GUMed, PG i UG łączą siły. Powstał Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita
Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański utworzyły Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita i zamierzają wspólnymi siłami budować pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego w Polsce i za granicą.
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita został powołany na wspólny wniosek rektorów GUMed, PG i UG. Senaty uczelni podjęły stosowne uchwały oraz zaakceptowały treść statutu Związku, a jego powołanie zatwierdziło Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Najważniejszym zadaniem Związku będzie jak najlepsze wykorzystanie zasobów i możliwości wszystkich trzech uczelni, które poprzez wspólne działania mogłyby w przyszłości utworzyć jeden ośrodek akademicki. Znalazłby się on w czołowej trójce największych w kraju (obok Warszawy i Krakowa), co z kolei przełożyłoby się na lepszą rozpoznawalność akademickiego Gdańska w Polsce i za granicą, a także większe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania środków finansowych.
Najsilniejsze gdańskie szkoły wyższe zamierzają powierzyć Związkowi opracowanie założeń i możliwych scenariuszy tzw. federalizacji uczelni oraz ich dalszej integracji. Związek zajmie się również m.in. wdrażaniem wspólnych projektów badawczych o zasięgu międzynarodowym, koordynacją wspólnych badań i prac rozwojowych, czy powoływaniem nowych, międzyuczelnianych inicjatyw (m.in. w zakresie procesu kształcenia). Związek ma także wzmocnić działalność wydawniczą PG, UG i GUMed.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Oblegana Politechnika – II miejsce w Polsce pod względem liczby kandydatów
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport podsumowujący wyniki rekrutacji w roku akademickim 2020/2021. Politechnika Gdańska po raz kolejny znalazła się na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych przez kandydatów uczelni technicznych w Polsce.
Z ponad 428 tys. osób, które w październiku rozpoczęły studia wyższe na polskich uczelniach, aż 25 tys. chciało studiować na Politechnice Gdańskiej. W zestawieniu najczęściej wybieranych uczelni publicznych w Polsce – według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia I i II stopnia – PG zajęła tym samym drugie miejsce w kraju, ustępując jedynie Politechnice Warszawskiej (45 tys. zgłoszeń). Co więcej, PG zajęła drugie miejsce również pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce (6,5 os. – wyżej była tylko Politechnika Poznańska z wynikiem 6,6).
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
PG w nowym inżynierskim rankingu EngiRank
Politechnika Gdańska została sklasyfikowana na 12 miejscu w pilotażowej wersji Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs), w skrócie EngiRank.
W zestawieniu zostało ujętych 81 szkół wyższych z tzw. Nowej Europy, czyli krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004 i później.
Oprócz rankingu ogólnego, uczelnie zostały sklasyfikowane również w 7 dyscyplinach obszaru "Engineering & Technology" wg klasyfikacji FOS rekomendowanej przez OECD. PG w klasyfikacji by subject znalazła się na podium (2 miejsce) w dyscyplinie Medical Engineering. Najlepszą uczelnią w rankingu ogólnym okazała się Politechnika Warszawska.
Dodatkowe informacje na stronie internetowej http://engirank.eu/.
PG w rankingu QS EECA 2021
W najnowszej edycji rankingu QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) University Rankings Politechnika Gdańska odnotowała wzrost w klasyfikacji zajmując 89 miejsce (108 miejsce na 350 uczelni w 2019 roku) wśród 400 najlepiej rozwijających się uczelni w regionie Europy i Azji Środkowej.
Spośród 25 uczelni z Polski, ujętych w rankingu, PG znalazła się na 14 miejscu z najwyższą liczbą punktów dla wskaźnika publikacji prac naukowych (87,95/100 punktów).
Dodatkowe informacje na stronie internetowej https://www.topuniversities.com/university-rankings/eeca-rankings/2021.
Rektor PG gościem Radia TokFM
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej był 29.12.2020 r. gościem audycji Raport Gospodarczy Radia TokFM. W rozmowie z red. Maciejem Głogowskim rektor mówił m.in. o perspektywach rozwoju nauki w czasie pandemii.
Rozmowę można odsłuchać na stronie internetowej Radia TokFM.
Wybrano Radę Uczelni Politechniki Gdańskiej na kadencję 2021–2024
Senat Politechniki Gdańskiej na posiedzeniu dn. 16.12.2020 r. wybrał członków Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej na kadencję 2021–2024. W skład Rady wchodzi siedmioro członków: pięć osób spoza uczelni, jedna osoba z uczelni oraz przewodniczący samorządu studenckiego.
Skład Rady Uczelni PG w kadencji 2021–2024:
– Wojciech Falkowski – prezes zarządu Ecol-Group Sp. z o.o.,
– Inacio Golebski – prezes DNV GL Poland Sp. z o.o.,
– Sławomir Halbryt – prezes zarządu Sescom SA, prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej,
– prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk – Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
– Andrzej Synowiecki – prezes Radmor SA,
– Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes NDI SA,
– Karolina Matuszewska – przewodnicząca SSPG (od 1.01.2021 r.).
Kadencja Rady rozpoczyna się 1 stycznia 2021 r. Wszelkie informacje dot. działalności Rady Uczelni można znaleźć na stronie https://pg.edu.pl/uczelnia/wladze-uczelni/rada-uczelni.
Gala Sportu Akademickiego
Dn. 15.12.2020 r. podczas Gali Sportu Akademickiego 2020 podsumowano rok działań Akademickiego Związku Sportowego. Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, odebrał w imieniu społeczności PG statuetkę za historyczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, a także szereg innych nagród i sportowych wyróżnień.
Politechnika Gdańska odniosła spektakularny sukces w klasyfikacji generalnej AMP, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Śląską. Uczelnia była również jedyną, której sportowcy wzięli udział we wszystkich 48 dyscyplinach AMP, ponadto odniosła również zwycięstwo w klasyfikacji uczelni technicznych.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.