Naukowcy z Politechniki Gdańskiej w strukturach Polskiej Akademii Nauk
Polska Akademia Nauk ogłosiła wyniki wyborów do Komitetów Naukowych na czteroletnią kadencję 2020–2023. Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań, oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin.
Lista naukowców PG, którzy zostali wybrani do Komitetów Naukowych PAN w kadencji 2020–2023 oraz bliższe informacje na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Nagroda „Primum Cooperatio” dla naukowców z PG
Dn. 14.02.2020 r. odbyła się doroczna Gala Evening Pracodawców Pomorza. Podczas uroczystości nagrodę „Primum Cooperatio” za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń własnego dorobku naukowego w gospodarce odebrali prof. dr hab. inż. Kazimierz A. Orłowski (WM) i dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. PG (WETI).
Najlepsze szkoły średnie Pomorza po raz drugi na Politechnice Gdańskiej
Dziesięć najlepszych liceów ogólnokształcących i dziesięć techników z województwa pomorskiego w Pomorskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 odebrało 17.02.2020 r. nagrody podczas uroczystej gali na Politechnice Gdańskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowiska naukowego i biznesu, Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie reprezentujący wyróżnione szkoły.
– Gościmy dziś w murach naszej uczelni przedstawicieli najlepszych szkół na Pomorzu. Są z nami uczniowie wywodzący się z wiodących liceów i techników z niemal każdego zakątka województwa pomorskiego: ze Słupska, Bytowa, Kartuz, Chojnic, Pucka, Tczewa oraz oczywiście z Trójmiasta. Wielu z was to także, mam nadzieję, przyszli studenci Politechniki Gdańskiej, którzy dzięki nabytej tu wiedzy i umiejętnościom będą aktywnie i efektywnie wspierać budowę silnej, polskiej nauki, przemysłu i biznesu. Podejmując studia na Politechnice Gdańskiej będziecie brać udział w nowatorskich projektach badawczych, uczyć się w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób – powitał zgromadzonych prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Anna Wdowińska, przedstawicielka Fundacji „Perspektywy” przypomniała gościom historię powstania rankingów, które są tworzone już od 27 lat. Omówiła też kryteria, które brane są pod uwagę przy corocznym tworzeniu zestawień wiodących szkół
Uczniowie, którzy przybyli na uroczystość mieli też okazję do zapoznania się z ofertą pomorskich szkół wyższych i spotkania ze studentami Politechniki Gdańskiej , którzy przygotowali stoiska pokazujące ich działalność w kołach naukowych.
Galę prowadził Piotr Świąc, dziennikarz Telewizji Polskiej.
Bliższe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach. Relację z wydarzenia można obejrzeć na kanale Youtube Politechniki Gdańskiej.
VI edycja Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego na WZiE PG
Dn. 5.03.2020 r. rusza VI edycja Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD). Projekt skierowany jest do uczniów klas V–VI szkoły podstawowej.
EUD ma na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci. W programie:
- rola banku w gospodarce,
- czym różnią się działania marketingowe w Internecie od działań tradycyjnych,
- rola państwa w gospodarce,
- czym jest czas wolny,
- co oznacza sukces w dzisiejszym świecie.
Stałym punktem zajęć na EUD są warsztaty, podczas których dzieci wcielają się w role kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych czy specjalistów ds. marketingu, ucząc się przy tym pracy w grupie, samodzielnego myślenia i planowania. Program obejmuje również serię spotkań dla rodziców.
Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie https://www.uniwersytet-dzieciecy.pl/zapisy2 w dn. 17.02–3.03.2020 r.; e-mail: Edyta.Drajska@zie.pg.gda.pl.