Nr 13/10 listopada 2016

Z życia uczelni

Budżet obywatelski Politechniki Gdańskiej

Od 16.11.2016 r. trwa nabór wniosków do pierwszego konkursu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Propozycje można składać do 27.11.2016 r. do godz. 24.00 za pośrednictwem specjalnego internetowego formularza - adres strony internetowej: http://pg.edu.pl/budzet_obywatelski. Zachęcamy do wypełniania wniosków.

„Nagrody Naukowe Polityki” za rok 2016

Rozprawa doktorska Alicji Zawadzkiej, zatytułowana „Zasady i uwarunkowania kształtowania ładu przestrzennego na przykładzie wybranych gmin obszaru funkcjonalnego aglomeracji Trójmiasta” otrzymała nagrodę finałową w ramach programu „Nagrody Naukowe Polityki” za rok 2016. Pracę doceniła także redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny”. W organizowanej przez nią XIII edycji Konkursu im. Profesora Michała Kuleszy rozprawa dr A. Zawadzkiej zajęła I miejsce.

Prof. Henryk Krawczyk został dyrektorem CI TASK

Podczas posiedzenia Rady Użytkowników TASK, która odbyła się 4.11.2016 r., prof. Henryk Krawczyk oficjalnie objął obowiązki dyrektora Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Rada opiniowała w tej kwestii. Centrum Informatyczne TASK zostało powołane w 1994 r. i stanowi jednostkę organizacyjną Politechniki Gdańskiej bez osobowości prawnej, która podlega bezpośrednio rektorowi PG. Funkcje kontrolno-merytoryczne nad działalnością Centrum sprawuje Rada Użytkowników, w skład której wchodzą wydelegowani przedstawiciele środowisk akademickich i jednostek naukowo-badawczych Trójmiasta.

Podsumowanie Sesji Jubileuszowej z okazji 10-lecia kierunku Transport na WILIŚ

W tym roku minęło dziesięć lat od podjęcia przez Senat PG uchwały o utworzeniu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska kierunku kształcenia Transport. Z tej okazji 25.10.2016 r. odbyła się Sesja Jubileuszowa, której celem było podsumowanie minionych dziesięciu lat i dyskusja o nowych perspektywach dla kierunku Transport. Uroczystość swoją obecnością uświetnili JM Rektor prof. Jacek Namieśnik, Ryszard Świlski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego, prof. Marianna Jacyna – dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Ponadto w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele naszej uczelni, wydziałów innych uczelni reprezentujący dyscyplinę naukową Transport, firm działających w obszarze transportu, biur projektowych, a także absolwenci i studenci kierunku Transport.

W imieniu prof. Krzysztofa Wilde dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Komitetu Organizacyjnego bardzo dziękujemy wszystkim gościom za udział w uroczystości.

Reportaż Telewizji TASK z międzynarodowego konkursu łazików marsjańskich

European Rover Challenge to zawody łazików marsjańskich dla konstruktorów z całego świata. Miejscem starcia robotów podczas tegorocznej edycji był Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny znajdujący się w Jesionce, koło Rzeszowa. Swoich reprezentantów miała tam również Politechnika Gdańska. Grupa studentów z Koła Naukowego SKALP zaprezentowała łazik o nazwie LEM. Wydarzenie to stało się dla studentów okazją do wypróbowania swojej konstrukcji na trudnym terenie, imitującym powierzchnię Marsa. Studentom towarzyszyła ekipa telewizyjna, a efektem ich pracy jest reportaż przybliżający świat miłośników kosmosu i robotyki – http://tv.task.gda.pl/?p=3013.

Akademia Muzyczna w Politechnice

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w ramach Politechniki Otwartej zapraszają na koncert z cyklu „Akademia Muzyczna w Politechnice”, który odbędzie się 15.11.2016 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Auli w Gmachu Głównym.

Wystąpi zespół Fractus Sextet, który wykona przedpremierowo "Piosenki bez słów" skomponowane przez Beniamina Baczewskiego. Zespół tworzą: Tomasz Jocz – fortepian, Andrzej Kacprzak – skrzypce, Karol Sokołowski – wiolonczela, Adam Wendt – saksofon, Beniamin Baczewski – gitara basowa i Grzegorz Lewandowski – perkusja.

Fractus Sextet nawiązuje do wielu gatunków, m.in. do jazzu i muzyki klasycznej. Zespół powstał w 2016 r. i składa się z czołowych trójmiejskich muzyków, w tym pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Innowacje

MIT Enterprise Forum Poland Info Day na PG

MIT Enterprise Forum Poland ogłasza nabór do II edycji programu akceleracyjnego dla polskich startupów. Jest to jedyny tego typu program w Polsce, afiliowany przy Massachusetts Institute of Technology – Enterprise Forum (MITEF). Rekrutacja potrwa do 30.11.2016 r.

Zapraszamy zarówno pracowników naukowych, jak i studentów do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym ww. inicjatywy, które odbędzie się 14.11.2016 r. na Politechnice Gdańskiej – Gmach Główny, sala, godz. 15.00.
Rejestracja uczestników odbywa się na Facebooku https://www.facebook.com/events/.

Zespoły, które wezmą udział w programie, będą miały okazję do kontaktu z przedsiębiorcami z sektora innowacji z Polski i z międzynarodowym środowiskiem przedsiębiorców związanym z Massachusetts Institute of Technology.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym k.mozejko@fpt.org.pl lub na strony internetowe programu: http://mitefpoland.org/, https://www.facebook.com/MITEFPoland/.

Zaprezentuj swoją technologię na Kongresie Smart Metropolia

W dniach 23–24.11.2016 r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11 odbędzie się Kongres Smart Metropolia – http://smartmetropolia.pl/. Jest to spotkanie przedstawicieli świata nauki, biznesu, administracji i organizacji pozarządowych, międzynarodowe forum wymiany koncepcji i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem i problematyką obszarów metropolitalnych.

Istnieje możliwość zaprezentowania technologii związanych z tematyką Kongresu na stoisku w holu Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego. Zespoły badawcze z Politechniki Gdańskiej zainteresowane taką formą prezentacji prosimy o kontakt z pracownikami Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG (tel. 58 348 61 55, e-mail ctwt@pg.gda.pl) w terminie do 15.11.2016 r.

Nauka

II konkurs polsko - tureckim na projekty badawczo-rozwojowe – przedłużony termin

Do 7.12.2016 r. został wydłużony okres naboru w polsko-tureckim konkursie na wspólne projekty badawczo-rozwojowe. Osoba do kontaktu: Małgorzata Romanowska, Dział Projektów.

Interreg Południowy Bałtyk-III nabór

W dniach 2.11–16.12.2016 trwa nabór do Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014–2020. Wysokość dofinansowania wynosi 75%. Dokumentacja potrzebna do poprawnego wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w tym programie dostępna jest na stronie internetowej https://southbaltic.eu/call-for-proposals. Osoba do kontaktu: Marta Czarnecka-Gallas, Dział Projektów.

Komunikaty

Biblioteka zaprasza do testowania bazy AccessEngineering

AccessEngineering jest referencyjną bazą wiedzy dla inżynierów, kadry dydaktycznej oraz studentów. Baza umożliwia dostęp do:
• aktualnych informacji z dziedzin takich jak: bionauka, kompetencje biznesowe, chemia, inżynieria cywilna, komunikacja/ telekomunikacja, energetyka/ paliwa, inżynieria środowiska, inżynieria przemysłowa, DIY, materiałoznawstwo, mechanika, zarządzanie operacyjne, informatyka;
• 650 książek inżynieryjnych;
• ponad 906 materiałów uzupełnianych co miesiąc o filmy instruktażowe tworzone na wyłączność dla AccessEngineering przez ekspertów, prezentujące rozwiązania rzeczywistych i bieżących problemów inżynieryjnych;
• map procesowych do wykorzystania podczas wykładów/ kursów;
• kalkulatorów pozwalających na sprawne obliczenia i symulacje wyników;
• ponad 4300 interaktywnych grafów i tabel do analizy danych w pracach badawczych/ projektach.

Baza dostępna na http://pg.edu.pl/biblioteka-pg/home, dostęp potrwa od 7.11 do 18.12.2016 r.

Biblioteka zaprasza na szkolenie z programu Mendeley

Program szkolenia (poziom podstawowy):
1. Instalacja programu, zakładanie konta, upgrade do wersji PREMIUM.
2. Podstawowe opcje programu: dodawanie dokumentów, edycja rekordów, Web Importer.
3. Adnotacje i praca w grupie.
4. Style cytowań.
5. Wyszukiwanie tekstów naukowych przy pomocy programu Mendeley.
6. Praca z tekstem (Word).
7. Tworzenie i formatowanie bibliografii załącznikowej.
Zapisy: max 10 osób w grupie + 5 miejsc dodatkowych dla osób z własnym laptopem z dostępem do Eduroam
Miejsce: sala multimedialna Biblioteki PG, Gmach Główny, pok. 100/4
Grupa I – 17.11.2016 (czw.), godz. 10:00, link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeqfMO4f4qLLaJeTvjBWuX9w1wI096xdgaEXOGn17Dcf18mmg/viewform
Grupa II – 18.11.2016 (pt.), godz. 10:00, link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf9UK0d3m1IvSq1Sbt6THEHb-1gkCirCV9YbKFvhYacc1pEOA/viewform
Więcej informacji podano na stronie Biblioteki PG http://pg.edu.pl/biblioteka-pg/home.

Publiczne obrony rozpraw doktorskich na Wydziale Architektury

- mgr inż. arch. Karoliny Krause-Brykalskiej pt. "Wpływ obiektu handlu targowego na przestrzeń publiczną współczesnego miasta" wykonanej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Elżbiety Ratajczyk-Piątkowskiej prof. PG odbędzie się w dniu 15. listopada 2016 r. (wtorek) o godzinie 9:00 w Auli Gmachu Głównego PG.

- mgr inż. arch. Karoliny Życzkowskiej pt. "Kreowanie inteligentnych przestrzeni komercyjnych poprzez innowacyjne rozwiązania z zakresu architektury medialnej" wykonanej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Elżbiety Ratajczyk-Piątkowskiej, prof. PG odbędzie się w dniu 15. listopada 2016 r. (wtorek) o godz. 12:00 w Auli Gmachu Głównego PG.

Kalendarium

10 listopada 18.00–19.30

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej w ramach Politechniki Otwartej zapraszają na KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ z okazji Dnia Niepodległości. Wystąpi CHÓR PG pod batutą Mariusza Mroza, Aula GG, godz.18.00.
14 listopada–17 listopada

Wampiriada

W holu nowego gmachu Wydziału ETI po raz kolejny odbędzie się akcja honorowej zbiórki krwi "Wampiriada" organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów PG oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
14 listopada 15.00–18.00

MIT Enterprise Forum Poland Info Day

Spotkanie informacyjne dotyczące naboru do drugiej edycji programu akceleracyjnego dla polskich startupów ogłoszonego przez MIT Enterprise Forum Poland. Miejsce: sala 300, Gmach Główny PG, godz. 15.00 - 18.00
15 listopada 09.00–14.00

Warsztat „Shock testy prototypów urządzeń medycznych”

Katedra Konstrukcji Maszyn i Pojazdów, studenci Wydziału Mechanicznego, firma TERMA oraz Biuro Karier PG zapraszają na warsztat. Miejsce: Wydział Mechaniczny, sala 511. Więcej informacji – http://pg.edu.pl/biuro-karier.
16 listopada 13.15–16.00

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej

miejsce: Sala Senatu, Gmach Główny, godz. 13.15
25 listopada 09.00–17.00

WM współorganizatorem Kongresu VIVA HEALTH FUTURE

25.11.2016 r. w Hotelu Sheraton w Sopocie w godz. 9.00–17.00 odbędzie się Kongres Naukowy nt. nowoczesnych rozwiązań materiałowych i digitalnych w medycynie regeneracyjnej i terapii chorób cywilizacyjnych.
13 listopada 16.00–18.00

Mecz I Ligi Kobiet w koszykówce

Mecz I Ligi Kobiet: MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski - Politechnika Gdańska Miejsce: Sokołów Podlaski
13 listopada 18.00–20.00

Mecz II Ligi Męskiej w koszykówce

Mecz II Ligi Męskiej: Politechnika Gdańska – TKM Włocławek Miejsce: Centrum Sportu Akademickiego PG