I Seminarium Centrum Badawczego Politechniki Gdańskiej „EkoTech”
Dn. 27.01.2020 r. na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym PG odbyło się I Seminarium nowo powstałego Centrum Badawczego PG „EkoTech”, powołanego w ramach programu MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Seminarium było okazją do omówienia projektów badawczych wpisujących się w profil działalności nowego centrum, a także do nawiązania interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy naukowcami PG.
W poniedziałkowym seminarium, podzielonym na bloki przyporządkowane poszczególnym wydziałom PG, naukowcy prezentowali swoje dotychczasowe dokonania, a także badania i projekty nad którymi obecnie pracują i które chcieliby rozwijać w strukturach nowego centrum badawczego.
Kolejne spotkanie naukowców PG w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” odbędzie się 31.01.2020 r. (piątek) – tym razem będzie to seminarium „Centrum Materiałów Przyszłości”. Podczas spotkania na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zaprezentuje się blisko 30 zespołów badawczych PG, których obszar badań wpisuje się w profil działalności drugiego z czterech nowych Centrów Badawczych.
Bliższe informacje można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach. Prezentacje naukowców z spotkania centrum „EkoTech” dostępne są w repozytorium Działu Spraw Naukowych.
Umowa między Politechniką Gdańską a Uniwersytetem Palermo – podwójny dyplom magisterski dla studentów PG
Umowa podpisana przez rektorów Politechniki Gdańskiej i Universita Degli Studi di Palermo, prof. Krzysztofa Wildego i prof. Fabrizio Micariego stanowi, że studenci kierunków Budownictwo i Inżynieria Środowiska, oferowanych przez obydwie uczelnie, zyskają możliwość otrzymania podwójnego dyplomu magisterskiego.
Jest to kolejny element procesu internacjonalizacji naszej uczelni, ale też spełniania wymogów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, którego Politechnika Gdańska jest jednym z głównych beneficjentów.
Bliższe informacje na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Dr hab. inż. Jacek Rumiński w Radzie Programowej Projektu AI TECH
Dr hab. inż. Jacek Rumiński, prof. PG (WETI) został powołany do Rady Programowej Projektu Akademii Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych – AI Tech. Głównym efektem projektu ma być wykształcenie najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie cyfryzacji, którzy wiedzą i umiejętnościami będą mogli konkurować z absolwentami podobnych kierunków najlepszych światowych uczelni.
Rada reprezentuje konsorcjum 10 uczelni realizujących projekt, a jej celem jest merytoryczny nadzór nad całością realizacji projektu. Skład rady tworzą:
- naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.
- naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej,
- przedstawiciele firm prywatnych.
Więcej informacji na stronie PG w Aktualnościach.
Prof. Kazimierz Orłowski wyróżniony w konkursie PRIMUM COOPERATIO
Kapituła Nagrody „Primum Cooperatio” na posiedzeniu dn. 22.11.2019 r. pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Edmunda Wittbrodta przyznała prof. dr. hab. inż. Kazimierzowi Orłowskiemu wyróżnienie w konkursie PRIMUM COOPERATIO im. prof. Bolesława Mazurkiewicza za efektywną i przynoszącą wymierne korzyści współpracę środowiska naukowego i gospodarczego.
WM otrzymał środki finansowe w ramach MINIATURA 3
Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 3 przyznało środki w wysokości 46 805 zł na realizację działania naukowego pt. „Wytwarzanie i charakterystyka inteligentnych, czułych na zmianę pH, powłok kompozytowych na implanty”. Projekt będzie realizował dr inż. Michał Bartmański z Wydziału Mechanicznego.