Jedyny w Polsce zespół naukowców tworzących diamentowe półprzewodniki
Na Politechnice Gdańskiej, pod kierownictwem prof. Roberta Bogdanowicza, działa jedyny w Polsce zespół, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. przy walce z COVID-19, w diagnostyce medycznej nowej generacji czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków. Wyniki badań publikowane są w prestiżowych czasopismach.
Członkiem zespołu prof. R. Bogdanowicza oraz wykonawcą w projektach jest dr inż. Michał Sobaszek. Młody naukowiec, który obecnie rozpoczyna samodzielną karierę badawczą, zajmuje się m.in. rozwiązaniami z szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Zespół prof. Bogdanowicza utrzymuje kontakt z zespołami z USA, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i prowadzi z nimi wspólne eksperymenty.
Poniżej niektóre z projektów realizowanych w Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów (Centrum Zaawansowanych Technologii) mieszczącym się na WETI, którego szefem jest prof. R. Bogdanowicz:
- zastosowanie diamentów w walce z Covid-19 i grypą,
- elektrody diamentowe do oczyszczania ścieków,
- ultraczułe systemy analityczne dla naukowców.
Dr inż. Michał Sobaszek (172,31 pkt) oraz prof. Robert Bogdanowicz (155 pkt) osiągają najwyższe wyniki publikacyjne na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki i znajdują się w gronie najwyżej punktowanych naukowców na Politechnice Gdańskiej w odniesieniu do wymaganego wypełnienia slotów publikacyjnych.
Dodatkowe informacje o działalności zespołu prof. R. Bogdanowicza można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Nabór wniosków w ramach PSF 2021 Call
Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) ogłasza nabór wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów (PSF) na rok 2021.
Priorytetem jest wsparcie innowacyjnych rozwiązań wzmacniających odporność regionu poprzez promocję włączenia i ochrony grup społecznych szczególnie narażonych na negatywne skutki epidemii koronawirusa.
Główne zasady:
- projekty muszą angażować partnerów z co najmniej trzech państw członkowskich RPMB, w tym partnera wiodącego;
- maksymalna kwota przyznanego dofinansowania wynosi 65 tys. euro;
- propozycje projektów mogą zgłaszać osoby, grupy, organizacje, instytucje, stowarzyszenia i firmy z państw członkowskich RPMB, a także członkowie Grup Ekspertów RPMB i Sieci RPMB.
Informacje organizacyjne:
- termin naboru wniosków: 15.02–31.03.2021 r.;
- zgłoszenia z systemu MojaPG należy składać w Dziale Projektów przed wysłaniem wniosku najpóźniej do 24.03.2021 r. do godz. 15.00;
- strona internetowa konkursu: https://cbss.org/psf/latest-project-call/;
- osoba do kontaktu: Paulina Dyguła, Dział Projektów.
Nagroda naukowa PAN w Gdańsku dla młodych naukowców
Organizatorzy Nagrody Naukowej Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców za rok 2020 zapraszają do składania wniosków konkursowych. To już VI edycja konkursu skierowanego do pracowników i doktorantów instytucji naukowych z trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Nagroda przyznawana jest za oryginalne osiągnięcia badawcze, które zostało opublikowane w roku poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie nagrody. Wyróżnienie otrzymuje równorzędnie pięciu laureatów w zakresie nauk:
- humanistycznych i społecznych,
- biologicznych i rolniczych,
- ścisłych i nauk o Ziemi,
- technicznych,
- medycznych.
Wnioski o przyznanie Nagrody należy składać do 31.03.2021 r. wyłącznie w formie elektronicznej. Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu poznamy 31.05.2021 r. Każdy z wyróżnionych otrzyma nagrodę finansową w kwocie 4 tys. zł.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Awanse naukowe
TYTUŁ PROFESORA
prof. dr hab. Joanna Janczewska (WFTiMS)