Pierwsze w historii Święto Politechniki Gdańskiej
Dzień uroczystego, otwartego posiedzenia Senatu PG, poświęconego promocjom akademickim oraz wręczeniu medali i odznaczeń pracownikom uczelni, obchodzony był jako pierwsze w historii Święto Politechniki Gdańskiej.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wzięli w niej udział również posłowie na sejm i senator RP, przedstawiciele duchowieństwa, reprezentanci władz regionalnych i samorządowych, członkowie Rady Rektorów Województwa Pomorskiego i Rady Uczelni PG, przedstawiciele uczelni wyższych z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Przebieg uroczystości:
- przemówienie rektora;
- wręczenie przez Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prof. Aleksandrowi Kołodziejczykowi, rektorowi PG w l. 1996–2002;
- wręczenie przez prof. Jacka Namieśnika, rektora PG Medalu za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej prof. Ryszardowi Andruszkiewiczowi z Wydziału Chemicznego, profesorowi emeritus PG;
- przyjęcie w poczet profesorów tytularnych naszej uczelni tych osób, które otrzymały ten tytuł w 2018 r., wręczenie Medali Pamiątkowych PG;
- ślubowanie oraz promocja doktorów habilitowanych i doktorów, którym w 2018 r. stopnie naukowe nadały uprawnione rady wydziałów;
- wręczenie autorom najlepszych prac magisterskich, obronionych w 2018 r., statuetek nagrody „Dyplom Roku”.
Bliższe informacje, w tym prezentację z uroczystego posiedzenia senatu, zawierająca m.in. listę promowanych pracowników naukowych i zdobywców nagród, galerię zdjęć można znaleźć na stronie internetowej w Aktualnościach. Całe przemówienie prof. Jacka Namieśnika można znaleźć w „Piśmie PG 3/2019”.
Międzynarodowy konkurs o „Nagrodę im. ppłk. Jana Kowalewskiego”
Osoby, które pokonując własne bariery i ograniczenia pomagają innym, są dla nich wzorem, angażują się w sprawy społeczne, życie gospodarcze, naukowe i kulturalne będą mogły wziąć udział w konkursie o nagrodę im. ppłk. Jana Kowalewskiego. Prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, oraz dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podpisali porozumienie o współorganizacji konkursu, którego patronem jest ten m.in. wybitny kryptolog.
Tegoroczna inauguracja przyznawania Nagrody zostanie zorganizowana z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 1.06.2019 r. Formularz zgłoszenia kandydata wraz z harmonogramem i wzorem oświadczenia o udostępnieniu danych osobowych przez zgłaszającego i kandydata są dostępne na stronie www.muzeum1939.pl.
PG współpracuje ze szkołami. Umowa z gdańską „Topolówką”
Politechnika Gdańska rozwija współpracę z III Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku m.in. w zakresie nauczania i popularyzacji matematyki oraz wspierania uczniów szczególnie uzdolnionych.
Aneks do porozumienia rozszerzający zakres współpracy, w imieniu Politechniki Gdańskiej podpisał prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki PG, a w imieniu III LO Bożena Ordak, dyrektor szkoły.
Bliższe informacje na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Zjazd absolwentów Wydziału Chemicznego PG
W tym roku upływa 50 lat od otrzymania dyplomów ukończenia studiów na Wydziale Chemicznym PG przez absolwentów roczników 1963–1969 oraz 1964–1969. Z tej okazji w sobotę, 25.05.2019 r. o godz. 11.15 odbędzie się spotkanie w Sali Senatu, podczas którego prof. Jacek Namieśnik, rektor PG, w towarzystwie dziekana Wydziału i przedstawiciela SAPG wręczy absolwentom dyplomy honorowe i pamiątkowe medale Politechniki Gdańskiej.
Szczegółowych informacji udzielają:
Wystawa „Trzymajmy się morza! Stulecie Ligi Morskiej i Rzecznej”
W holu Gmachu Głównego PG w dn. 5–12.04.2019 r. będzie można obejrzeć wystawę zorganizowaną z okazji 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Wernisaż odbędzie się 5.04.2019 r. o godz. 11.00
Wystawa, przygotowana przez Ligę Morską i Rzeczną oraz Akademię Marynarki Wojennej, pokazywana była dotychczas m.in. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej, oddziałach Ligi Morskiej i Rzecznej, Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Współorganizatorem wydarzenia jest Biblioteka PG.