Apel środowiska akademickiego w sprawie wyroku TK
Przedstawiciele organizacji naukowych i studenckich apelują do polityków o podjęcie dialogu, który „będzie brał pod uwagę różne racje oraz poglądy i doprowadzi do niezwłocznego ustabilizowania sytuacji w naszym kraju”. Apel jest odpowiedzią na niepokoje społeczne wywołane ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 22.10.2020 r.
Sygnatariusze dokumentu:
- Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
- Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Prezes Polskiej Akademii Nauk,
- Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej,
- Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Pełna treść apelu znajduje się na stronie internetowej KRASP.
PG koordynatorem monitorującym sytuację epidemiczną na uczelniach w województwie pomorskim
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowała o powołaniu 16 wojewódzkich (regionalnych) koordynatorów, których zadaniem będzie monitorowanie sytuacji epidemicznej na uczelniach w poszczególnych regionach. Uczelnią koordynującą w województwie pomorskim będzie Politechnika Gdańska. Osobą powołaną przez ministerstwo na koordynatora na PG został prof. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN, rektor Politechniki Gdańskiej.
Koordynatorzy, we współpracy z wojewodą i władzami innych uczelni, będą zbierać i aktualizować dane dotyczące liczby potwierdzonych zakażeń, skierowań na kwarantannę oraz innych niepokojących zdarzeń związanych z epidemią występujących w szkołach wyższych (także w akademikach) w danym regionie.
Więcej informacji oraz lista uczelni koordynujących w poszczególnych województwach znajduje się na stronie internetowej MNiSW.
Politechnika Gdańska realizuje prace na rzecz środowiska akademickiego województwa pomorskiego w oparciu o specjalnie stworzoną do tego celu na PG usługę informatyczną.
Dziekan WILiŚ członkinią Rady Naukowej GDDKiA
Dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. uczelni, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, została powołana do grona ekspertów Rady Naukowej przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie zadań i wyzwań związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci dróg krajowych w Polsce.
Rada Naukowa przy GDDKiA stanowi stały zespół opiniodawczy, którego celem jest doradztwo w zakresie zadań realizowanych przez Generalnego Dyrektora, w tym przede wszystkim: wydawanie opinii w zakresie związanym z planowaniem rozwoju sieci dróg krajowych; opiniowanie i doradztwo w sprawach związanych ze zmianą przepisów i wymagań technicznych, instrukcji i innych aktów prawnych dotyczących zadań realizowanych przez Generalnego Dyrektora oraz opiniowanie zagadnień przez niego określonych.
Pełna informacja dostępna na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Dyrektor CTWiT w zespole doradczym przy Ministerstwie Edukacji i Nauki
Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG został 2.10.2020 r. powołany do Zespołu doradczego do spraw opracowania założeń ewaluacji transferu wiedzy i technologii przy Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Zmiany zachodzące w szkolnictwie wyższym, dzięki m.in. wprowadzeniu Konstytucji dla Nauki potrzebują nowych sposobów oceniania ich efektywności. Poza ewaluacją jakości kształcenia potrzebna jest także metoda oceniania transferu wiedzy i technologii.
Jak informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji i Nauki: „Ewaluacja transferu będzie oparta na wskaźnikach. Poszukiwane będą parametry wykorzystujące dane zbierane już m.in. w ramach statystyki publicznej lub systemu POL-on. Przeprowadzenie ewaluacji co do zasady nie powinno wiązać się ze zwiększaniem obowiązków sprawozdawczych po stronie ocenianych podmiotów”.
Pełna informacja dostępna na stronie internetowej PG w Aktualnościach.