Dwusetny numer Biuletynu Informacyjnego Politechniki Gdańskiej
Za nami dwieście wydań Biuletynu Informacji Politechniki Gdańskiej, który w tej wersji ukazuje się od 1 września 2016 r. Okrągłe wydanie numeru zbiegło się z odświeżeniem szaty graficznej biuletynu. W zmienionej odsłonie jest on wizualnie spójny z nową stroną internetową uczelni.
Nad biuletynem pracuje ponad 60 korespondentów wydziałowych i w jednostkach administracji centralnej.
Co roku ukazuje się około 40 wydań w wersji elektronicznej. Jak wynika ze statystyk dostępnych w serwisie Google Analytics, każdy opublikowany w ciągu 2020 roku czytało średnio ponad 1000 osób. Taka tendencja kształtuje się od samego początku – pierwsze wydanie miało ponad 1200 czytelników, najbardziej poczytne numery odnotowywały około 1400 odsłon, a ostatni opublikowany biuletyn, numer 199 – niemal 900 wejść. W sumie w ciągu prawie pięciu lat zanotowano ponad 250 tysięcy odsłon strony biuletyn.pg.edu.pl.
Pierwsze spotkanie Międzynarodowej Rady Efektywności Naukowej projektu IDUB
Dn. 6.05.2021 r. odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Międzynarodowej Rady Efektywności Naukowej (International Scientific Effectiveness Board, ISEB) – gremium doradczego powołanego przez rektora Politechniki Gdańskiej w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).
Radę tworzą eksperci doświadczeni w procesach reorganizacji i zarządzania uczelnią:
- Francisco José Mora Más (Rector, Universitat Polytecnica de Valencia, Hiszpania) – przewodniczący,
- Mika Hannula (Vice-Rector for Partnerships and Strategic Engagement, University of Turku, Finlandia),
- Sławomir Smoleń (profesor, Hochschule Bremen, Niemcy),
- Eugenijus Valatka (Rector, Kaunas University of Technology, Litwa),
- Roberto Zanino (Vice-Rector for European Relations, Politecnico di Torino, Włochy),
- Marc Zolver (Vice-President for International Affairs, CentraleSupélec / Université Paris-Saclay, Francja).
Dominującym tematem dyskusji stała się konsolidacja uczelni w kontekście planów federacyjnych Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Doświadczenia członków Rady i reprezentowanych przez nich uczelni są źródłem bardzo cennej wiedzy eksperckiej na temat szans i problemów związanych z procesami konsolidacyjnymi.
Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Politechnikę Gdańską reprezentował rektor Krzysztof Wilde i prorektorzy. W spotkaniu wzięła również udział dr Monika Wieczerzak z Zespołu ds. realizacji projektu IDUB. W trakcie spotkania miały miejsce dwie prezentacje Uczelni:
- „Introduction to Gdańsk Tech” – prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji,
- „IDUB Project at Gdańsk Tech” – prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki.
W dyskusji po prezentacjach wzięli udział wszyscy członkowie Rady.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Seminarium uczelni regionu Morza Bałtyckiego nt. zarządzania uniwersytetem
Zagadnienia związane z zarządzaniem nowoczesnym uniwersytetem były tematem seminarium ”University Governance Reforms – Expectations and Experiences”, zorganizowanego przez Baltic Sea Region University Network (BSRUN). W spotkaniu online udział wzięli członkowie sieci uniwersytetów regionu Morza Bałtyckiego oraz zaproszeni goście. Politechnikę Gdańską reprezentował prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.
Spotkanie, które odbyło się zdalnie 6.05.2021 r. miało na celu zapoznanie uczestników z analizowanymi scenariuszami realizowanymi na Łotwie w związku z wprowadzaniem w tym kraju nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, doświadczeniami z transformacji po wdrożeniu analogicznych ustaw na Uniwersytecie w Oulu i Estońskim Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Politechnice Gdańskiej.
Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju, przedstawił działania Politechniki Gdańskiej związane z powołaniem Związku Uczelni im. Fahrenheita oraz sprawdzaniem możliwości powstania federacji uczelni w przyszłości. Prorektor omówił kwestie synergii zarówno na polu działalności naukowej, jak i dodatkowych aktywności trzech uczelni testujących potencjał federalizacji – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.