Pogodnych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w zdrowiu, w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz sukcesów zawodowych i wytrwałości w realizacji planów, a także wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
życzą
Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej
Pogodnych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w zdrowiu, w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz sukcesów zawodowych i wytrwałości w realizacji planów, a także wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
życzą
Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej
Politechnika Gdańska zawarła z miastem Gdańsk porozumienie o współpracy w ramach projektu Gdańska Polityka Wodna. Głównym obszarem współpracy będą badania nad możliwościami architektonicznego i urbanistycznego kreowania przestrzeni zlokalizowanych wzdłuż Potoku Królewskiego, zwłaszcza terenu kampusu PG jako „Laboratorium innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, technologicznych i krajobrazowych – Eko-Tech Kampus PG”.
W ramach porozumienia, które 27.11.2020 r. podpisali prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, zespoły badawcze pracowników, studentów oraz doktorantów zostaną włączone w proces projektowy dotyczący zagospodarowania przestrzeni nadwodnych w ramach opracowania Biura Rozwoju Gdańska „Polityka potoków i małych rzek. Zrównoważone zagospodarowanie terenów nadwodnych z poszanowaniem walorów przyrodniczych i ochrony przeciwpowodziowej”. Opracowanie uwzględnia m.in. tereny leżące wzdłuż Potoku Królewskiego, a więc przebiegające w znacznej części przez kampus.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Politechnika Gdańska znalazła się na 231 miejscu na 912 uczelni (II miejsce w Polsce) w tegorocznej edycji UI GreenMetric World University Rankings, odnotowując tym samym awans z 247 miejsca (na 780 uczelni) w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu.
Ranking ocenia stan uczelni pod kątem zrównoważonego rozwoju i ekologii. Ranking GreenMetric uwzględnia takie czynniki jak: stopień zazielenienia uczelni, zużycie energii elektrycznej, kwestie związane z transportem, zużyciem wody czy gospodarowaniem odpadami. Duże znaczenie dla organizatorów mają również działania badawcze i edukacyjne związane ze zmianą klimatu.
Najbardziej „zieloną” uczelnią z Polski okazał się UAM w Poznaniu zajmując 222 miejsce.
Więcej informacji na stronie: http://greenmetric.ui.ac.id/overall-rankings-2020/.
Ogłoszona została ostateczna lista projektów przeznaczonych do realizacji w tegorocznej edycji BO PG – dwóch pracowniczych i dwóch studenckich. Najwięcej głosów zdobyły i zostały zakwalifikowane do finansowania następujące projekty pracownicze:
Z projektów studenckich do finansowania zakwalifikowane zostały:
Łączny koszt realizacji projektów przeznaczonych do realizacji wynosi 464 tys. zł. Pozostała rezerwa w wysokości 36 tys. zł pozwoli na ewentualne prace dodatkowe w ramach zakwalifikowanych projektów. Zgodnie z harmonogramem BO PG 2021, zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane do końca 2021 roku.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej https://pg.edu.pl/budzet_obywatelski.
Dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego prowadzi badania nad nowymi rozwiązaniami wpisującymi się w ideę tzw. zielonej chemii – ograniczania oddziaływania na środowisko procesów chemicznych. Naukowiec osiąga najwyższe wyniki publikacyjne (200 pkt) na Wydziale Chemicznym i jest w czwórce najwyżej punktowanych naukowców na Politechnice Gdańskiej pod względem wymaganego wypełnienia slotów publikacyjnych.
Prof. G. Boczkaj prowadzi obecnie badania w dwóch dużych projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki:
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Dział Spraw Naukowych przypomina, że do 31.12.2020 r. trwa nabór wniosków na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Zgodnie z definicją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:
Młody naukowiec może wskazać we wniosku swoje najlepsze osiągnięcia z całego okresu pracy naukowej, które zostały zrealizowane do 30.11.2020 r.
Wniosek o przyznanie stypendium wypełnia się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system ZSUN/OSF https://osf.opi.org.pl/). Przed przesłaniem wniosku do ministerstwa, wygenerowany z systemu plik PDF („wniosek z podpisem ZSUN/OSF”) musi być opatrzony podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez rektora PG lub upoważnionego prorektora. Za podpisanie elektroniczne wniosku będzie odpowiedzialny Dział Spraw Naukowych.
Informacje dla wnioskodawców:
Mgr inż. Luiza Leszkowska z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej WETI znalazła się w gronie TOP15 ekspertek w Polsce zajmujących się technologią 5G. To pierwsze tego typu ogólnopolskie zestawienie, przygotowane przez Fundację „Perspektywy”.
Celem listy jest wyróżnienie, docenienie, a przede wszystkim wypromowanie kobiet specjalizujących się w różnych obszarach sieci 5G (technicznym, biznesowym, prawnym lub administracji publicznej). Obok L. Leszkowskiej w zestawieniu znalazły się m.in.: szefowe największych, wiodących firm z branży telekomunikacyjnej czy ekspertki z Ministerstwa Cyfryzacji oraz Departamentu Telekomunikacji w Kancelarii Rady Ministrów.
Luiza Leszkowska dwa lata temu ukończyła studia magisterskie na kierunku telekomunikacja i elektronika. Za pracę magisterską – projekt miniaturowej anteny wykorzystywanej w technologii satelitarnej, otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu technologii mikrofalowej, antenowej i radiolokacyjnej polskiej sekcji IEEE.
Doktorantka obecnie przygotowuje się do złożenia wniosku w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym jednym z warunków uzyskania finansowania projektu jest kierowanie projektem przez kobietę.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Celem Programu INFRASTARt jest zwiększenie wykorzystania infrastruktury B+R oraz wspieranie umiędzynarodowienia działalności jednostek naukowych. Cele szczegółowe Programu:
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI.
Nabór wniosków będzie trwał w dn. 11.01–11.03.2021 r.
Zgłoszenia z systemu MojaPG należy składać w Dziale Projektów przed wysłaniem wniosku w systemie LSI najpóźniej do 4.03.2021 r.
Osoby do kontaktu: Beata Toma, Joanna Baum, Anita Wiśniewska, Dział Projektów.
Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATINA 5 na projekty badawcze realizowane przez młodych badaczy. Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
Warunki konkursu:
Osoby do kontaktu: Beata Toma, Joanna Baum, Anita Wiśniewska, Dział Projektów.
LIDER jest skierowany do młodych naukowców, a jego celem jest poszerzenie kompetencji w samodzielnym planowaniu prac badawczych. Wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln PLN.
Program adresowany jest do osób, które:
Termin naboru: 18.01– 18.03.2021 r.; wnioski należy przesyłać w systemie LSI.
Zgłoszenia z systemu MojaPG należy składać w Dziale Projektów przed wysłaniem wniosku w systemie LSI najpóźniej do 11.03.2021 r.
Osoby do kontaktu: Beata Toma, Joanna Baum, Anita Wiśniewska, Dział Projektów.
Dn. 17.12.2020 r. o godz. 9.30 na Wydziale Zarządzania i Ekonomii odbędzie się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Franciszka Kutrzeby pt. „Skills mismatch in the context of technological change”. Promotorzy: dr hab. Ewa Lechman, prof. PG, dr hab. inż. Krzysztof Leja, prof. PG.
Uczestnictwo w publicznej obronie rozprawy doktorskiej będzie możliwe poprzez aplikację Zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/98648484144?pwd=WjJPRmNTOE16VmdBcC9EV0NoRkxjdz09; meeting ID: 986 4848 4144, passcode: 945059.
W związku z nieukończeniem i nieopublikowaniem kart przedmiotów w portalu MojaPG i katalogu ECTS, do nauczycieli akademickich, którzy nie przygotowali jeszcze kart z semestru bieżącego oraz letniego i zimowego 2019/2020, został wysłany e-mail z prośbą o uzupełnienie do 20.12.2020 r.
Aktualnie karty nieukończone są niedostępne dla studentów, kandydatów i innych interesariuszy, w tym instytucji akredytujących.
Zgodnie z Regulaminem studiów na Politechnice Gdańskiej karty przedmiotów powinny być wypełnione w portalu MojaPG przez nauczycieli odpowiedzialnych za przedmioty i opublikowane w katalogu ECTS przez koordynatorów ds. katalogu ECTS najpóźniej w ciągu 14 dni od przyjęcia danego programu studiów, natomiast w przypadku przedmiotów fakultatywnych wprowadzanych do modułów na dany semestr – najpóźniej w ciągu 14 dni przed uruchomieniem zapisów studentów w portalu MojaPG.
Oba terminy wskazane w Regulaminie zostały przekroczone.
W przypadku pytań należy skontaktować się z właściwym koordynatorem ds. katalogu ECTS (zgodnie z Pismem okólnym Rektora PG nr 55/2020) lub ewentualnie z Działem Zarządzania Jakością (jakosc@pg.edu.pl).
Udostępnienie danych powstałych w toku procesu badawczego coraz częściej stanowi jeden z warunków stawianych naukowcom przy publikacji artykułów naukowych lub przy składaniu wniosków grantowych. MOST DANYCH to repozytorium działające w ramach serwisu MOST Wiedzy, które funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi powszechnie standardami i umożliwia szybkie udostępnienie danych badawczych. Obecnie każdy pracownik Politechniki Gdańskiej posiadający profil naukowy w serwisie MOST Wiedzy ma możliwość zdeponowania swoich danych.
Aby dodać nowy dataset należy zalogować się do swojego profilu, a następnie przejść w tryb edycji. Udostępniona zostanie wówczas zakładka "Dane Badawcze", gdzie z kolei znajduje się przycisk "Dodaj dane badawcze", który przekierowuje do formularza deponowania danych.
Więcej informacji o tym, jak przesłać oraz opisać zbiór danych, można znaleźć na stronie Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki PG – https://pg.edu.pl/openscience/repozytorium-otwartych-danych-badawczych.
Informujemy, że kolejny numer Biuletynu Informacyjnego PG, ze względu na przerwę świąteczną i noworoczną, ukaże się 7 stycznia 2021 r. Zapraszamy do przekazywania treści do Biuletynu za pośrednictwem korespondentów.