Program „Premia za publikacje IDUB 2020”
20 tysięcy złotych brutto wyniesie pojedyncza kwota dofinansowania dla autora lub autorów artykułów naukowych, które w 2020 roku znajdą się w czasopiśmie znajdującym się w pięciu najwyższych percentylach (99%–95%) według klasyfikacji Scopus. Dofinansowanie jest możliwe dzięki uruchomieniu przez władze PG programu „Premia za publikacje IDUB 2020”.
Program „Premia za publikacje IDUB 2020” stanowi element realizacji zadań programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w zakresie podniesienia poziomu jakości działalności naukowej uczelni. Jego celem jest wsparcie przy publikowaniu wyników badań pracowników i doktorantów PG w najlepszych, światowych czasopismach naukowych.
Pełną informację o Programie Premia za publikacje IDUB 2020 można znaleźć w Zarządzeniu Rektora nr 13/2020 z 20.03.2020 r.
Naukowcy PG zbadają argentyńskie skały łupkowe dla koncernu Total
W ramach trójstronnej umowy o współpracy badawczej pomiędzy Politechniką Gdańską, koncernem Total – jedną z pięciu największych prywatnych spółek naftowych na świecie oraz amerykańską spółką Rock Microscopy, naukowcy z PG rozpoczęli interdyscyplinarne badania skał łupkowych ze złóż argentyńskich. Wyniki badań, przeprowadzonych na podstawie danych wiertniczych i próbek okruchowych, mają pomóc w lepszym zrozumieniu struktury i właściwości tych specyficznych złóż.
W skład interdyscyplinarnego zespołu, który będzie realizował badania wchodzą: dr inż. Aleksandra Małachowska (kierownik projektu), dr hab. Jacek Gębicki, prof. uczelni, dr hab. inż. Anna Zielińska-Jurek, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, dr hab. inż. Marek Szkodo, prof. uczelni oraz dr inż. Alicja Stanisławska z Wydziału Mechanicznego i dr hab. inż. Michał Nitka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. W projekcie uczestniczą przedstawiciele Departamentu ds. Badań Złóż Niekonwencjonalnych Total Paryż i Departamentu ds. Badań i Rozwoju Total Pau, a także zespół ds. Operacji Total Argentyna oraz naukowcy reprezentujący firmę Rock Microscopy.
Bliższe informacje na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Termin składania wniosków na konkurs TECHMATSTRATEG III przedłużony do 29.04.2020 r.
Celem programu TECHMATSTRATEG III jest rozwój wiedzy i innowacyjnych rozwiązań oraz wzrost międzynarodowej pozycji Polski w badaniach naukowych. Konkurs jest skierowany do konsorcjów przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych (od 3 do 7) i obejmuje tematy z czterech strategicznych obszarów:
- technologie materiałów konstrukcyjnych,
- technologie materiałów fotonicznych i nanoelektronicznych,
- technologie materiałów funkcjonalnych i materiałów o projektowanych właściwościach,
- technologie materiałów dla magazynowania i przesyłu energii.
Wartość kosztów kwalifikowanych wynosi od 5 mln do 30 mln PLN. Nabór wniosków potrwa do 29.04.2020 r.
Zgłoszenia z systemu MojaPG należy składać w Dziale Projektów przed wysłaniem wniosku w systemie LSI najpóźniej do 22.04.2020 r. W obecnej sytuacji epidemicznej prosimy o przesyłanie zgłoszeń z podpisami przez pocztę wewnętrzną PG.
Osoby do kontaktu: Beata Toma, Anita Wiśniewska, Monika Wieczerzak, Dział Projektów.
Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs OPUS 19 na projekty badawcze
Program OPUS skierowany jest do naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Wnioskodawcy mogą zaplanować badania trwające 12, 24, 36 lub nawet 48 miesięcy. W prace badawcze mogą być zaangażowani również inni wykonawcy, w tym studenci, doktoranci i osoby na stanowisku typu postdoc.
W programie nie ma określonej minimalnej ani maksymalnej wysokości budżetu projektu. Koszty pośrednie mogą stanowić maksymalnie 20% wszystkich kosztów bezpośrednich.
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie OSF. Nabór wniosków do NCN potrwa do 16.06.2020 r. Zgłoszenia z systemu MojaPG należy składać w Dziale Projektów przed wysłaniem wniosku w systemie OSF/ZSUN najpóźniej do 9.06.2020 r.
Osoby do kontaktu: Beata Toma, Anita Wiśniewska, Monika Wieczerzak, Dział Projektów.
Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs PRELUDIUM 19 na projekty badawcze
Adresatami programu PRELUDIUM 19 są osoby nieposiadające stopnia naukowego doktora. Tematyka projektu spełniającego kryterium badań podstawowych może być, lecz nie musi powiązana z tematem planowanej rozprawy doktorskiej. Młodzi naukowcy mogą ubiegać się o finansowanie badań trwających 12, 24 lub 36 miesięcy. W zależności od czasu trwania projektu wysokość finansowania wynosi odpowiednio 70, 140 lub 210 tys. PLN.
Koszty pośrednie mogą stanowić maksymalnie 20% od wszystkich kosztów bezpośrednich.
Zespół badawczy może się składać z kierownika i opiekuna naukowe oraz dodatkowo z wykonawcy.
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie OSF. Nabór wniosków do NCN potrwa do 16.06.2020 r. Zgłoszenia z systemu MojaPG należy składać w Dziale Projektów przed wysłaniem wniosku w systemie OSF/ZSUN najpóźniej do 9.06.2020 r.
Osoby do kontaktu: Beata Toma, Anita Wiśniewska, Monika Wieczerzak, Dział Projektów.
Awanse
TYTUŁ PROFESORA
prof. dr hab. inż. Janusz Kozak
STOPIEŃ NAUKOWY
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:
dr hab. inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska (WA)
dr hab. inż. Paweł Szczepankowski (WEiA)