Zgodnie z interpretacją wydaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, proces wyboru nowego Rektora Politechniki Gdańskiej ma przebiegać dwutorowo. Jedna ścieżka przewiduje postępowanie zgodnie z obowiązującym regulaminem wyborczym, druga natomiast umożliwia zgłoszenie i wskazanie kandydatów na Rektora przez Radę Uczelni.
Rada Uczelni Politechniki Gdańskiej wskazała do zaopiniowania przez Senat PG dwóch kandydatów:
- prof. dr. hab. inż. Janusza Cieślińskiego, prof. zw. PG,
- prof. dr. hab. inż. Janusza Smulko, prof. zw. PG.
W swoim uzasadnieniu członkowie Rady Uczelni napisali: W tym trudnym momencie, w którym znalazła się Politechnika Gdańska, w trosce o kontynuację rozpoczętych procesów wdrażania Ustawy 2.0 oraz wyzwań stojących w związku z tym przed władzami Uczelni w najbliższych miesiącach, Rada Uczelni wnosi o zaopiniowanie przez Senat dwóch kandydatów na Rektora. W swojej decyzji członkowie Rady Uczelni są zgodni, że proces dostosowywania Uczelni do wymagań Ustawy 2.0 nie powinien być w żaden sposób zatrzymany ani istotnie zmieniany. W opinii członków Rady Uczelni słusznym wydaje się więc zgłoszenie kandydatów z grona obecnych prorektorów, mocno zaangażowanych w sprawy transformacyjne, a jednocześnie spełniających wymagania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Na posiedzeniu dn. 15.05.2019 r. Senat PG wyraził swoją opinię wobec kandydatów w głosowaniu tajnym. Na obu oddano po 37 ważnych głosów. Na prof. Janusza T. Cieślińskiego głosowało 25 senatorów (9 zagłosowało przeciw, 3 wstrzymało się od głosu). Za prof. Januszem Smulko opowiedziało się 18 senatorów (12 zagłosowało przeciw, 7 wstrzymało się od głosu).
Podczas swojego kolejnego posiedzenia Rada Uczelni podjęła uchwałę o wskazaniu prof. dr. hab. inż. Janusza Cieślińskiego, prof. zw. PG oraz prof. dr. hab. inż. Janusz Smulko, prof. zw. PG jako kandydatów na Rektora.
Uchwała została podjęta jednomyślnie w obecności 6 członków Rady i przekazana do Uczelnianej Komisji Wyborczej.
Z treścią Uchwały Rady Uczelni można zapoznać się tutaj