W poniedziałkowy poranek gościem porannej audycji Radia Gdańsk pt. „Gość Dnia” był prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. W rozmowie prowadzonej przez red. Artura Kiełbasińskiego rektor opowiadał m.in. o uzyskanym w ub. tygodniu przez Politechnikę Gdańską statusie uczelni badawczej, a także o współpracy uczelni z biznesem.
Status uczelni badawczej uzyskany przez Politechnikę Gdańską w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to nie tylko prestiż dla całej społeczności akademickiej, ale też nowe możliwości badawcze i dydaktyczne dla uczelni. W audycji Radia Gdańsk opowiadał o tym rektor PG prof. Krzysztof Wilde.
– Uzyskanie nagrody to jedno. Czeka nas teraz dynamiczny okres, w którym będziemy dostosowywać Politechnikę Gdańską do tego, jak działają inne uczelnie badawcze na świecie – mówił prof. Krzysztof Wilde, komentując wyniki konkursu MNiSW, w którym Politechnika Gdańska zajęła 2. miejsce w Polsce. – Ale to nie wszystko. Naszym zadaniem jest przekonać całą Polskę, że Gdańsk jest dziś naprawdę silnym ośrodkiem naukowym. Mamy teraz możliwość, żeby wypromować miasto i nasz ośrodek akademicki.
Prowadzący audycję zapytał też rektora PG, w jaki sposób uzyskanie statusu uczelni badawczej może przełożyć się na zainteresowanie uczelnią ze strony studentów i pracowników naukowych, a także jak struktura akademicka Politechniki Gdańskiej może wyglądać w najbliższych latach.
– Obecnie wszystko przesuwa się w kierunku jakości naukowej. Wysoka liczba studentów jest nadal ważna dla uczelni, ale już nie najważniejsza – mówił prof. Krzysztof Wilde. – Chcąc osiągnąć światowy poziom i rozwijać się jako uczelnia badawcza, potrzebujemy przede wszystkim najlepszych studentów magisterskich i doktoranckich, i to nie tylko z Polski, ale też z innych krajów: europejskich, ale też z Chin lub Indii. Ważne jest też, żeby Politechnika specjalizowała się w wybranych obszarach badawczych i stawała się jeszcze mocniejsza w tych dziedzinach, w których już teraz jest mocna.
Prowadzący rozmawiał też z rektorem PG o relacjach uczelni z biznesem i o tym jak sprawić, by polski przemysł jeszcze mocniej inwestował w rozwiązania wypracowywane wspólnie ze środowiskiem naukowym PG.
– Coraz więcej projektów podejmowanych przez Politechnikę Gdańską bazuje na tym, że pracujemy nad rozwiązaniami dedykowanymi potrzebom poszczególnych firm i instytucji.To już się dzieje i myślę, że ten proces i współpraca z biznesem jeszcze przyspieszą – podsumował prof. Krzysztof Wilde.