Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG dla PAP: Chcemy, aby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym
W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, skomentował przyznanie PG statusu uczelni badawczej i opowiedział o planowanych kierunkach rozwoju. – Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą – powiedział rektor.
Rośnie zainteresowanie Politechniką Gdańską ze strony mediów i opinii publicznej po tym, jak uzyskała ona status uczelni badawczej w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego wyniki ogłoszono w ub. tygodniu podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.
Politechnika Gdańska znalazła się wśród 10 najlepszych uczelni w Polsce, zdobywając przy tym zaszczytne, 2. miejsce w konkursie MNiSW oraz 1. wśród uczelni technicznych. Uczelnie te w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc.
Zdaniem prof. Krzysztofa Wilde, którego rozmowę z PAP cytowały m.in. portale Perspektywy i Nauka w Polsce, dzięki uzyskaniu statusu uczelni badawczej codzienność Politechniki Gdańskiej, mocno zmieni się w najbliższych latach, a uczelnia będzie w stanie przyciągać najlepszych naukowców i studentów oraz tworzyć interdyscyplinarne zespoły międzywydziałowe, które będą pracować w komfortowych warunkach.
Więcej informacji w Aktualnościach na stronie internetowej uczelni
Międzynarodowa akredytacja instytucjonalna EUA-IEP – rok od akredytacji
Politechnika Gdańska po roku od uzyskania akredytacji instytucjonalnej EUA-IEP (ang. 'European University Association - Institutional Evaluation Programme') przygotowała i w dniu 11 września br. przekazała do EUA raport postępu wdrażania zmian zainicjowanych przez EUA-IEP. W odpowiedzi Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów w dniu 30 października 2019 r. przekazało oficjalną opinię, w której:
- zwrócono szczególną uwagę na podejmowane działania Uczelni w celu wzmocnienia profilu badawczego
- zasugerowano przyjęcie strategicznego podejścia do tej kwestii, aby zapewnić stały i zrównoważony wzrost działalności badawczej i finansowania PG
- zalecono, aby uwzględnić dalsze monitorowanie i ocenę realizacji planu rozwoju Uczelni w celu jego skutecznego wdrożenia.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://pg.edu.pl/jakosc-ksztalcenia/akredytacje-miedzynarodowe.
Nasi studenci „Najlepsi z najlepszych!”
Międzywydziałowe Koło Naukowe SimLE, Koło Studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego i studenci wywodzący się z zespołu PGRacing Team znaleźli się wśród beneficjentów projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Otrzymają w sumie prawie 450 tys. zł na realizację swoich projektów: udział w zawodach inżynierskich w USA i program astrobiologiczny Stardust.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.
Konkurs Jaskółki Przedsiębiorczości 2019
Zapraszamy studentów oraz doktorantów Politechniki Gdańskiej do udziału w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy pomysł na biznes. Zgłoszenia można składać indywidualnie lub w grupach (maks. do 6 osób) do dnia 26 listopada 2019 r. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody pieniężne oraz rzeczowe, jak również konkretna pomoc merytoryczna w realizacji pomysłów. Dla wybranych uczestników możliwość udziału w projekcie e-Pionier i uzyskania finansowania nawet do 500 tys. zł na realizację pomysłu.
Konkurs pod honorowym patronatem Rektora Politechniki Gdańskiej.
Więcej informacji: ctwt.pg.edu.pl/jaskolki oraz facebook.com/konkursjaskolki
Organizatorzy: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG oraz Excento sp. z o.o. Partnerzy: Politechniczny Klub Biznesu PKB+, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz organizacja studencka SimLE.