Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr. inż. Mariusza Szkody z Wydziału Chemicznego
Dr inż. Mariusz Szkoda znalazł się wśród dwunastki najlepszych młodych naukowców z całej Polski, którzy otrzymali Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą rozprawę doktorską oraz działalność naukową w 2018 roku. Rozprawa doktorska pt. „Warstwy tlenkowe TiO2 oraz MoO3 jako fotoanody aktywne w świetle widzialnym” została do nagrody zgłoszona przez profesora Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej w latach 2016-2019. Promotorem doktoratu była prof. dr hab. Anna Lisowska-Oleksiak, a promotorem pomocniczym dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.
Młodzi naukowcy z PG ze stypendiami ministra
Sześcioro wybitnie zdolnych młodych naukowców z Politechniki Gdańskiej znalazło się w gronie stypendystów ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Minister Jarosław Gowin uhonorował naukowców, którzy „prowadzą innowacyjne badania naukowe na wysokim poziomie i cieszą się imponującym dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu”.
W gronie stypendystów ministra znaleźli się: dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka (Wydział Chemiczny), dr inż. Mariusz Marć (Wydział Chemiczny), dr Adam Marszk(Wydział Zarządzania i Ekonomii), dr Rafał Andrzejczyk(Wydział Mechaniczny), dr inż. Tomasz Muszyński (Wydział Mechaniczny) i dr inż. Karolina Cysewska (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki).
Laureaci z Politechniki Gdańskiej będą otrzymywali stypendia w wysokości 5.390 zł miesięcznie przez trzy lata.
W tym roku stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na łączną kwotę 40 mln zł przyznano 211 wybitnym młodym naukowcom. Lista laureatów dostępna jest na stronie MNiSW.
Awanse
TYTUŁ PROFESORA
prof. dr hab. inż. Jarosław Chojnacki (WCh)
prof. dr hab. inż. Anna Dołęga (WCh)
STOPIEŃ NAUKOWY
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych:
dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka (WCh)
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym
28.11.2019 o godzinie 12:15 w Sali 300 Gmachu Głównego PG odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Mateusza Koguta. Tytuł rozprawy: „Termodynamika oddziaływań i przejść strukturalnych DNA w układach wodnych na podstawie symulacji metodą dynamiki molekularnej”. Promotor: dr hab. inż. Jacek Czub (PG); Recenzenci: prof. dr hab. inż. Marcin Hoffmann (UAM Poznań), prof. dr hab. inż. Wiesław Nowak (UMK Toruń).
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
Dnia 3.12.2019 o godz. 13.00 w sali 140 NE – Sali Rady Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż.Artura Malinowskiego. Tytuł rozprawy: „Zastosowanie bajtowo adresowanej pamięci NVRAM do zwiększenia wydajności wybranych aplikacji równoległych wykorzystujących MPI I/O”. Promotor: dr hab. inż. Paweł Czarnul, prof. PG.
Wiedza płynąca z baz patentowych jako cenne źródło informacji
W dniach 4-5 listopada w Dublinie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. High-growth technology business conference, w której na imienne zaproszenie Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), wzięła udział rzecznik patentowy dr Justyna Pawłowska.
Politechniczny Ośrodek Informacji Patentowej PATLIB (PATent LIBrary - OIP), umocowany strukturalnie w Zespole Rzeczników Patentowych, jeden z 28 w Polsce i z ponad 300 utworzonych z inicjatywy EPO w krajach europejskich, znalazł się w gronie 10 wytypowanych do udziału w tych obradach.
Przedstawiciele OIP wzięli udział w dyskusji nt. roli informacji patentowej i zadań ośrodków informacji patentowej.
EPO przedstawił nowe wyniki badań statystycznych z 2018 roku, wskazujące, że podmioty posiadające patenty lub inne formy praw własności przemysłowej odnotowują wyższy wzrost i rozwój gospodarczy. W szczególności podkreślono, że istotne znaczenie w tym systemie odgrywają uczelnie wyższe. Wśród liczby wszystkich zgłoszeń patentowych w EPO, 9% stanowiły zgłoszenia z uczelni wyższych.
Warto dodać, że Politechnika Gdańska znalazła się na czwartej pozycji w rankingu polskich zgłaszających w zakresie liczby europejskich zgłoszeń patentowych w 2018 r.
Informacja patentowa daje orientację w aktualnym stanie techniki, jej tendencjach rozwojowych, a nawet pozwala je antycypować, jest ważnym źródłem inspiracji twórczej. Wiedza płynąca z baz patentowych jest cennym źródłem informacji dla prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, jak i podejmowania właściwych decyzji gospodarczych.
OIP PG przeprowadza badania stanu techniki w danej dziedzinie, prowadzi szkolenia z zakresu baz patentowych, pomaga zidentyfikować najważniejszych wynalazców, śledzić tendencje rozwoju techniki, znaleźć nisze rynkowe i potencjalnych partnerów biznesowych.
OIP PG stara się na bieżąco ulepszać i wzbogacać swoje usługi, dostosowując je do aktualności i trendów, oraz wymogów użytkowników, w tym naukowców i przedsiębiorców.