Pięciu naukowców Politechniki Gdańskiej w prezydiach komitetów naukowych PAN w kadencji 2020–2023
Wraz z końcem marca zakończyły się wybory władz poszczególnych Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Pięciu naukowców z naszej uczelni znalazło się w nowowybranych prezydiach komitetów:
Poza Komitetami Naukowymi, których kadencja rozpoczęła się w styczniu br., w strukturach PAN znajdują się także Komitety Problemowe, których członków powołuje Prezes Polskiej Akademii Nauk. Kadencja tych komitetów przypada na lata 2019–2022. Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej są członkami sześciu Komitetów Problemowych. Wśród tej grupy dr hab. inż. Michał Szydłowski, prof. uczelni (WILiŚ) znalazł się w prezydium Komitetu Gospodarki Wodnej.
Bliższe informacje o naukowcach z Politechniki Gdańskiej w strukturach Polskiej Akademii Nauk na stronie internetowej PG.
Dr Magdalena Popowska członkiem Grupy Eksperckiej ds. Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego
Dr Magdalena Popowska, adiunkt WZiE PG została zaproszona przez Marszałka Województwa Pomorskiego do udziału w pracach Grupy Eksperckiej w zakresie wzmacniania gospodarczej marki regionu. Tym samym weźmie ona udział w wymianie poglądów oraz doświadczeń z ekspertami i praktykami życia gospodarczego, dostarczając merytorycznego wsparcia na etapie konstruowania Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030.
Wydział Mechaniczny znowu rusza z pomocą
Pracownicy Wydziału Mechanicznego są aktywnie zaangażowani w pomoc służbom medycznym w walce z pandemią koronawirusa. Poza 300 przyłbicami dla personelu Centrum Medycyny Morskiej w Gdyni włączyli się również do internetowej, ogólnopolskiej akcji #maskadlamedyka.
Inicjatywa „Maska dla medyka” polega na zaadoptowaniu powszechnie dostępnej maski do snorkelingu firmy Decathlon do potrzeb medycznych. Dzięki adapterom może być ona przerobiona na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego, ale także na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów. Jest to pomysł, który został już z powodzeniem wdrożony w szpitalach we Włoszech i w Czechach.
W akcji przygotowywania masek biorą udział pracownicy zespołu Katedry Mechaniki i Mechatroniki, kierowanego przez prof. Edmunda Wittbrodta, w szczególności dr inż. Wiktor Sieklicki oraz mgr inż. Adam Dąbrowski.
– Adaptery umożliwiające podłączenie specjalnych filtrów do masek sportowych są wykonywane za pomocą drukarek 3D. Nasza katedra od wielu lat zajmuje się badaniem druku 3D, w szczególności własności wytrzymałościowych elementów, które zostały wytworzone tą metodą – wyjaśnia prof. Edmund Wittbrodt. – Staramy się odpowiadać na potrzeby personelu medycznego korzystając z naszego doświadczenia i infrastruktury, a także drukarek prywatnych.
– Produkujemy zestawy części dostosowujących maskę do nurkowania do wykorzystania jako element ochronny twarzy w kontaktach z osobami potencjalnie chorymi na COVID19 – dodaje dr Wiktor Sieklicki – maska jest łączona z dwoma filtrami oddechowymi poprzez adapter. Aby całość poprawnie funkcjonowała, dwa dodatkowe elementy modyfikujące obieg powietrza wstawia się w porty w przedniej części maski.
Projekt adaptacji został oparty na opublikowanym przez Uniwersytet Stanforda projekcie "Pneumask". Przygotowanie jednej maski na użytek medyczny to około 2 godziny druku 3D. Do tej pory pracownicy wydziału przekazali już 40 sztuk takich adapterów.
Bliższe informacje na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej z pierwszym wirtualnym nagraniem
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej zaprasza do wysłuchania i obejrzenia nagranego zdalnie premierowego wykonania utworu „You Rise Me Up”.
Premiera nagrania odbyła się 19.04.2020 r. Wspólny śpiew artystów, którzy pracują we własnych domach, nie było prostym przedsięwzięciem. Próby online, wiele etapów obróbki i synchronizacji przesłanych przez wykonawców nagrań. Z oddzielnych, solowych wersji, wyszedł chóralny utwór z towarzyszeniem fortepianu i oboju.
– Artysta, który przestaje tworzyć, przestaje być artystą. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, najstarsza artystyczna organizacja studencka na Politechnice Gdańskiej, pomimo obecnej sytuacji nie zaprzestał swojej działalności. Zbieramy się, pracujemy i tworzymy. Oto pierwszy "produkt" naszej wirtualnej pracy – tłumaczy ideę nagrania prof. Mariusz Mróz, dyrygent chóru – Zrobiliśmy to dla Państwa, aby dać Wam odrobinę wytchnienia, radości, uśmiechu, nadziei i wiary w lepszą przyszłość. Dzięki temu, że mamy udział w kulturze – jako twórcy i odbiorcy – łatwiej żyć, łatwiej stawiać czoła codziennym wyzwaniom.
Nagranie dostępne jest na kanale YouTube Akademickiego Chóru PG. Kolejne nagrania już wkrótce.