Letnia sesja egzaminacyjna na Politechnice Gdańskiej w trybie zdalnym
Letnia sesja egzaminacyjna rozpocznie się 16.06.2021 r. i odbędzie się w formie zdalnej:
- egzaminy i zaliczenia w sesji letniej odbywać się będą w formie zdalnej przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
- w sytuacji, gdy prowadzący zajęcia chciałby przeprowadzić zaliczenie lub egzamin w formie stacjonarnej, powinien uzyskać akceptację studentów danego kierunku. Po uzyskaniu akceptacji, decyzję o stacjonarnej formule podejmuje wówczas dziekan wydziału, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną i możliwości sanitarne do przeprowadzenia takiego egzaminu;
- nauczyciel akademicki ma obowiązek skontaktować się ze starostą, aby ustalić sposób przeprowadzenia egzaminu, maksymalnie do 7 dni przed rozpoczęciem sesji (czyli do 9.06.2021 r.);
- w sytuacjach wyjątkowych Samorząd Studentów PG zachęca do kontaktu z Rzecznikiem Praw Studenta PG pod adresem: rps@sspg.pl;
- tryb przeprowadzenia sesji poprawkowej (zdalny, stacjonarny lub hybrydowy) nie został jeszcze ustalony; o decyzji w tej sprawie uczelnia poinformuje w osobnym komunikacie, uwzględniającym aktualną sytuację epidemiczną w kraju;
- obrony prac dyplomowych: w przypadku, gdy student chciałby obronić pracę dyplomową stacjonarnie, może uzyskać taką możliwość za zgodą dziekana danego wydziału, do którego musi zwrócić się z odpowiednim wnioskiem.
Powyższe reguły przeprowadzania sesji letniej uwzględniają zasady określone w Zarządzeniu Rektora nr 1/2021, które są zgodne z aktualnymi, powszechnymi regulacjami prawnymi, obecnie określonymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Nauki z dn. 25.02.2021 r. ws. „czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19” (Dz.U. z 2021 r., poz. 363). W przypadku zmian przepisów powszechnych, mających ewentualny wpływ na zmianę powyższych zasad, zostaną one określone w drodze kolejnego zarządzenia rektora PG.
PG po raz kolejny sklasyfikowana w Round University Rankings
W najnowszym rankingu Round University Rankings Politechnika Gdańska znalazła się wśród sześciu sklasyfikowanych uczelni z Polski.
Round University Ranking (RUR) to globalny ranking uniwersytetów, który mierzy wyniki wiodących uniwersytetów na świecie według 20 wskaźników w 4 kluczowych obszarach: nauczanie, badania, różnorodność międzynarodowa i stabilność finansowa. Ranking jest publikowany przez Agencję Rankingu RUR z siedzibą w Moskwie, Rosja.
Wszystkie dane są dostarczane przez firmę Clarivate Analytics, która zbiera je poprzez ankietę Global Institutional Profiles Project (GIPP). Ankieta ta jest przeprowadzana corocznie na wiosnę i aktualnie obejmuje ponad 850 instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie.
W najnowszej edycji rankingu sklasyfikowano 869 uniwersytetów, w tym 6 uczelni z Polski.
Politechnika Gdańska odnotowała wzrost w klasyfikacji światowej zajmując 634. miejsce, 5. miejsce wśród polskich uczelni (w zeszłorocznej edycji rankingu zostaliśmy sklasyfikowani na 642 miejscu). Najwyżej w zestawieniu uplasował się Uniwersytet Jagielloński (358), a tuż za nim Uniwersytet Warszawski (363).
Zwycięstwo w rankingu RUR 2021 należy do uczelni z USA – na podium stanęły Harvard University, California Institute of Technology (Caltech) oraz Stanford University.
PG w Global Ranking of Academic Subjects 2021 (Shanghai Ranking)
W tegorocznej edycji Global Ranking of Academic, Politechnika Gdańska sklasyfikowana została w dyscyplinie Electrical & Electronic Engineering zajmując miejsce w przedziale 401–500. Ranking ocenia uczelnie pod względem 54 dyscyplin naukowych, biorąc pod uwagę takie wskaźniki jak: liczba artykułów opublikowana w najważniejszych czasopismach naukowych, liczba cytowań, procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach danej uczelni.
Więcej informacji na stronie https://www.shanghairanking.com/rankings/gras/2021/RS0211.
Kolejna gmina skorzysta ze Standardów Dostępności opracowanych na PG
Politechnika Gdańska i gmina Kartuzy zawarły umowę licencyjną na wdrożenie Standardów Dostępności. Tym samym Kartuzy dołączyły do grupy miast, które deklarują tworzenie rozwiązań architektonicznych dostępnych dla wszystkich użytkowników, w tym osób ze szczególnymi potrzebami, tj. niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z dziećmi w wózkach czy kobiet ciężarnych.
Politechnikę Gdańską podczas podpisania umowy reprezentował prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, natomiast gminę Kartuzy burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Nad przygotowaniem i negocjacją warunków umowy pracowali: mgr Mateusz Puchalski z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG, radca prawny Joanna Ratasiewicz z Biura Obsługi Prawnej Własności Intelektualnej i Projektów PG oraz rzecznik patentowy dr Justyna Pawłowska z Zespołu Rzeczników Patentowych PG.
Standardy Dostępności jest to zbiór wytycznych do projektowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, których twórcą jest dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG z Wydziału Architektury, pełnomocnik rektora PG ds. dostępności oraz członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Dotychczas umowę licencyjną na Standardy Dostępności zawarły z Politechniką Gdańską następujące miasta: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Starogard Gdański, Konin, Poznań oraz Środa Wielkopolska.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.