Prof. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN, rektor Politechniki Gdańskiej został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pracodawców Pomorza. To wyróżnienie pomorskiego środowiska gospodarczego jest świadectwem uznania działalności prof. Krzysztofa Wilde w zakresie „zbliżania nauki i gospodarki oraz praktyki i teorii”. Medal został wręczony podczas uroczystości z okazji Dnia Budowlanych, która odbyła się 11.10.2019 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
W wydaniu:
- Pomorskie środowisko gospodarcze wyróżniło prof. Krzysztofa Wilde
- Diamentowy Grant na badania nad fosforenem
- Stypendia firmy Intel i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dla studentek WETI
- Konkurs nr POWR.03.01.00-IP.08-00-BPO/19 – wsparcie rozwoju kadr
- Konkurs nr POWR.03.05.00-IP.08-00-PUN/19 – „Projektowanie uniwersalne”
- NAWA – program stypendialny im. Iwanowskiej dla doktorantów
- Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
- Paulina Szymanel z sukcesami podczas Arnold Classic Europe
- Sukces PG Racing w Pucharze Polski w Żeglarskiej Klasie Omega Sport
- Strefa rekreacji w CSA PG oficjalnie otwarta
- Perspektywy Women in Tech Summit 2019 – darmowe wejściówki
- Poetyckie pranie na WETI
Z życia uczelni
Nauka
Diamentowy Grant na badania nad fosforenem
Krzysztof Pyrchla, absolwent Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, doktorant Szkoły Doktorskiej został laureatem VIII edycji konkursu Diamentowy Grant i otrzyma 220 tys. zł na realizację swojego pierwszego samodzielnego projektu badawczego pn. „Badania wpływu odkształceń na optoelektroniczne parametry nanostruktur fosforenu z użyciem metod mechaniki kwantowej”. Celem badań jest zaprojektowanie struktur sensorycznych, które posłużą do budowy urządzeń badawczych i pomiarowych wykorzystujących zjawiska występujące w nanoskali i umożliwiających m.in. pomiary przyspieszenia ziemskiego czy masy nanoobiektów.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.
Stypendia firmy Intel i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dla studentek WETI
Dnia 10.10.2019 r. w Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów w ramach V edycji programu Nowe Technologie dla Dziewczyn. Prestiżowe wyróżnienie otrzymały studentki WETI:
- Agnieszka Elwertowska – automatyka i robotyka,
- Barbara Raciniewska – informatyka,
- Ewa Tusień – informatyka.
Inicjatywa ma zachęcić młode kobiety do zainteresowania się nowymi technologiami i wyborem ścieżki zawodowej z nimi związanej. Stypendystki programu Intel – Perspektywy znajdą się pod opieką mentorów – doświadczonych pracowników firmy Intel. Niektóre z nich zostaną zaproszone do udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland w Gdańsku.
Konkurs nr POWR.03.01.00-IP.08-00-BPO/19 – wsparcie rozwoju kadr
- dofinansowanie jest przeznaczone na projekty wspierające rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu (np. BPO, SSC, IT, R&D) stanowiących duży potencjał rozwojowy dla gospodarki i zatrudnieniowy dla absolwentów szkół wyższych;
- nabór: 28.10–29.11.2019 r.;
- więcej informacji na stronie https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/power/aktualnosci/;
- osoba do kontaktu: Kamila Szydłowska, Dział Projektów.
Konkurs nr POWR.03.05.00-IP.08-00-PUN/19 – „Projektowanie uniwersalne”
- cel: opracowanie i wdrożenie w ramach programu studiów zajęć obowiązkowych obejmujących projektowanie uniwersalne;
- nabór: 31.10–2.12.2019 r.;
- więcej informacji na stronie https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/power/aktualnosci/;
- osoba do kontaktu: Kamila Szydłowska, Dział Projektów.
NAWA – program stypendialny im. Iwanowskiej dla doktorantów
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zachęca doktorantów do aplikowania o stypendia w drugim naborze do Programu im. Iwanowskiej. W ramach programu doktoranci mogą odbyć część studiów doktoranckich w zagranicznych ośrodkach, w wybranym przez wnioskującego kraju. Taki naukowy pobyt może trwać od 3 do 12 miesięcy. Wysokość stypendium na wyjazd może wynieść do 120 tys. zł.
W programie wnioski składają osoby fizyczne bez pośrednictwa instytucji zatrudniającej lub w której realizowane są studia doktoranckie.
NAWA przyjmuje wnioski do 18.12.2019 r. Bliższe informacje na stronie NAWA –https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-im-iwanowskiej/ogloszenie.
Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
Dnia 21.10.2019 o godz. 14.15 w Minicentrum Konferencyjnym Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Piotra Maślewskiego. Tytuł rozprawy: „Homo- i heteroleptyczne związki koordynacyjne metali przejściowych z pochodnymi imidazolu, ze szczególnym uwzględnieniem 4(5)-(β-hydroksyetylo)imidazolu – badania strukturalne i spektroskopowe w ciele stałym i roztworze”. Promotor: dr hab. inż. Anna Dołęga (PG).
Dnia 6.11.2019 o godz. 11.15 w Minicentrum Konferencyjnym Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Wojciecha Wojnowskiego. Tytuł rozprawy: „The development of novel analytical instruments and methods for meat quality assessment”. Promotor: prof. dr hab. inż. Bożena Zabiegała (PG); promotor pomocniczy: dr inż. Tomasz Dymerski.
Dnia 6.11.2019 o godz. 13.15 w Minicentrum Konferencyjnym Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Joanny Wysockiej. Tytuł rozprawy: „Charakterystyka elektrochemiczna odporności korozyjnej aluminium i jego stopów w wodnych środowiskach zasadowych”. Promotor: dr hab. inż. Stefan Krakowiak (PG).
Sport
Paulina Szymanel z sukcesami podczas Arnold Classic Europe
Podczas jednego z najbardziej prestiżowych festiwali sportowych – Arnold Classic Europe w Barcelonie studentka Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG Paulina Szymanel zdobyła złoty medal w trójboju siłowym.
Bliższe informacje na stronie https://csa.pg.edu.pl/aktualnosci/.
Sukces PG Racing w Pucharze Polski w Żeglarskiej Klasie Omega Sport
W rozgrywanym w dn. 11–13.0.2019 r. w Chrzypsku Wielkim Finale Pucharu Polski klasy Omega, zawodnicy PG Racing: Marcin Styborski (WFTiMS), Dawid Płotka (WOiO) i Jan Krasodomski (WETI) wywalczyli II miejsce w klasie Sport.
Druga lokata w finałowych regatach sezonu pozwoliła M. Styborskiemu utrzymać prowadzenie w rankingu Pucharu Polski we flocie Sport (do rankingu zalicza się sześć najlepszych wyników z ośmiu startów).
Bliższe informacje na stronie https://csa.pg.edu.pl/aktualnosci/.
Strefa rekreacji w CSA PG oficjalnie otwarta
W obecności rektora PG, prof. Krzysztofa Wilde, prorektorów PG, prof. Marka Dzidy oraz Janusza Nieznańskiego, kanclerza PG Mariusza Milera, dyrekcji Centrum Sportu Akademickiego PG, a także licznie zebranych pracowników Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarto nową strefę rekreacji.
Nowootwarta strefa rekreacji przy Centrum Sportu Akademickiego PG mieści dwa boiska do gry w bule, plansze do „Chińczyka” i szachów, nowe ścieżki, ławki i oświetlenie. Inwestycja wpisuje się w plany rewitalizacji i przywrócenia rekreacyjnej funkcji sąsiadującego z CSA parku. W planach jest m.in. rozbudowa nowo utworzonej strefy o mobilną scenę, na której będą organizowane koncerty i kino letnie z leżakami na trawie. W roku akademickim 2020/2021 ma powstać także pięć nowych boisk do koszykówki 3×3, które pozwolą na organizację mistrzostw o randze europejskiej.
Bliższe informacje na stronie https://csa.pg.edu.pl/aktualnosci/.
Komunikaty
Perspektywy Women in Tech Summit 2019 – darmowe wejściówki
Politechnika Gdańska jest partnerem akademickim Międzynarodowego Kongresu „Perspektywy Women in Tech Summit 2019”, który odbędzie się w Warszawie w dn. 13–14.11.2019 r. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 3 tys. kobiet.
Na studentów i pracowników naukowych PG czeka 50 bezpłatnych wejściówek na to wydarzenie, obejmujących udział we wszystkich panelach dyskusyjnych, warsztatach, sesjach plenarnych i wydarzeniach towarzyszących. Koszty przejazdu do Warszawy oraz noclegu należy pokryć we własnym zakresie.
Zgłoszenia należy dokonać do 23.10.2019 r. wysyłając wiadomość zatytułowaną "Perspektywy Women in Tech Summit 2019" na adres promocja@pg.edu.pl. W treści emaila należy podać imię i nazwisko uczestnika. Więcej informacji udziela koordynator wydarzenia p. Joanna Odya, Dział Promocji, tel. 58 347 29 16.
Informacje można znaleźć na stronie internetowej womenintechsummit.pl.
Poetyckie pranie na WETI
Studencki Klub Dyskusyjny „Daimonion”, Gdański Klub Poetów, Stowarzyszenie Autorów Polskich –Oddział w Gdańsku oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zapraszają na „Poetyckie pranie na WETI”. Wiersze zostały rozwieszone 14.10.2019 r. w łączniku pomiędzy starym a nowym budynkiem WETI oraz w holu na parterze w nowym budynku tego wydziału.
Z utworami będzie można zapoznać się do 25.10.2019 r.