Shanghai Ranking's – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) 2020
Opublikowane zostały wyniki Światowego Rankingu Przedmiotów Akademickich 2020. Ranking podzielony został na 54 kategorie, obejmujące nauki przyrodnicze, inżynierię, nauki o życiu, nauki medyczne i społeczne. Łącznie w rankingu znalazło się ponad 4000 uniwersytetów.
W tegorocznej edycji przedmiotowego rankingu GRAS 2020 Politechnika Gdańska sklasyfikowana została w trzech dyscyplinach należących do jednego obszaru Engineering. Najwyższy wynik PG uzyskała w dyscyplinie Civil Engineering uzyskując najwyższy wynik spośród polskich uczelni. Wynik ten zapewnił nam pozycję w przedziale 201–300 w rankingu światowym.
Politechnika Gdańska sklasyfikowana została także w dwóch innych dyscyplinach: Chemical Engineering oraz Electrical&Electronic Engineering. Obie dyscypliny sklasyfikowano na pozycji 401–500 na świecie oraz 2. pozycji w Polsce.
Round University Ranking – Subject Rankings 2020
Round University Ranking – Subject Rankings to ranking przedmiotów uwzględniający ponad 1100 czołowych światowych uczelni wyższych w 6 obszarach: Humanities, Life Sciences, Medical Sciences, Natural Sciences, Technical Sciences, Social Sciences.
W tegorocznej edycji RUR – Subject Rankings, Politechnika Gdańska sklasyfikowana została odpowiednio na 533. pozycji w naukach technicznych oraz na 621. pozycji w naukach przyrodniczych.
Więcej informacji nt. wyników rankingu można znaleźć na stronie https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-natural-2020.
Dr inż. Ewa Głowińska w audycji „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską”
Gościem czwartego odcinka z cyklu „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk była dr inż. Ewa Głowińska z Katedry Technologii Polimerów na Wydziale Chemicznym PG, która w swojej pracy badawczej dąży do otrzymywania materiałów przyjaznych środowisku i organizmom żywym, takich, które będą mogły być wykonane w stu procentach z surowców roślinnych.
– Zajmuję się grupą materiałową poliuretanową. Większość komponentów, które stosuje się do otrzymywania takich materiałów pochodzi z produktów ropopochodnych. W swoich pracach wszystkie elementy ropopochodne zastępuję surowcami roślinnymi. Na przykład z oleju sojowego możemy otrzymać produkt, który będzie dalej wykorzystywany przy otrzymywaniu poliuretanów – opowiadała w audycji dr inż. Ewa Głowińska. – Otrzymuję takie materiały poliuretanowe, które poddając wyższej temperaturze mogę formować na dowolne kształty. Z takiego materiału można wytworzyć np. etui, podkładkę, uszczelkę czy amortyzator.
Dr inż. Ewa Głowińska dotychczas uzyskała patenty na sposób modyfikacji epoksydowanego oleju sojowego do wykorzystania w syntezie biopoliuretanów i sposób otrzymania tych biopoliuretanów. Jej działania naukowe zostały dostrzeżone nie tylko przez środowisko naukowe, ale i przemysłowe.
Audycję można odsłuchać na stronie Radia Gdańsk. W tym samym miejscu dostępne są również poprzednie odcinki cyklu, gdzie gośćmi Radia Gdańsk byli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Szymon Krawczuk, student WETI, zastępca przewodniczącego SSPG ds. umiędzynarodowienia i nauki oraz dr Michał Kucewicz z Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych na WETI PG..