Politechnika Gdańska zbuduje przystań żeglarską na Wyspie Sobieszewskiej
Dn. 30.04.2020 r. Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg na budowę przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle w Sobieszewie (przy ul. Nadwiślańskiej 9). Zgodnie z warunkami przetargu przystań ma być gotowa najpóźniej w ciągu dwóch lat, czyli do połowy 2022 r.
Celem inwestycji jest przede wszystkim umożliwienie naukowcom i studentom PG odbywania terenowych praktyk i zajęć dydaktycznych, ale przystań posłuży też naukowcom PG z różnych wydziałów, którzy będą mogli prowadzić tam projekty badawcze i badania naukowe.
Zakres prac obejmuje m.in.:
- budowę pomostu stałego na palach o powierzchni 151,8 m2,
- budowę pomostu pływającego o powierzchni 95 m2,
- budowę miejsc cumowniczych dla jachtów,
- budowę slipu o powierzchni 32 m2,
- rewitalizację ciągu pieszo-rowerowego o długości 64 m i szerokości 3 m wzdłuż brzegu Martwej Wisły,
- budowę dojazdu i miejsc postojowych o utwardzonej nawierzchni,
- dostarczenie energii elektrycznej i wody dla obiektów przystani.
Firmy zainteresowane budową przystani żeglarskiej Politechniki Gdańskiej mogą składać oferty do 18.05.2020 r.
Bliższe informacje można znaleźć na stronie głównej w Aktualnościach; ogłoszenie o przetargu na stronie Działu Zamówień Publicznych.
Chóry Politechnik z całej Polski pod batutą prof. M. Mroza w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II
Przedstawiciele czternastu chórów uczelni technicznych z całej Polski wspólnie zaśpiewają kompozycję Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. Premiera wykonania opublikowana zostanie 18.05.2020 r. – w dniu setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.
Reprezentanci zespołów działających na Politechnikach w Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu zostali wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów i w domach nagrywają swoje partie głosowe.
Projekt „Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik” to inicjatywa prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Chóru Akademickiego PG. Ideą wydarzenia jest zjednoczenie artystyczne w trudnym okresie pandemii koronawirusa poprzez uczczenie urodzin papieża Polaka oraz wymiana doświadczeń pomiędzy dyrygentami chórów politechnik w zakresie pracy z zespołami w sposób zdalny.
– Utwór, który zaproponowałem jest wybrany nieprzypadkowo – tłumaczy prof. Mariusz Mróz. –Słowa kompozycji „O ziemio polska” zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez papieża na lotnisku Okęcie, dn. 8.06.1987 r.
Realizacją nagania audio-wideo, które dn. 18.05.2020 r. zostanie opublikowane na kanale YouTube Politechniki Gdańskiej, zajmuje się doktorant Katedry Systemów Multimedialnych PG, mgr inż. Bartłomiej Mróz.
Drugie płuca od studentów Politechniki Gdańskiej
Z pierwszym dniem maja zakończyła się zbiórka pieniędzy na sprzęt niezbędny w walce z koronawirusem, zorganizowana przez studentów Politechniki Gdańskiej na portalu zrzutka.pl. Studenci uzbierali 44 777 zł, które zostały przekazane Szpitalowi Św. Wojciecha w Gdańsku. Szpital dostał ofertę na zakup respiratora w granicach 50 tys. zł.
Akcja studentów to jedna z wielu form pomocy ze strony społeczności akademickiej PG dla personelu medycznego trójmiejskich szpitali. O wszystkich inicjatywach PG w walce z pandemią można przeczytać na stronie https://pg.edu.pl/uczelnia/politechnika-pomaga.
II edycja projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego
Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli chcących podnosić swoje kompetencje w dziedzinie algorytmiki i programowania. Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI) ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne, a także aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie. Politechnika Gdańska jest jedną z pięciu uczelni technicznych w Polsce biorących udział w tym projekcie.
Uczestnicy II edycji projektu będą mogli podczas 288 godzin szkoleniowych w systemie stacjonarnym i e-learningowym przygotować się do prowadzenia zajęć z algorytmiki i programowania. Przewidziane są także materiały edukacyjne, mentoring przez webinaria, wsparcie w rozwoju talentów uczniowskich i grant finansowych na realizację celów projektu.
Centrum Mistrzostwa Informatycznego to również współpraca i współzawodnictwo uczniów: zespoły uczniowskie biorą udział w zawodach, podczas których mogą sprawdzić w praktyce wiedzę zdobytą na kółkach CMI. Zawody odbywają się na 3 poziomach, w zależności od zaawansowania i na 3 kolejnych etapach: lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.
Liderem projektu CMI jest Politechnika Łódzka, która realizuje projekt wraz z AGH w Krakowie, Politechnikami: Gdańską, Warszawską i Wrocławską, Stowarzyszeniami Cyfrowy Dialog oraz I love Math.
Rekrutacja do projektu trwa do 15.06.2020 r. Więcej informacji na stronie www.cmi.edu.pl.