Nr 307/11 stycznia 2024

Z życia uczelni

120-lecie PG, najlepsze szkoły Pomorza i nowa strefa studencka. Za nami śniadanie prasowe

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Politechnika Gdańska świętuje 120. rocznicę powstania

Podczas śniadania prasowego, które odbyło się 10.01.2024 r., rektor PG prof. Krzysztof Wilde przedstawił plan obchodów jubileuszu. Premierowo poinformowano również, które szkoły triumfowały w najnowszej edycji pomorskiego rankingu liceów i techników fundacji „Perspektywy”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz uczelni oraz naukowcy, doktoranci i studenci. Gośćmi honorowymi byli z kolei dyrektorki i dyrektorzy najlepszych techników i liceów na Pomorzu.

Wśród wydarzeń jubileuszowych znalazły się głównie inicjatywy naukowe, sportowe i kulturalne, m.in.:

  • koncert plenerowy na placu przed Gmachem Głównym (czerwiec),
  • premiera filmu o słynnej naukowczyni z PG, doc. Mariannie Sankiewicz (luty),
  • Bałtycki Festiwal Nauki (maj),
  • Dzień Młodego Naukowca (maj lub czerwiec),
  • szkoła letnia dla uczennic i uczniów szkół średnich „Politechnika Talentów” (wrzesień).

Centralnym punktem obchodów będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20–22.06.2024 r. Wówczas odbędzie się zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar Rektora oraz wspomniany koncert. Ważnym wydarzeniem będzie też zaplanowane na jesień otwarcie Centrum Ekoinnowacji PG – jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom.

Współpraca PG ze szkołami średnimi

Uczelnia od wielu lat jest partnerem rankingu najlepszych liceów i techników fundacji „Perspektywy”. To na PG co roku odbywa się gala wręczenia nagród najlepszym szkołom na Pomorzu i tak samo będzie 21 marca 2024 r., podczas Dnia Otwartego PG.

Najlepsze licea:

  1. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni,
  2. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku,
  3. Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku.

Najlepsze technika:

  1. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
  2. Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku,
  3. Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

Od studenta do profesora. Rozwój kariery na PG

PG jest jedną z najlepszych uczelni w kraju i drugą najlepszą uczelnią badawczą. W ramach inauguracji obchodów, naukowcy z rozmaitym doświadczeniem, stażem i obszarem zainteresowań, przedstawili mediom swoje projekty:

  • dr Agnieszka Szuta (Wydział Architektury) – prezentacja nt. ciekawostek historycznych dot. PG;
  • Dominika Bagińska (studentka mechatroniki i przewodnicząca Astrofizycznego Koła Naukowego) – relacja o działaniach koła i staraniach o zwycięstwo w międzynarodowym konkursie kosmicznych technologii – Direction: Space!;
  • mgr inż. Jakub Baczyński-Keller (doktorant Szkoły Doktorskiej PG i stypendysta stypendium Fulbrighta) – relacja nt. badań nad procesem regeneracji tkanek;
  • Grzegorz Boczkaj (WILiŚ) – relacja nt. projektu badawczego dotyczącego procesów chemicznych oczyszczania wody i ścieków.

Nowa przestrzeń dla studentek i studentów

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania nowej strefy studenckiej, która powstała na parterze budynku Hydromechaniki, w sąsiedztwie sklepu PG i restauracji studenckiej „Hydrostacja”. Do dyspozycji studentów jest umeblowanie, dostęp do mediaportów; na wyposażeniu strefy znajdują się również rzutniki multimedialne, niewielka biblioteczka i kolekcja gier planszowych. Strefa będzie dostępna od 11.01.2024 r. przez 7 dni w tygodniu w godz. 7.00–21.00.

Szczegółowe informacje nt. śniadania prasowego oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie głównej w Aktualnościach.

Informacje nt. jubileuszu 120-lecia uczelni będą ukazywały się na stronie internetowej https://jubileusz.pg.edu.pl/.

Politechnika Gdańska podsumowuje 2023 rok

Osiągnięcia publikacyjne naukowców, rekordowe inwestycje, umacnianie pozycji w międzynarodowych rankingach, wzrost liczby kandydatów na studia, współpraca w ramach konsorcjum Enhance i Związku Uczelni Fahrenheita – Politechnika Gdańska w 2023 r. konsekwentnie kontynuowała realizację „Strategii rozwoju na lata 2020–2030”.
 

– Jaki był ten rok? Na pewno intensywny, pracowity i obfitujący w wyzwania, ale jesteśmy silną organizacją, która potrafi zwinnie reagować na zmiany. Dziękuję całej społeczności Politechniki Gdańskiej za wspólny rok owocnej pracy. Rok pełen zaangażowania i pasji. Dziękuję pracownikom, doktorantom, studentom i absolwentom – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Najczęściej cytowani naukowcy na świecie, publikacje w „Science”, wyniki parametryzacji:

Ponadto, badacze z PG pozyskali w 2023 r. kolejne miliony na realizację projektów badawczych, a także zostali docenieni za swoje osiągnięcia m.in. przez Polską Akademię Nauk, Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rozwoju i Technologii, Fundację na Rzecz Nauki Polskiej (stypendia START), Gdańskie Towarzystwo Naukowe i Prezydenta Miasta Gdańska.

Uczelnie Fahrenheita, wysoko w rankingach, najbardziej „zielona” uczelnia w kraju:

Współpraca w ramach Związku Uczelni Fahrenheita (FarU) ma na celu federalizację trzech uczelni (Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego), co przyczyni się do poprawy pozycji największych uczelni Pomorza jako jednego ośrodka akademickiego w międzynarodowych rankingach.

Więcej na temat osiągnięć Politechniki Gdańskiej w rankingach można przeczytać na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Inwestycje na setki milionów złotych, przedszkole PG:

Rektorzy z Europy na PG, międzynarodowe konferencje:

  • w marcu prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, został powołany do dwuosobowego prezydium Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE na stanowisko współprzewodniczącego (Co-Chair) w kadencji 2023–2025;
  • w kwietniu Politechnika Gdańska była gospodarzem międzynarodowej konferencji European University Association(EUA), w której uczestniczyli rektorzy kilkuset uczelni z 40 krajów;
  • w październiku odbyła się konferencja klimatyczna ENHANCE Summit on Climate-Neutral Citiesz udziałem ponad 120 pracowników dydaktycznych, administracyjnych i studentów z dziesięciu europejskich uczelni technicznych, a także interesariuszy i ekspertów w zakresie urbanistyki.

Więcej kandydatów na studia, sukcesy studentów i doktorantów:

Wspieranie uzdolnionej młodzieży:

Wygrane mistrzostwa, wyjątkowe koncerty, Eko-inki:

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Gramy dla WOŚP

Politechnika Gdańska dołącza do 32 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działamy pod hasłem WOŚP „Tu wszystko gra OK!”. W tym roku Orkiestra zbiera na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Dołącz do nas i wesprzyj WOŚP! Jak to zrobić?

  • wpłać do e-skarbonki – przekaż dotację online do e-skarbonki Politechniki Gdańskiej i zasil konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • licytuj online – spotkanie z Rektorem przy kawie, joga z Prorektorką, zwiedzanie zakamarków PG, a może warsztaty kuchni perskiej? Wśród różnorodnych propozycji przygotowaliśmy ofertę m.in. dla odważnych, romantyków, amatorów roślin niezwykłych, ambitnych następców Igi Świątek i przyszłych mistrzów wioślarstwa, wielbicieli polimerów i wodoru, chętnych do tworzenia własnych kosmetyków i dla koneserów sztuki;
  • weź udział w zbiórce stacjonarnej – od 15.12.2023 do 26.01.2024 r. prowadzimy zbiórkę pieniędzy do jednej z sześciu puszek stacjonarnych:

Ogólnopolski 32. Finał WOŚP odbędzie się 28.01.2024 r. W ubiegłorocznej zbiórce WOŚP zebrała blisko 2 mld zł i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń dla szpitali w całej Polsce.

Więcej informacji znajduje się na podstronie https://pg.edu.pl/wosp.

8. edycja Budżetu Obywatelskiego PG – zwycięskie projekty

W 8. edycji Budżetu Obywatelskiego PG do rozdysponowania było łącznie 600 tys. złotych na projekty pracownicze i studenckie. W pierwszym etapie BOPG, członkowie społeczności akademickiej mogli zgłaszać swoje pomysły na projekty.

Ostatecznie do głosowania, które odbyło się między 27.11 a 11.12.2023 r., dopuszczonych zostało 10 projektów. Głosami pracowników, studentów i doktorantów do realizacji wybrane zostały łącznie 4 pomysły – 3 pracownicze oraz jedna inicjatywa studencka.

Projekty pracownicze

Projekt studencki

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych pomysłów znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego PG.

Nauka

Eter dimetylowy alternatywą dla oleju napędowego. Nowa technologia naukowców z PG

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej w konsorcjum z Politechniką Warszawską zrealizowali projekt „Nowa technologia otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów”, w ramach programu POIR 4.1.1, konkurs nr 1 w programie INGA Kierownikiem projektu jest dr inż. Andrzej Rogala z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego. Wartość projektu wynosi 10,85 mln zł.

Eter dimetylowy (DME) to bezbarwny gaz o charakterystycznym zapachu, umiarkowanie rozpuszczalny w wodzie. Ma szereg zastosowań w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używany jest także zamiast gazu ziemnego do kuchenek gazowych, ponieważ jego właściwości fizyczne są zbliżone do propanu-butanu. To także jeden z najbardziej obiecujących substytutów oleju napędowego, LPG i LNG. Eter dimetylowy może być produkowany z gazu ziemnego, węgla lub biomasy i zaliczany do grupy paliw zielonych.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nabór w ramach programu Technetium Talent Management Grants

Celem programu jest wspieranie aktywności mentorów – nauczycieli akademickich opiekujących się szczególnie uzdolnionymi studentami.

Wnioski o przyznanie grantu mogą składać:

  • opiekunowie studentów realizujących indywidualny program studiów badawczych na PG;
  • opiekunowie studentów zaangażowanych w prace zespołów badawczych działających na PG;
  • opiekunowie studenckich kół naukowych działających na PG.

Informacje dla aplikujących:

  • wysokość grantu w programie wynosi 25 000 zł;
  • okres realizacji projektu wynosi do 12 miesięcy;
  • w ramach grantu finansowane są m.in.:​
    • wynagrodzenie dla mentora w maks. wysokości 12 000 zł brutto-brutto,
    • związane z upowszechnianiem badań naukowych,
    • zakupu drobnego sprzętu laboratoryjnego,
    • sprzętu i oprogramowania,
    • usługi obce;
  • nabór w programie potrwa do 23.02.2024 r.;
  • wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu MojaPG;
  • szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie Uczelni Badawczej.

Nabór w ramach programu Uranium Supporting Cooperation With High Schools

Celem Programu jest wspieranie współpracy uczelni ze szkołami średnimi, głównie spoza Trójmiasta. Nowością w IV edycji jest lista szkół premiowanych, w których maturzyści osiągnęli najwyższe wyniki matur z przedmiotów ścisłych – za współpracę z tymi szkołami można otrzymać dodatkowe punkty.

Informacje dla aplikujących:

  • wysokość grantu w programie wynosi maks. 30 tys. zł, a okres realizacji jest nie dłuższy niż 12 miesięcy;
  • wnioski o przyznanie grantu mogą być składane przez pracowników PG;
  • w skład kosztów mogą wchodzić m.in.:
    • wynagrodzenie dla kierownika grantu,
    • koszty realizacji przez przedstawicieli PG przedsięwzięć w ramach współpracy ze szkołą średnią;
  • nabór wniosków trwa do 29.02.2024 r. do godz. 23:59;
  • wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system MojaPG w Module Granty;
  • do wniosku należy załączyć deklarację woli współpracy ze strony dyrektora szkoły średniej;
  • szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie Uczelni Badawczej.

Dzień Kariery OFFSHORE na Politechnice Gdańskiej

Zapraszamy studentów, absolwentów oraz osoby zainteresowne morską energetyką wiatrową do udziału w Dniu Kariery OFFSHORE, który odbędzie się 16.01.2024 r. w godz. 10.00–14.00, w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (budynek nr 30 na mapie kampusu PG).

Więcej informacji znajduje się na stronie Biura Karier i Absolwentów.

Konkurs 1/PERUN/2023 NCBiR

Konkurs ogłoszony przez NCBR na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach programu pn. „Nowe technologie w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa”.

Uczestnikiem konkursu może być:

  • podmiot, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy o NCBR;
  • konsorcjum;
  • centrum naukowo-przemysłowe;
  • przedsiębiorca.

Zakres tematyczny został określony w załączniku nr 2 do Regulaminu Konkursu 1/PERUN/2023

  1. Rozwój istniejących demonstratorów technologii obronnych (od VI PGT) w obszarach technologicznych określonych w Priorytetowych kierunkach badań naukowych w resorcie obrony narodowej w latach 2021–2035.
  2. Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji testów bezpieczeństwa.
  3. Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizie materiału cyfrowego (obrazu/dźwięku) pod kątem użycia technologii Deep Fake.
  4. Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji metod implementacji i weryfikacji ustawień zabezpieczeń elementów systemów teleinformatycznych (urządzeń, oprogramowania).
  5. Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji analiz danych rozpoznawczych.
  6. Autonomia i autonomizacja. Opracowanie techniki pracy w grupie platform bezzałogowych (tzw. roju) oraz współpracy z załogowymi systemami (MUM-T – Manned-Unmanned Teaming) na bazie ustandaryzowanych protokołów komunikacyjnych wspieranych sztuczną inteligencją (AI – Artificial Intelligence).
  7. Autonomia i autonomizacja. Opracowanie środków przeciwdziałania BSx, w tym na potrzeby ochrony obiektów wojskowych, infrastruktury krytycznej, szlaków morskich i portów.
  8. Technologie kwantowe. Rozwój technologii w podobszarze systemów komunikacji satelitarnej zapewniających kwantową dystrybucję klucza pomiędzy lokalizacjami naziemnymi.
  9. Technologie kwantowe. Rozwój technologii w podobszarze metod automatycznej ewaluacji algorytmów postkwantowych.
  10. Technologie kosmiczne. Nowoczesny terminal komunikacji satelitarnej pracujący w paśmie Ku i Ka z cyfrowym kształtowaniem wiązek, umożliwiający jednoczesną pracę z systemami satelitarnymi umieszczonymi na różnych orbitach (LEO, MEO, GEO).
  11. Technologie kosmiczne. Aktywne systemy radarowe do monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej.
  12. Technologie materiałowe i wytwarzania. Technologie systemów ochrony pasywnej: technologie materiałowe w zakresie ochrony indywidualnej.
  13. Technologie materiałowe i wytwarzania. Technologie systemów ochrony pasywnej: technologie
    materiałowe w zakresie osłon balistycznych.
  14. Sensory. Systemy monitorowania i ostrzegania o zagrożeniach dla morskiej infrastruktury krytycznej.
  15. Medyczne zabezpieczenie pola walki oraz środki przeciwdziałania skutkom użycia BMR. Medyczne
    środki przeciwdziałania czynnikom CBRN-E (ang. chemical, biological, radiological, nuclear and
    explosives) obejmujące diagnostykę, zapobieganie i leczenie następstw użycia oraz innowacyjne
    środki przeciwdziałania skutkom użycia BMR, w tym: odzież ochronna minimalizująca ryzyko skażenia
    promieniotwórczego i chemicznego oraz zakażenia biologicznego, dozymetria indywidualna,
    likwidacja skażeń (sprzętu wrażliwego; fosforoorganicznych środków trujących IV generacji).

Okres realizacji Projektu jest zależny od tego, do której z grup oraz na jakie fazy (badawczą lub rozwojową lub obie łącznie) wniosek będzie składany:

  • w grupie A – faza badawcza do 2 lat, faza rozwojowa do 2 lat (łącznie 48 miesięcy);
  • w grupie B – faza badawcza do 3 lat (36 miesięcy) z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych;

Informacje dla aplikujących:

  • wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF;
  • nabór wniosków trwa do 31.01.2024 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenie projektowe w systemie elektronicznym moja PG należy złożyć do 17.01.2024 r.; pełen wniosek projektowy lub jego kosztorys powinien zostać przedstawiony w Centrum Zarządzania Projektami do 24.01.2024 r. w formie elektronicznej;
  • dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCBiR;
  • kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Anita WiśniewskaKatarzyna BisewskaKaja Kalinowska.

VI polsko-turecki konkurs

Konkurs skierowany jest do organizacji badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski i Turcji. Konsorcja złożone z partnerów polskich i tureckich mają możliwość uzyskania w konkursie dofinansowania na projekty obejmujące badania w wybranych obszarach: Health, Advanced Material Technologies, Food and Agriculture oraz Energy (zgodnie z informacjami w ogłoszeniu konkursu i dokumentacji konkursowej).

Warunki aplikowania:

  • Wnioskodawcami w konkursie mogą być małe/ średnie/ duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja: zrzeszające co najmniej jednego przedsiębiorcę i co najmniej jedną organizację prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę lub zrzeszające więcej niż jedno przedsiębiorstwo. Konsorcjum może liczyć maksymalnie trzech członków.
  • VI konkurs polsko-turecki jest jednoetapowy:
    • termin składania wniosków pełnych (full proposal): 4.03.2024;
    • ocena jest niezależna dla każdej ze stron, ostateczna lista rankingowa tworzona jest na podstawie zestawienia wyników oceny w Polsce i w Turcji.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem do podpisu wniosku o dofinansowanie.

Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami.

Zapytania w sprawie konkursu należy kierować na adres: pm.czp@pg.edu.pl

EP PerMed JTC2024 (1 konkurs)

JTC2024 jest międzynarodowym konkursem ogłoszonym w ramach współfinansowanego Partnerstwa HE, European Partnership for Personalised Medicine (EP PerMed). Tematyka zgłaszanych wniosków konkursowych dotyczyć musi identyfikacji lub walidacji celu w tzw. medycynie spersonalizowanej w połączeniu z badaniami nad biomarkerami. Szczegółowy opis zakresów tematycznych znajduje się w dokumencie Call Text.

Warunki aplikowania:

  • Wnioskodawcami w konkursie mogą być organizacje badawcze, mikro /małe /średnie /duże przedsiębiorstwa oraz grupy podmiotów. Zarówno organizacje, jak i przedsiębiorcy mogą otrzymać środki na sfinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych, przy czym organizacje badawcze mogą również ubiegać się o sfinansowanie badań podstawowych.
  • Konkurs EP PerMed JTC2024 jest dwuetapowy:
    • termin składania wniosków wstępnych (pre-proposal): 5.03.2024, 17:00 CET;
    • termin składania wniosków pełnych (full-proposal): 20.06.2024, 17:00 CEST;
    • wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni przez NCBR o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem do podpisu wniosku o dofinansowanie.

Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami.

Zapytania w sprawie konkursu należy kierować na adres: pm.czp@pg.edu.pl

Konkurs JPND 2024

Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research) ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze. Wnioski składane w konkursie muszą dotyczyć jednej lub kilku następujących chorób neurodegeneracyjnych:

  • choroba Alzheimera oraz inne demencje,
  • choroba Parkinsona oraz związane z nią dolegliwości,
  • choroby prionowe,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • choroba Huntingtona,
  • ataksja rdzeniowo-móżdżkowa,
  • rdzeniowy zanik mięśni.

Szczegółowe informacje o zakresie tematycznym konkursu znajdują się w ogłoszeniu konkursu JPND 2024.

Informacje dla aplikujących:

  • o finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie (Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy);
  • w konkursie JPND Call 2024 można otrzymać środki na:
    • wynagrodzenia dla zespołu badawczego,
    • wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów,
    • zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz
    • pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego;
  • Narodowe Centrum Nauki przyjmuje wnioski obejmujące wyłącznie badania podstawowe;
  • konkurs JPND 2024 jest dwuetapowy:
    • termin składania wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposal): 5.03.2024 r., 12:00 CET,
    • termin składania wniosków wspólnych pełnych (full proposal): 25.06.2024 r., 12:00 CEST,
    • termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 2.07.2024 r.;
  • zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie;
  • najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami;
  • kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: czp@pg.edu.pl

Konkurs DAINA 3

Konkurs DAINA 3 jest organizowany przez Narodowe Centrum Nauki oraz Litewską Radę Naukową (Research Council of Lithuania, RCL) i skierowany do polskich zespołów badawczych, które wspólnie z zespołami litewskimi wystąpią z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego. Do konkursu można złożyć wniosek obejmujący badania podstawowe w obszarze określonym w jednym z 26 paneli NCN.

Informacje dla aplikujących:

  • w konkursie DAINA 3 można otrzymać środki na:
    • wynagrodzenie dla zespołu badawczego,
    • stypendia dla studentów lub doktorantów,
    • zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz
    • pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji polskiej części projektu badawczego;
  • koszty planowane do poniesienia przez zespół polski muszą być zgodne z zasadami obowiązującymi w dokumentacji konkursu w NCN, a przez zespół litewski – zgodne z zasadami obowiązującymi w RCL;
  • wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF;
  • termin składania wniosków krajowych w systemie OSF upływa 15.03.2024 r., godz. 16.00 CET;
  • zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie;
  • najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami;
  • kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Danuta Łapacz, Agnieszka Głowacz-Różyńska.

Konkurs SONATINA 8 NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATINA 8 na projekty badawcze, którego celem jest wsparcie kariery młodych badaczy, poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.

Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem lub stopień doktora zostanie im nadany do 30.06.2024 r.

Informacje dla aplikujących:

Konkurs LIDER XV NCBiR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs LIDER. Program skierowany do młodych naukowców, a jego celem jest poszerzenie kompetencji w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem podczas realizacji projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.

Informacje dla aplikujących:

  • maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln zł;
  • wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system LSI zgodnie z regulaminem konkursu;
  • nabór wniosków trwa w dn. 19.02–29.03.2024 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji do 15.03.2024 r.; pełen wniosek w systemie OSF należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 22.03.2024 r.;
  • dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCBR;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

Oferty zagranicznych grantów i stypendiów (EURAXESS Polska)

Dział Współpracy Międzynarodowej zachęca do zapoznania się z nową ofertą zagranicznych grantów i stypendiów dla naukowców i doktorantów opublikowaną przez EURAXESS Polska/NAWA.

EURAXESS Polska jest prowadzona w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Jej celem jest wspieranie mobilności międzynarodowej i rozwoju kariery naukowców. Oferty zagranicznych grantów i stypendiów prezentowane co miesiąc na stronie EURAXESS Polska pochodzą z różnych instytucji i organizacji krajowych i zagranicznych z całego świata i dotyczą wszystkich dziedzin nauki.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie DWM.

Spotkanie informacyjne dot. konkursu FENG 1.1. Ścieżka SMART – konsorcja

NCBR zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące naboru w ramach konkursu Ścieżka SMART (FENG 1.1). Nabór skierowany jest do konsorcjów planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu:

  • prac B+R,
  • wdrożeń innowacji,
  • rozwoju infrastruktury B+R,
  • internacjonalizacji,
  • rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem,
  • cyfryzacji i
  • zazieleniania działalności przedsiębiorstw.

Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo, natomiast organizacja badawcza i organizacja pozarządowa mogą być wyłącznie konsorcjantami.

Informacje o spotkaniu:

  • termin – 23.01.2024 r. (wtorek) w godz. 10.00–14.15 (spotkanie online);
  • spotkanie nie będzie nagrywane;
  • formularz zgłoszeniowy, zapisy trwają do 16.01.2024 r.

Nabór promotorów doktorantów do Szkoły Doktorskiej – rekrutacja na rok akad. 2024/2025

Do 25.01.2024 r. trwa nabór potencjalnych promotorów do Szkoły Doktorskiej na rok akad. 2024/2025. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Szkoły (dostępnej po zalogowaniu tj. do MojaPG).

Harmonogram naboru:

  • 8–25.01.2024 – nabór potencjalnych promotorów do Szkoły Doktorskiej na rok akad. 2024/2025;
  • do 31.01.2024 – weryfikacja ankiet potencjalnych promotorów przez przedstawicieli dyscyplin w Radzie Szkoły Doktorskiej;
  • do 29.02.2024 – zatwierdzenie list kandydatów na promotorów (uchwała rad dyscyplin / dziedzin);
  • marzec 2024 –  publikacja na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej listy zaakceptowanych potencjalnych promotorów.

UWAGA!

Powyższe terminy są nieprzekraczalne z uwagi na ich sprzężenie z procesem rekrutacji kandydatów do szkoły. Nabór dotyczy tylko osób chcących podjąć się opieki promotorskiej nad doktorantami w Szkole Doktorskiej współprowadzonej z IMP PAN i IBW PAN, nie dotyczy natomiast Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej.

Informacja o sposobie obliczania stawki wynagrodzenia w projektach programu Horyzont

Centrum Zarządzania Projektami informuje, że został przyjęty sposób obliczania stawki wynagrodzenia w projektach finansowanych ze środków programu ramowego Horyzont Europa, rozliczanych na podstawie kosztów rzeczywistych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie CZP w Aktualnościach.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Architektury

Dn. 15.01.2024 r. o godz. 12.00 w sali kreatywnej w budynku Hydromechaniki (budynek nr 11) odbędzie się obrona pracy doktorskiej Louisa Stephena du Plessis pt. „Determining an architectural character for Durban residential streetscapes”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, prof. PG, natomiast kopromotorem dr Deborah Whelan, University of Lincoln, UK, a promotorem pomocniczym dr inż. arch. Gabriela Rembarz.

Zainteresowani mogą zapoznać się z treścią rozprawy doktorskiej w Bibliotece PG, Gmach Główny, ul. Narutowicza 11/12 oraz na stronie internetowej BIP Politechniki Gdańskiej.

Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym

Dn. 12.01.2024 r. o godz. 13.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr Inal Bakhytkyzy pt. „New sample preparation methods for foodomics based on dispersive micro solid phase extraction and RP-Q-TOF-MS”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik, promotorem pomocniczym jest dr inż. Weronika Hewelt-Belka.

 

Dn. 19.01.2024 r. o godz. 12.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Kosno pt. „Spectroscopic studies on physicochemical properties of selected unsymmetrical bisacridine derivatives and NMR analysis of their interactions with the model sequence Pu22 aided by molecular dynamics”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Zofia Mazerska, promotorem pomocniczym jest dr hab. inż. Tomasz Laskowski.

Osoby zainteresowane udziałem w obronie pracy doktorskiej w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 12.01.2024.

 

Dn. 26.01.2024 r. o godz. 10.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Weroniki Grąźlewskiej pt. „Novel monovalent and multivalent recombinant proteins of Borrelia burgdorferi sensu lato with potential diagnostic value – construction and biotechnological production”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Lucyna Holec-Gąsior, prof. PG.

Osoby zainteresowane udziałem w obronie pracy doktorskiej w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 19.01.2024.

 

Dn. 26.01.2024 r. o godz. 13.45 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Małgorzaty Ryczkowskiej pt. „Synteza małocząsteczkowych pochodnych 2-pirydonu wykazujących właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwbakteryjne”. Promotorem pracy jest dr hab. Sławomir Makowiec, prof. PG.

Osoby zainteresowane udziałem w obronie pracy doktorskiej w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 19.01.2024.

Politechnika Gdańska w mediach

Alternatywa dla oleju napędowego i ekologiczny asfalt

Według danych z monitoringu mediów w dn. 18.12.2023 – 7.01.2024 r. w prasie, radiu, telewizji i na portalach ukazało się 813 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej.
Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu opublikowano w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Alternatywa dla oleju napędowego opracowana na PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nową technologię otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów. W specjalnie stworzonym demonstratorze można zbadać cały proces powstawania tego paliwa, które jest atrakcyjną ekologicznie alternatywą dla oleju napędowego do silników diesla.

Trójmiasto.pl Forum Akademickie Nauka w Polsce Dziennik Bałtycki Zawsze Pomorze

Naukowczyni z PG o oświetleniu LED

Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury jest główną autorką (first author) artykułu na temat wpływu nocnego zanieczyszczenia światłem sztucznym na zdrowie ludzi, który został opublikowany w amerykańskim czasopiśmie naukowym „Science”. Naukowczyni z PG zabiera również głos w anglojęzycznym artykule na stronie BBC, dotyczącym korzystania z oświetlenia LED. 

BBC.com

Asfalt, który oczyści powietrze

Centrum badawczo-rozwojowe koncernu Orlen we współpracy z naukowcami z PG opracowało asfalt, który ma oczyszczać powietrze z samochodowych spalin. Koło Ostródy wybudowany został pierwszy odcinek drogi pokrytej tą nawierzchnią. Jeszcze w grudniu informacja ukazała się m.in. na portalach Onet, Interia, Trojmiasto.pl czy w Polskim Radiu 24, o czym informowaliśmy na naszej stronie internetowej. W ostatnim czasie na temat innowacyjnej technologii napisano również w serwisach:

CHIP Business Insider

Innowacyjny robot wspierający dzieci z autyzmem

Projekt „Affective loop in Socially Assitive Robotics as an intervention tool for children with autism” z Politechniki Gdańskiej znalazł się wśród laureatów nagrody EDUinspiracje. Na antenie Radia Gdańsk o projekcie opowiedzieli jego autorzy: prof. Agnieszka Landowska oraz dr inż. Michał Wróbel z Katedry Inżynierii Oprogramowania na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Radio Gdańsk

Współpraca PG z Electrum Holding

PG oraz spółka Electrum Holding podpisały porozumienie o współpracy. Ma ona obejmować wspólne działania na rzecz edukacji w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii dla transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, a także budowy Climate Tech Hubu dla regionu Morza Bałtyckiego.

Polish Science CIRE.pl Offshore Wind Poland

Warsztaty i szkolenia

Szkolenie „Podstawy zarządzania projektami”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na dwudniowe szkolenie pn. „Podstawy zarządzania projektami” organizowane w dn. 18–19.01.2024 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na PG.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na szkolenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację zostaną poinformowane e-mailem o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 71/2023 z 19.12.2023 r. w sprawie: zmiany w składzie rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa, geodezja i transport w kadencji 2020–2024

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 72/2023 z 20.12.2023 r. w sprawie: zmian w składzie Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 73/2023 z 20.12.2023 r. w sprawie: powołania Komisji Konkursowej w programie Startup School II w ramach programu MOLYBDENUM STARTUP SCHOOL

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 64/2023 z 20.12.2023 r. w sprawie: wprowadzenia zmian w Regulaminie pracy Politechniki Gdańskiej

Komunikaty

Zmiana terminu e-Doręczeń

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do komunikatu Ministra Cyfryzacji z dnia 21 grudnia dotyczącego zmiany terminu wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń (ustawa o doręczeniach elektronicznych z dnia 18.11.2020 r.) informuję, że termin wejścia w życie ustawy został określony na 1 października 2024 r.

W związku z tym informuję, że sposób wysłania korespondencji na Uczelni pozostaje bez zmian do września 2024 r.

Będę Państwa informować na bieżąco w przypadku jakichkolwiek zmian

 

Z poważaniem
prof. Dariusz Mikielewicz
Prorektor ds. organizacji i rozwoju

Zmiana przepisów kancelaryjno-archiwalnych

Centrum Obiegu Dokumentów informuje, że od 1.01.2024 r. nastąpiła aktualizacja przepisów kancelaryjno-archiwalnych, które zostały wydane Zarządzeniem Rektora nr 65/2023 z 29 grudnia 2023 r. Szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach znajdują się na stronie internetowej COD w Aktualnościach.

Biblioteka PG: zmiana systemu bibliotecznego

Dn. 6.02.2024 r. zostanie uruchomiony nowy system biblioteczny Alma z wbudowaną multiwyszukiwarką Primo, który zastąpi dotychczasowe oprogramowanie VTLS/Virtua.

Nowoczesny, kompleksowy system ALMA służy do gromadzenia, katalogowania, udostępniania różnych zasobów drukowanych i elektronicznych: książek, czasopism, plików audio i video, obrazów. ALMA centralizuje usługi biblioteczne, upraszczając i przyspieszając czynności związane z zarządzaniem zasobami za pomocą jednego, ujednoliconego interfejsu oraz automatyzując większość procesów bibliotecznych. 

Wyszukiwarka Primo umożliwia szerszy, szybszy i bardziej przejrzysty dostęp do zbiorów i informacji (w tym do zasobów bibliotek należących do Związku Uczelni Fahrenheita), zapewnia intuicyjne wyszukiwanie zbiorów i kompleksowe ich użytkowanie.

Obowiązek rejestrowania korespondencji wychodzącej w EZD od 1.01.2024 r.

Centrum Obiegu Dokumentów przypomina, że od 1.01.2024 r. obowiązuje rejestrowanie wszelkiej korespondencji wychodzącej w systemie EZD zgodnie z wytycznymi zastępcy kanclerza ds. informatycznych dr. inż. Andrzeja Sobeckiego. Korespondencja dostarczona do Kancelarii nie zostanie nadana, jeżeli nie zostanie zarejestrowana w systemie EZD.

Kalendarium

12 stycznia 13.15–15.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/dydaktyczne-piatki

Dydaktyczne Piątki – 12.01.2024

Prowadząca: Joanna Mytnik, PG Nagrania z poprzednich spotkań online znajdziesz na kanale YouTube CNE PG.
17 stycznia 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
19 stycznia 13.15–15.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/dydaktyczne-piatki

Dydaktyczne Piątki – 19.01.2024

Prowadząca: Grażyna Knitter, PG Nagrania z poprzednich spotkań online znajdziesz na kanale YouTube CNE PG.