, prof. Krzysztof Goczyła, prof. Marek Krawczuk, minister Andrzej Dera oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Sześciu naukowców z Politechniki Gdańskiej zostało uhonorowanych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie:
Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 30.06.2021 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. W imieniu prezydenta RP aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera, w towarzystwie II wicewojewody pomorskiego Michała Bąkowskiego. W uroczystości wziął udział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Posiedzenie władz PG – podsumowanie działalności uczelni i realizacji programu IDUB
Władze Politechniki Gdańskiej dokonały rozliczenia działalności uczelni za poprzedni rok, podsumowały realizację ministerialnego programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, a także omówiły założenia dotyczące utworzenia statutu Związku Uczelni Fahrenheita oraz przyszłe wyzwania uczelni w zakresie HR i systemu wspierania pracowników uczelni.
W 2020 r. w ramach programu IDUB wdrożono blisko 30 nowych programów wspierających rozwój i kompetencje naukowców:
- programy badawcze: Argentum, Curium, Scandium;
- finansowanie zespołów badawczych: Aurum, Neptunium, Platinum;
- programy wsparcia działań miękkich: Carbonium, Copernicium, Hydrogenium, Nitrogenium, Oxygenium;
- programy mobilnościowe: Americium, Einsteinium, Europium, Nobelium;
- granty i programy stypendialne dla studentów i doktorantów: Actinium, Francium, Polonium, Plutonium, Protactinium, Radium, Radon, Technetium, Uranium;
- programy wsparcia wyników komercjalizacji wyników badań i zarządzania infrastrukturą badawczą: Palladium, Silicium, Titanium.
Działania w obrębie utworzonych w 2019 r. czterech centrów badawczych PG (BioTechMed, EkoTech, Materiały Przyszłości oraz Technologie Cyfrowe) otrzymały łączne wsparcie w wysokości nieco ponad 14 mln zł. Z kolei spośród wydziałów uczelni największymi beneficjentami nowych programów były:
- Wydział Chemiczny – 4,2 mln zł;
- Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – 2,78 mln zł;
- Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska – 2,37 mln zł.
Podczas posiedzenia w Sopocie władze uczelni przedstawiły również założenia kierunkowe statutu federacji uczelni o roboczej nazwie Uczelnie Fahrenheita (PG, GUMed i UG) oraz możliwe kierunki przyszłej integracji w odniesieniu do PG. Zakładają one m.in., że uczelnie zachowają swoją autonomię, a uwspólnienie działań odbywać się będzie w obszarach, które będą dla wszystkich stron oznaczać oczywiste korzyści.
Ponadto władze uczelni dyskutowały również o wdrożeniu nowych rozwiązań w zakresie HR. Omówiono przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, które stosowane są na wybranych polskich i zagranicznych uczelniach.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Reprezentantki WZiE PG w Pomorskim Zespole do spraw Kobiet
Dn. 24.06.2021 r. Zarząd Województwa Pomorskiego powołał Pomorski Zespół do spraw Kobiet. W jego składzie, wśród 22 reprezentantów z biznesu i nauki, znajdują się:
- dr hab. Ewa Lechman, prof. uczelni (WZiE);
- Dorota Sobieniecka-Kańska – dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu, członkini Rady Konsultacyjnej WZiE;
- Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, członkini Rady Konsultacyjnej WZiE;
- Beata Ligman – trenerka/coach, właścicielka Ligmanstudio, wykładowczyni programu International MBA WZiE PG.
Pomorski Zespół do spraw Kobiet działa przy Zarządzie Województwa Pomorskiego jako organ doradczo-konsultacyjny i inicjatywny w szczególności w zakresie monitoringu i analizy potrzeb związanych z wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet w regionie oraz podnoszenia świadomości dotyczącej równego traktowania w zakresie pracy, płac i awansu zawodowego kobiet.