Nr 134/14 listopada 2019

Z życia uczelni

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG dla PAP: Chcemy, aby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, skomentował przyznanie PG statusu uczelni badawczej i opowiedział o planowanych kierunkach rozwoju. – Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą – powiedział rektor.

Rośnie zainteresowanie Politechniką Gdańską ze strony mediów i opinii publicznej po tym, jak uzyskała ona status uczelni badawczej w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego wyniki ogłoszono w ub. tygodniu podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Politechnika Gdańska znalazła się wśród 10 najlepszych uczelni w Polsce, zdobywając przy tym zaszczytne, 2. miejsce w konkursie MNiSW oraz 1. wśród uczelni technicznych. Uczelnie te w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc.

Zdaniem prof. Krzysztofa Wilde, którego rozmowę z PAP cytowały m.in. portale Perspektywy i Nauka w Polsce, dzięki uzyskaniu statusu uczelni badawczej codzienność Politechniki Gdańskiej, mocno zmieni się w najbliższych latach, a uczelnia będzie w stanie przyciągać najlepszych naukowców i studentów oraz tworzyć interdyscyplinarne zespoły międzywydziałowe, które będą pracować w komfortowych warunkach.

Więcej informacji w Aktualnościach na stronie internetowej uczelni

Międzynarodowa akredytacja instytucjonalna EUA-IEP – rok od akredytacji

Politechnika Gdańska po roku od uzyskania akredytacji instytucjonalnej EUA-IEP (ang. 'European University Association - Institutional Evaluation Programme') przygotowała i w dniu 11 września br. przekazała do EUA raport postępu wdrażania zmian zainicjowanych przez EUA-IEP. W odpowiedzi Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów w dniu 30 października 2019 r. przekazało oficjalną opinię, w której:

  • zwrócono szczególną uwagę na podejmowane działania Uczelni w celu wzmocnienia profilu badawczego
  • zasugerowano przyjęcie strategicznego podejścia do tej kwestii, aby zapewnić stały i zrównoważony wzrost działalności badawczej i finansowania PG
  • zalecono, aby uwzględnić dalsze monitorowanie i ocenę realizacji planu rozwoju Uczelni w celu jego skutecznego wdrożenia.

Więcej informacji na stronie internetowej: https://pg.edu.pl/jakosc-ksztalcenia/akredytacje-miedzynarodowe.

Nasi studenci „Najlepsi z najlepszych!”

Międzywydziałowe Koło Naukowe SimLE, Koło Studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego i studenci wywodzący się z zespołu PGRacing Team znaleźli się wśród beneficjentów projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Otrzymają w sumie prawie 450 tys. zł na realizację swoich projektów: udział w zawodach inżynierskich w USA i program astrobiologiczny Stardust.

Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.

Konkurs Jaskółki Przedsiębiorczości 2019

Zapraszamy studentów oraz doktorantów Politechniki Gdańskiej do udziału w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy pomysł na biznes. Zgłoszenia można składać indywidualnie lub w grupach (maks. do 6 osób) do dnia 26 listopada 2019 r. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody pieniężne oraz rzeczowe, jak również konkretna pomoc merytoryczna w realizacji pomysłów. Dla wybranych uczestników możliwość udziału w projekcie e-Pionier i uzyskania finansowania nawet do 500 tys. zł na realizację pomysłu.

Konkurs pod honorowym patronatem Rektora Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji: ctwt.pg.edu.pl/jaskolki oraz facebook.com/konkursjaskolki

Organizatorzy: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG oraz Excento sp. z o.o. Partnerzy: Politechniczny Klub Biznesu PKB+, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz organizacja studencka SimLE. 

Nauka

Awanse

HABILITACJE:
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryno-technicznych:
dr hab. inż. Józef Kotus (WETI)
dr hab. inż. Adam Lamęcki (WETI)
dr hab. inż. Marcin Śliwiński (WEiA)
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych:
dr hab. inż. Marcin Olszewski (WCh)
dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka (WCh)
dr hab. inż. Marta Łabuda (WFTiMS)

Konkurs IdeaLab na projekty polsko-norweskie – zaproszenie do składania wniosków

Przedłużenie terminu składania wniosków w ramach NPRH

Przypomnienie o konkursie POLNOR 2019 na projekty polsko-norweskie

Szkolenia dla osób zainteresowanych aplikowaniem o środki w ramach konkursów NCN

Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski zaprasza wszystkie osoby zainteresowane aplikowaniem o środki finansowe w ramach konkursów NCN: OPUS18, PRELUDIUM 18, PRELUDIUM BIS1 i SONATA 15 do udziału w szkoleniu organizowanym przez Dział Projektów PG.

Szkolenie odbędzie się w sali 300 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, w dniu 19 listopada 2019 r. w trzech turach:

  • I tura godzina 10:00-11:30 dla wnioskodawców zainteresowanych składaniem wniosku na konkurs PRELUDIUM 18;
  • II tura godzina 11:45-13:00 dla wnioskodawców zainteresowanych projektami PRELUDIUM BIS 1;
  • II tura godzina 13:15-15:00 dla wnioskodawców zainteresowanych projektami OPUS 18, SONATA 18;

Osoby prowadzące szkolenie: mgr inż. Beata Toma, dr inż. Monika Wieczerzak, dr inż. Anita Wiśniewska.

Osoby zainteresowane proszone są o potwierdzenie udziału w szkoleniu do dnia 15 listopada br. drogą elektroniczną na adres beata.toma@pg.edu.pl.

                                                              

Sport

Gala Sportu Akademickiego. Podsumowano ubiegłoroczne zmagania

Podczas corocznej Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się w bydgoskiej Operze Nova, podsumowano ubiegłoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski. Organizatorem gali był AZS Klub Uczelniany Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

 Podczas uroczystego zakończenia zmagań w sezonie 208/19, naszą uczelnię reprezentowali dr hab. inż Marek Dzida, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, a także dyrekcja Centrum Sportu Akademickiego – Krzysztof Kaszuba, Andrzej Bussler oraz Kazimierz Rozwadowski. To właśnie na ich ręce trafiły wyróżnienia w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji uczelni technicznych.

Galerię zdjęć i wideo z wydarzenia można obejrzeć [tutaj].

Przypomnijmy, że Politechnika Gdańska po raz szósty z rzędu rywalizację w Akademickich Mistrzostwach Polski zakończyła na podium. Nasza uczelnia zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po raz siódmy z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.

Kalendarium

14 listopada 18.00–20.00

Spotkania z laureatami Nagrody im. Jana Heweliusza

Prof. Piotr Dominiak z Politechniki Gdańskiej oraz prof. Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego, laureaci Nagrody im. Jana Heweliusza za rok 2018, będą gośćmi spotkań, które odbędą się w Nadbałtyckim Centrum Kultury.
18 listopada–2 grudnia
https://arch.pg.edu.pl/

100-lecie niemieckiej szkoły architektury "Bauhaus". Wystawa

Koło Naukowe Hulaj Urban Squad zaprasza do obejrzenia wystawy "BAUHAUS 1919-2019" w dniach 18 listopada - 2 grudnia 2019 na holu przed Biblioteką Główną.
20 listopada–23 listopada
https://www.facebook.com/BiuroKarierPG/

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na PG

Biuro Karier, ARP S.A., SSPG oraz Wydawca karty Euro 26 zapraszają studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej do udziału w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości na PG.
20 listopada 13.15–15.30

Posiedzenie Senatu PG

Posiedzenie Senatu PG
21 listopada 10.00–14.30
https://www.rpkgdansk.pl/szkolenia

Plan zarządzania danymi, Open Access w projektach badawczych

Celem spotkania jest przedstawienie najważniejszych zasad dotyczących Open Access i Open Research Data w Programie Horyzont 2020.
21 listopada 18.00–20.00
https://pg.edu.pl/otwarta

Dobrze jest... być sobą. Spotkanie z Bovską

Zapraszamy na spotkanie z Bovską - wokalistką, autorką albumów Kaktus, Pysk oraz Kęsy.
26 listopada 09.00–18.00
https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci

Internationability of Polish Science and Higher Education

Obrady w sześciu panelach: Współpraca ponad granicami; Światowa społeczność naukowa w polskich laboratoriach; Od pomysłu do wdrożenia; Teraz Polska; Międzynarodowa promocja nauki; Wymiana dobrych praktyk,praktyka dobrych