Nr 294/28 września 2023

W wydaniu:

  1. 2 października rozpoczynamy nowy rok akademicki
  2. Zaczynasz studia na PG? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy
  3. Budowlany Oscar dla Politechniki Gdańskiej
  4. Dobra zabawa i duża porcja wiedzy. Za nami Politechnika Talentów
  5. Poszukiwacze i Konstruktorzy wspólnie z Rektorem otworzyli przedszkole PG
  6. 2024 QS Europe University Ranking
  7. Konferencja DataComp w CI TASK PG
  8. Wręczenie aktu nominacyjnego prof. dr. hab. inż. Jarosławowi Guzińskiemu
  9. Awanse naukowe (habilitacje)
  10. Pierwsi absolwenci Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej
  11. Kolejny nabór w ramach Indywidualnych Studiów Badawczych i w ramach programu RADIUM
  12. Elektroniczne nabory w programach Europium, Einsteinium i Americium
  13. Granty ERC – bezpłatne warsztaty mentoringowe przygotowujące do aplikowania
  14. Uruchomienie portalu wideraexperts.eu do wstępnej oceny eksperckiej wniosków
  15. Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym
  16. Politechnika Gdańska i PKP Intercity nawiązują współpracę
  17. Dni Otwarte CTT – pierwsze czwartki miesiąca (5.10.2023 r.)
  18. Otwarty nabór wniosków do 4. edycji programu Startup School One
  19. Studia podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu – wspólna inicjatywa FarU
  20. Oddaj swój głos w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”
  21. Współpraca uczelni z PKP, wiecha na Centrum Ekoinnowacji oraz mózg i tworzenie pamięci
  22. Nowy dyrektor Centrum Usług Informatycznych
  23. Warsztaty „Zarządzanie doświadczeniami w projektach”
  24. Warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”
  25. Rejestracja online wybranych zleceń dla Działu Promocji i Biura Prasowego

Z życia uczelni

2 października rozpoczynamy nowy rok akademicki

Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2023/2024 odbędzie się 2.10.2023 r. o godz. 11.15 w Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie będzie transmitowane online na uczelnianym kanale YouTube.
Plan uroczystości:
  • przemówienie inauguracyjne – rektor PG prof. Krzysztof Wilde;
  • wręczenie medali i odznaczeń, w tym nadanie tytułu „Osobowość Politechniki Gdańskiej”;
  • immatrykulacja studentów; ślubowanie złoży 16 studentów – dwoje przedstawicieli z każdego z ośmiu wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas rekrutacji na studia;
  • wystąpienie Agnieszki Skotnickiej – przewodniczącej Samorządu Studentów PG;
  • wręczenie nagrody w Konkursie im. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej, a także wyróżnień dla studentów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w minionym roku akademickim;
  • wykład prof. dr. hab. Andrzeja Dragana z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Czym czas różni się od przestrzeni?”.

O oprawę muzyczną uroczystości zadba Akademicki Chór PG pod dyrekcją prof. Mariusza Mroza.

W związku z inauguracją roku akademickiego, 2.10.2023 r. w godz. 11.00–13.00 obowiązują godziny rektorskie.

W tym dniu, o godz. 9.30, zaplanowane zostało złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Natomiast o godz. 19.00, w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu będzie odprawiona msza w intencji nowego roku akademickiego, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy.

Na poszczególnych wydziałach odbędą się uroczystości w różnej formule; szczegółowe informacje będą publikowane na stronach wydziałów. Studentów, którzy w tym roku rozpoczynają studia na Politechnice Gdańskiej zapraszamy do zapoznania się z Samodzielnikiem Pierwszaka - informatorem dla studentów I roku.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zaczynasz studia na PG? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy

Pasjonujący wykład inauguracyjny, Samodzielnik Pierwszaka, niespodzianka przy odbiorze legitymacji, losowanie drobnych upominków w dniu inauguracji roku akademickiego, zniżka na zakupy w sklepie PG. Mamy nadzieję, że Twój pierwszy rok akademicki zaczniesz z uśmiechem.

Najważniejsze informacje:

  • plan uroczystości inauguracji roku akademickiego;
  • wykład inauguracyjny – tegoroczny wykład inauguracyjny „Czym czas różni się od przestrzeni” wygłosi prof. dr hab. Andrzej Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego; wykład będzie transmitowany na politechnicznym kanale YouTube;
  • Samodzielnik Pierwszaka – specjalny przewodnik online po najważniejszych tematach, z którymi dobrze się zapoznać rozpoczynając studia;
  • ekoniespodzianka – na wszystkich studentów I roku, którzy odbierają w dziekanatach legitymacje studenckie, czeka ekoniespodzianka;
  • szczęśliwy los – w dniu inauguracji (2.10.2023) zapraszamy studentów do udziału w losowaniu drobnych niespodzianek i odebrania mapy kampusu;
  • zakupy z rabatem – sklep z upominkami Politechniki Gdańskiej również świętuje rozpoczęcie nowego roku akademickiego i rozdaje rabaty – w dniu inauguracji sklep stacjonarny udzieli 20% rabatu* dla wszystkich na hasło „To będzie dobry rok”; w dn. 3.10–30.11.2023 obowiązuje też specjalna promocja tylko dla studentów I roku (za okazaniem legitymacji studenckiej) – 15% zniżki na zakupy w sklepie stacjonarnym PG (*rabaty nie łączą się).

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Budowlany Oscar dla Politechniki Gdańskiej

Przedstawiciele PG oraz Grupy NDI podczas gali konkursu Budowa Roku. Na zdjęciu od lewej: prof. Henryk Krawczyk, pomysłodawca powstania CK STOS PG, Marcin Lewandowski, wiceprezes NDI, Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes NDI, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Mariusz Miler, kanclerz PG, Michał Sadowski, dyrektor projektu z firmy NDI, Dominik Kardynał, kierownik budowy. Fot. materiały PZITB
 

Budynek Centrum Kompetencji STOS PG zdobył nagrodę w konkursie Budowa Roku organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się 19.09.2023 r. w Warszawie statuetkę odebrał prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Konkurs Budowa Roku organizowany jest od ponad 30 lat i jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. W branży nagroda nazywana jest „budowlanym Oscarem”. Wśród laureatów znalazła się również Politechnika Gdańska, która wraz Grupą NDI otrzymała nagrodę I stopnia za otwarty w kwietniu br. budynek Centrum Kompetencji STOS PG.

CK STOS PG jest nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Maria Kaszyńska, przewodnicząca PZITB i Marek Zackiewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu PZITB Budowa Roku. Pamiątkową statuetkę odebrał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG w towarzystwie prof. Henryka Krawczyka, pomysłodawcy powstania CK STOS PG, Mariusza Milera, kanclerza uczelni, a także przedstawicieli Grupy NDI: Małgorzaty Winiarek-Gajewskiej, prezesa, Marcina Lewandowskiego, wiceprezesa, Michała Sadowskiego, dyrektora projektu oraz Dominika Kardynała, kierownika budowy.

Fundatorem nagrody jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Dobra zabawa i duża porcja wiedzy. Za nami Politechnika Talentów

Zakończyła się pierwsza edycja szkoły letniej „Politechnika Talentów”, w której uczestniczyli uczniowie z najlepszych liceów i techników województwa pomorskiego.

Podczas dwudniowej szkoły letniej (21–22.09.2023) uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach związanych z tematyką wybranego przez siebie bloku naukowego. Były to przede wszystkim zajęcia praktyczne, które odbywały się w laboratoriach. Pod okiem wykładowców przyszli studenci ćwiczyli m.in.: obrazowanie komórek nowotworowych za pomocą mikroskopu fluorescencyjnego, wykonywali eksperymenty z nowymi materiałami funkcjonalnymi, tworzyli wizualizacje problemów matematycznych, testowali łączenie pojedynczych celek w baterie kondensatorów, prowadzili negocjacje w języku angielskim, czy tworzyli architektoniczne modele 3D w technologii VR.

Większość uczestników z entuzjazmem wzięła również udział w wieczornej imprezie w klubie studenckim „Kwadratowa”, którą zorganizował Samorząd Studentów PG, a potem spędziła noc w akademiku. Nauczyciele uczestniczyli w dwóch warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich przez Centrum Nowoczesnej Edukacji. Piątkowe popołudnie upłynęło natomiast pod znakiem sportu. W Centrum Sportu Akademickiego na chętnych czekali trenerzy koszykówki, wioślarstwa, siatkówki, tenisa lub judo.

Przez cały czas trwania szkoły letniej uczniami opiekowali się studenci – wolontariusze, którzy pomagali odnaleźć odpowiednie budynki i laboratoria, odpowiadali na wszystkie pytania, zarówno te logistyczne, jak i te o wrażenia ze studiowania na PG.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach oraz w zakładce Oferta dla szkół.

Poszukiwacze i Konstruktorzy wspólnie z Rektorem otworzyli przedszkole PG

Uroczyste otwarcie przedszkola Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 

Dn. 21.09.2023 r., z okazji oficjalnego otwarcia przedszkole odwiedzili prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, kanclerz Mariusz Miler, z-ca kanclerza Anna Gerlach oraz Ewa Michałowska z Biura Kanclerza.

Po części artystycznej przygotowanej przez grupy Poszukiwaczy i Konstruktorów, dzieci z wielkim entuzjazmem wzięły scenariusz spotkania w swoje ręce. Dzieliły się opowieściami na wiele tematów oraz emocjami związanymi z rozpoczęciem nauki w przedszkolu, a rektor z zainteresowaniem wysłuchał wszystkich historii i małym bohaterom tego dnia wręczył drobne upominki.

Przedszkole MegaMocni PG powstało z myślą o dzieciach pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Gdańskiej. Mieści się w budynku Domu Studenckiego nr 13 (ul. Do Studzienki 34).

Informacje dot. placówki znajdują się na stronie Biura Kanclerza w zakładce Uczelnia przyjazna rodzicom oraz na stronie przedszkola.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej 20.09.2023 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • nadania Ryszardowi Trykosko tytułu Osobowość Politechniki Gdańskiej 2023,
  • zasad i trybu wyróżnienia osób tytułem „Honorowy Profesor Politechniki Gdańskiej”,
  • zmiany zasad wyróżniania osób wpisem do „Złotej Księgi Politechniki Gdańskiej”,
  • ustalenia daty Święta Uczelni w roku akademickim 2023/2024,
  • wprowadzenia Regulaminu określającego sposób postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego,
  • zmiany Regulaminu studiów doktoranckich,
  • ustalenia programu studiów dla międzywydziałowego kierunku Energetyka prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki; na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz na Wydziale Inżynierii Mechanicznej,
  • ustalenia programów dla studiów podyplomowych Analiza procesów biznesowych w projektach IT oraz nowo utworzonych studiów podyplomowych Zarządzanie projektami środowiskowymi i zrównoważonego rozwoju prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii,
  • zatwierdzenia wzorów dyplomów ukończenia studiów na Politechnice Gdańskiej,
  • przyjęcia załącznika do Uchwały Senatu PG nr 319/2023/XXV z 26 kwietnia 2023 r. stanowiącego wersję anglojęzyczną Regulaminu studiów na Politechnice Gdańskiej.

Prorektor ds. nauki prof. Sławomir Milewski przedstawił informacje na temat działalności Uczelni w ramach programu IDUB. Dorota Nagórska, w zastępstwie przewodniczącej SSPG, omówiła działalność Samorządu Studentów PG. 

Nauka

2024 QS Europe University Ranking

W inauguracyjnej edycji rankingu QS Europe University zakwalifikowano 688 uczelnie z 42 krajów, w tym 33 uczelnie z Polski. Politechnika Gdańska zajęła 319. miejsce w rankingu.

Miejsca na podium rankingu zajęły: University of Oxford, Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu, University of Cambridge. Spośród polskich uczelni najwyższy wynik uzyskał Uniwersytet Warszawski (92. miejsce), Uniwersytet Jagielloński (122. miejsce) i Politechnika Warszawska (211. miejsce).

W klasyfikacji uczelni z krajów Europy Wschodniej Politechnika Gdańska zajęła 24. pozycję.

W ujęciu krajowym Politechnika Gdańska zajęła 6. pozycję na 33 polskie uczelnie i jest drugą najwyżej sklasyfikowaną w rankingu politechniką z Polski. Według organizatorów rankingu w porównaniu krajowym najsilniejszymi stronami naszej Uczelni są: liczba artykułów na naukowca, liczba cytowań na artykuł i działania w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Wszystkie wyniki Politechniki Gdańskiej w międzynarodowych i krajowych rankingach uczelni wyższych znaleźć można na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Konferencja DataComp w CI TASK PG

W dn. 19–20.09.2023 r. w nowej siedzibie Centrum Informatycznego TASK PG, budynku CK STOS, odbyła się ogólnopolska konferencja użytkowników HPC "DataComp – AI, HPC and Big Data Analysis for Grand Challenges".

DataComp to największe wydarzenie w Polsce zrzeszające zarówno użytkowników, jak i dostawców zaawansowanych usług obliczeniowych.

Podczas dwudniowego wydarzenia swoje prace zaprezentowało kilkunastu naukowców z różnych ośrodków naukowych naszego kraju. Uczestnicy konferencji mieli również okazję wziąć udział w warsztatach pt. „Use of AI in scientific workflow. Intel’s approach: hardware, tools, examples” zorganizowanych przez firmę Intel oraz obejrzeć Centrum Kompetencji STOS.

Organizatorem lokalnym konferencji było Centrum Informatyczne TASK PG, a organizatorem programowym Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Tematyka konferencji:

  • obliczenia naukowe,
  • rozwiązania i technologie w gospodarce,
  • sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe w badaniach naukowych
  • analityka dużych ilości danych, repozytoria,
  • inżynieria danych,
  • przetwarzanie chmurowe, HPC, kwantowe w obszarze wielkich wyzwań,
  • cyberbezpieczeństwo w ochronie danych i obliczeń,
  • wykorzystanie technologii IoT, przetwarzania brzegowego i HPC w rozwiązaniach AI
  • nowe rozwiązania wykorzystujące – ChatGPT, predykcję w analizie danych.

Fotorelację z konferencji można obejrzeć na stronie CI TASK.

Wręczenie aktu nominacyjnego prof. dr. hab. inż. Jarosławowi Guzińskiemu

Dn. 12.09.2023 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród osób wyróżnionych znalazł się prof. dr hab. inż. Jarosław Guziński, prodziekan ds. nauki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, kierownik Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego i Konwersji Energii.

Awanse naukowe (habilitacje)

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:

dr hab. inż. Natalia Wójcik, prof. PG (WFTiMS)
dr hab. inż. Dawid Ryś, prof. PG (WILiŚ)
dr hab. inż. Beata Zima (WIMiO)
dr hab. inż. Daniel Chuchała (WIMiO)

Pierwsi absolwenci Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej

Pierwsi absolwenci zakończyli kształcenie w Szkole Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, współprowadzonej z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku i Instytutem Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku:

  • dr inż. Mohammad Malikan (WILiŚ) – pod opieką promotorską prof. Viktora Eremeeva obronił pracę doktorską w dyscyplinie inżyniera lądowa i transport. Praca naukowa poświęcona była małoskalowym strukturom w mikro i nanomaszynach (pełna treść artykułu: w języku polskim, w języku angielskim);
  • mgr inż. Aleksandra Laska (WIMiO) – pod opieką promotorską dr. hab. inż. Marka Szkodo, prof. PG przygotowała pracę doktorską dotyczącą wpływu naprężeń własnych i gęstości dyslokacji na właściwości mechaniczne i fizykochemiczne spoin wytworzonych technologią o nazwie Friction Stir Welding (pełna treść artykułu: w języku polskim, w języku angielskim);
  • mgr inż. Yuxin Lu (WZiE) – pod opieką promotorską dr hab. Joanną Wolszczak-Derlacz, prof. PG przygotował pracę doktorską dotyczącą „One – Belt, One – Road” – inicjatywy władz Chińskiej Republiki Ludowej, mającej na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku (pełna treść artykułu: w języku polskim, w języku angielskim).

Kolejny nabór w ramach Indywidualnych Studiów Badawczych i w ramach programu RADIUM

ISB oraz program Radium stanowią element realizacji zadań IDUB w zakresie podniesienia jakości kształcenia studentów, w szczególności na kierunkach i dyscyplinach naukowych związanych z priorytetowymi obszarami badawczymi uczelni.

Adresatami programu są studenci studiów II stopnia.

Maks. kwota dofinansowania w RADIUM wynosi 24 tys. zł brutto, maks. okres realizacji wynosi 10 miesięcy, a warunkiem uczestnictwa w programie jest wcześniejsze uzyskanie zgody prorektora ds. kształcenia na realizację ISB.

W ramach RADIUM można zaplanować koszty:

  • zakupu drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz materiałów;
  • zakupu sprzętu informatycznego i oprogramowania;
  • usługi obce;
  • związane z upowszechnianiem badań.

Jak aplikować?

  • nabór w ramach ISB będzie trwa do 27.10.2023, godz. 23:59;
  • nabór wniosków w ramach programu RADIUM trwa do 24.11.2023, godz. 23:59;
  • wnioski w obu programach należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system MojaPG w Module Granty.

Elektroniczne nabory w programach Europium, Einsteinium i Americium

Od dn. 15.09.2023 r. wnioski do programów Einsteinium, Europium i Americium można składać wyłącznie poprzez moduł Granty w systemie MojaPG.

Granty ERC – bezpłatne warsztaty mentoringowe przygotowujące do aplikowania

Trwa nabór zgłoszeń na bezpłatne warsztaty mentoringowe ERC organizowane przez Wiedeński Instytut Nauk o Człowieku we współpracy z Polską Akademią Nauk. Zaproszenie skierowane jest do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, planujących aplikowanie o granty ERC Starting oraz Consolidator.

Warsztaty (prowadzone w jęz. angielskim) będą mieć formę spotkania zdalnego, gdzie eksperci ERC – laureaci i paneliści – podzielą się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem, jak dopracować pomysł badawczy i zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania ERC. Ponadto uczestnicy będą mogli zaprezentować koncepcje projektów i skonsultować je z mentorami. Wydarzenie odbędzie się online w dn. 1 i 2.12.2023 r.

Zainteresowane osoby proszone są o przesłanie na adres excellence@pan.pl informacji, do którego konkursu ERC planują składać wniosek oraz następujących dokumentów:

  • streszczenie (abstrakt projektu) przygotowane zgodnie ze wskazówkami określonymi na pierwszej stronie części B1 wniosku o grant ERC (maks. 2 tys. znaków);
  • dwustronicowy opis projektu badawczego, będący skróconą wersją Extended synopsis (sekcji a) części B1 wniosku o grant ERC;
  • życiorys oraz opis dorobku naukowego według zalecanego wzoru sekcji b oraz sekcji c części B1 wniosku o grant ERC.

Termin składania zgłoszeń upływa 10.10.2023 r.; liczba miejsc jest ograniczona.

Dodatkowe informacje na temat spotkania dostępne są na stronie PAN, pytania można kierować na adres excellence@pan.pl.

Uruchomienie portalu wideraexperts.eu do wstępnej oceny eksperckiej wniosków

W celu zwiększenia udziału krajów objętych inicjatywą Widening w programie Horyzont Europa, a co za tym idzie podniesienia poziomu badań naukowych i zwiększenia innowacyjności w tych krajach został uruchomiony portal wideraexperts.eu.

Głównym zadaniem bezpłatnego portalu wideraexperts.eu jest ułatwienie kontaktu ekspertów oceniających z wnioskodawcami. Oferta dotyczy wniosków projektowych przygotowywanych w ramach następujących obszarów programu Horyzont Europa: Widening, ERA, klastrów II filaru i EIC Pathfinder.

Kto może skorzystać?

  • wnioskodawcy (Koordynator lub WP Leader) z kraju wideningowego lub stowarzyszonego mogą zgłosić swój wniosek projektowy (w zaawansowanym stadium) za pośrednictwem portalu do wstępnej oceny eksperckiej. Dzięki temu otrzymają od eksperta oceniającego zalecenia, jak poprawić jakość wniosku i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania;
  • eksperci – doświadczeni specjaliści z dowolnego kraju (z dziedzin zgodnych z zakresem tematycznym klastrów, Wideningu, ERA, EIC Pathfinder) i z doskonałą znajomością j. angielskiego mogą zarejestrować się jako eksperci i wzbogacić dzięki temu swoje doświadczenia w ocenie wniosków. Ponadto za wstępną ocenę wniosku ekspertom przysługuje wynagrodzenie (600 EUR brutto).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://www.ncpwideranet.eu/wideraexperts/.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym

Dn. 20.10.2023 r. o godz. 12.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Pauliny Dyguły pt. „Badania nad rozdzielaniem grupowym i analityką składu grupowego olejów bazowych i smarowych, zwłaszcza o szerokim zakresie polarności składników”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Marian Kamiński, promotorem pomocniczym dr inż. Karolina Kucharska.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl w terminie do 13.10.2023.

Współpraca

Politechnika Gdańska i PKP Intercity nawiązują współpracę

Na zdj. od lewej Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity i prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
 
Politechnika Gdańska i PKP Intercity zawarły 21.09.2023 r. umowę o współpracy naukowo-technicznej. Umowę podpisali: z ramienia PG rektor prof. Krzysztof Wilde, a ze strony PKP Intercity członek zarządu Artur Resmer. W wydarzeniu uczestniczyli także prof. Joanna Żukowska, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz prof. Mirosław Wołoszyn, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Ewa Boguszewska, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity. To pierwsze tego typu porozumienie PG z tym przewoźnikiem.

Umowa otwiera szereg możliwości w rozwijaniu oferty edukacyjnej uczelni z czynnym zaangażowaniem spółki PKP Intercity, umożliwiając m.in. organizację kursów, szkoleń, studiów dualnych, studiów podyplomowych, a także usprawni rozwój istniejących już kierunków i specjalności poprzez lepsze dostosowanie do potrzeb rynku transportu szynowego. Studenci Politechniki Gdańskiej będą mogli skorzystać m.in. ze staży, praktyk, zajęć praktycznych oraz wizyt studyjnych.

Przedmiotem umowy jest także wzajemne wsparcie merytoryczne oraz stała wymiana doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej m.in. przez realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, przygotowywanie analiz i ekspertyz, organizowanie wizyt studyjnych dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych PKP Intercity.

Ważnym punktem porozumienia będzie też promocja branży kolejowej oraz pokazywanie jej rozwoju i dorobku przez organizację konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej. Planowane są także wspólne publikacje branżowe i naukowe, współpraca z biurem karier uczelni, a także planowanie wspólnej działalności dydaktycznej i badawczo-rozwojowej.

Komercjalizacja i innowacje

Dni Otwarte CTT – pierwsze czwartki miesiąca (5.10.2023 r.)

Centrum Transferu Technologii PG zaprasza 5.10.2023 r. na konsultacje wszystkich, którzy są zainteresowani pozyskaniem projektów badawczych lub już realizują projekty o potencjale komercjalizacyjnym. Więcej o powodach, dla których warto skorzystać z konsultacji można przeczytać w artykule opublikowanym w „Piśmie PG” 2/2023 (s. 27–29).

Przykładowy zakres konsultacji z CTT:

  • skuteczne nabywanie wyników prac intelektualnych powstałych w ramach projektów badawczych, np. od studentów i doktorantów;
  • określanie biznesowych ram współpracy z firmami przy realizacji grantów konsorcjalnych;
  • wyznaczanie realnych do osiągnięcia wskaźników projektów w zakresie ich komercjalizacji,
  • ochrona własności intelektualnej;
  • przewidywanie kosztów związanych z procesem ochrony i komercjalizacji wyników badań;
  • optymalne scenariusze komercjalizacji wyników projektów badawczych i podziału korzyści z ich wdrożenia.

Osoby zainteresowane konsultacjami proszone są o wcześniejsze umówienie się (spotkanie osobiste, rozmowa telefoniczna lub spotkanie online) poprzez e-mail ctt@pg.edu.pl lub tel. 58 348 66 40.

Otwarty nabór wniosków do 4. edycji programu Startup School One

W dn. 2–22.10.2023 r. trwa nabór wniosków do programu preinkubacyjnego Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł” realizowanego przez Gdańsk Tech Startup School. Zajęcia dla uczestników rozpoczną się 6.11.2023 r.

Celem programu Startup School One jest zapewnienie uczestnikom profesjonalnego wsparcia przy ocenie i dalszym rozwoju zgłaszanych pomysłów, ukierunkowanego na wprowadzanie ich na rynek w formie spółek startup. Zgłoszone zespoły wezmą udział w 60-godzinnym cyklu zajęć wykładowo-warsztatowych oraz otrzymają opiekę doświadczonych mentorów biznesowych, jak również odbędą konsultacje w zakresie rozwoju technologii z pracownikami PG.

Informacje organizacyjne:

  • nabór wniosków odbywa się w formie konkursu i trwa do dnia 22.10.2023 r.;
  • dla osób zainteresowanych udziałem w programie odbędą się 3 spotkania informacyjne; zachęcamy do udziału również osoby, które nie mają jeszcze opracowanego pomysłu startupowego lub skompletowanego zespołu do rozwoju swojego pomysłu;
  • do naboru mogą przystąpić zespoły złożone z maks. 4 kandydatów, w co najmniej połowie złożone ze studentów, doktorantów, pracowników oraz absolwentów PG; członkami zespołów mogą być również studenci, doktoranci i pracownicy naukowi pozostałych Uczelni Fahrenheita,
  • dokumentacja konkursowa udostępniana jest poprzez formularz dokumentacji programu Startup School One;
  • szczegółowe informacje dostępne są również na stronie programu Molybdenum Startup School.

Uczelnie Fahrenheita

Studia podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu – wspólna inicjatywa FarU

Rozpoczęła się rekrutacja na I edycję studiów podyplomowych Uczelni Fahrenheita „Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu”. Powstanie studiów i opracowanie ich programu jest wynikiem współpracy przedstawicieli rad uczelni trójmiejskich oraz reprezentantów Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, tworzących Uczelnie Fahrenheita.

Studia podyplomowe mają na celu pozyskanie i pogłębienie wiedzy, kompetencji i umiejętności słuchaczy w zakresie mitygacji, definiowanej jako łagodzenie skutków współczesnej zmiany klimatu oraz adaptacji obszarów zurbanizowanych, wiejskich i ich społeczności do zmian klimatu.

Jednym z kluczowych elementów studiów jest budowanie partnerstw lokalnych i regionalnych oraz sieciowanie jednostek naukowych, samorządu, biznesu i NGO. Studia umożliwiają nabycie kompetencji, które otwierają drogę do współpracy przy poszukiwaniu praktycznych rozwiązań wykorzystywanych przy realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

Informacje dla aplikujących:

  • program studiów;
  • rejestracja;
  • jednostką prowadzącą studia jest Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownikiem studiów jest dr Mirosława Malinowska (Katedra Oceanografii Fizycznej i Badań Klimatu Wydziału Oceanografii i Geografii UG).
  • liczba miejsc – 40 (o przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń).

Zrównoważony rozwój

Oddaj swój głos w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

Raport Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Gdańskiej za rok akademicki 2021/2022 bierze udział w 17. edycji konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Głosowanie online, które wyłoni zwycięski raport w kategorii Nagroda Internautów, potrwa do 30.09.2023 r.

Lista raportów zgłoszonych do konkursu i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie https://raportyzr.pl/zaglosuj-na-raport/.

Dodatkowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.

Politechnika Gdańska w mediach

Współpraca uczelni z PKP, wiecha na Centrum Ekoinnowacji oraz mózg i tworzenie pamięci

 
Według danych z monitoringu mediów w dn. 18–24.09.2023 r. w mediach tradycyjnych i społecznościowych ukazały się 477 wzmianki na temat Politechniki Gdańskiej.
Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu opublikowano w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Współpraca PG z PKP Intercity

Politechnika Gdańska i PKP Intercity podpisały umowę o współpracy naukowo–technicznej. W jej ramach powstanie nowa oferta edukacyjna, która zostanie oparta na doświadczeniu naukowców naszej uczelni i know-how PKP Intercity. Ponadto studenci skorzystają m.in. ze staży, praktyk oraz wizyt studyjnych. Informacja na ten temat ukazała się m.in. w:

RMF24 Radio Gdańsk Forum Akademickie Dziennik Bałtycki

Naukowiec z PG bada ludzki mózg

Dr Michał Kucewicz, neuronaukowiec z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG na łamach Gazety Wyborczej opowiada o swojej działalności naukowej, polegającej m.in. na badaniu aktywności elektrycznej komórek neuronowych i ich synchronizacji w sieciach mózgowych.

Gazeta Wyborcza

Na budynku Centrum Ekoinnowacji PG zawisła wiecha

Centrum Ekoinnowacji PG będzie supernowoczesną placówką naukowo-badawczą, która umożliwi naukowczyniom i naukowcom uczelni opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych technologii z obszaru inżynierii i ochrony środowiska. W ubiegłym tygodniu wydarzenie szeroko opisywały lokalne i ogólnopolskie media. Teraz o uroczystości poinformowały m.in. portale:

Forum Akademickie Nauka Polska 

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu

Na temat budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – która powstanie na Pomorzu – w programie „8 lat dla Pomorza” w TVP Gdańsk wypowiada się dr inż. Marcin Jaskólski, z-ca dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej PG.

Fragment rozpoczyna się ok. 1 min. 10 sek.

TVP Gdańsk

Specjalne polimery

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego pod kierownictwem prof. Justyny Kucińskiej-Lipki bada specjalnie zaprojektowane polimery. O projekcie i jego założeniach przypomina portal „Rzecz o innowacjach”.

Rzecz o innowacjach

Komunikaty

Nowy dyrektor Centrum Usług Informatycznych

W dn. 1.10.2023 r. stanowisko dyrektora Centrum Usług Informatycznych obejmie dr inż. Tomasz Boiński. W trakcie swojego 15-letniego stażu pracy na uczelni związany był z Katedrą Architektury Systemów Komputerowych Wydziału ETI, gdzie zatrudniony jest jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Przez 6 lat pełnił funkcję zastępcy kierownika katedry.

Posiada wiedzę i doświadczenie z zakresu administrowania systemami komputerowymi, inteligentnych usług informacyjnych oraz licencjonowania oprogramowania. Uczestniczył w realizacji projektów MOST Wiedzy oraz MOST Danych, w których wraz z Biblioteką PG opracował politykę otwartego dostępu do publikacji i danych badawczych na Politechnice Gdańskiej. W działalności naukowej skupiał się na budowie i wykorzystaniu modeli sztucznej inteligencji do przetwarzania języka naturalnego, a także na budowie rozwiązań wykorzystujących grywalizację jako element usprawniający generowanie danych uczących i weryfikację jakości działania sztucznych sieci neuronowych.

Dr inż. Tomasz Boiński ma również duże doświadczenie we współpracy z przemysłem oraz w zarządzaniu infrastrukturą obliczeniowo-sieciową. Przez wiele lat budował, zarządzał i zabezpieczał katedralny klaster obliczeniowy, który jest trzecim największym węzłem tego typu na Politechnice Gdańskiej po CI TASK i CUI. Dotychczasowe doświadczenia dr. inż. T. Boińskiego w roli dydaktyka, naukowca i inżyniera umożliwią lepsze dopasowanie oferty usług CUI do potrzeb pracowników całej uczelni.

Warsztaty „Zarządzanie doświadczeniami w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na jednodniowe warsztaty „Zarządzanie doświadczeniami w projektach” organizowane dn. 5.10.2023 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na PG.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zarejestrowane zostaną poinformowane e-mailem o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na jednodniowe warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym” organizowane dn. 6.10.2023 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na PG.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zarejestrowane zostaną poinformowane e-mailem o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Rejestracja online wybranych zleceń dla Działu Promocji i Biura Prasowego

Od 2.10.2023 r. wybrane zlecenia wewnętrzne dla Działu Promocji i Biura Prasowego będzie można rejestrować w nowym systemie JIRA (zgloszenia.pg.edu.pl). W systemie udostępnione zostaną formularze odpowiadające poszczególnym zleceniom – rezerwacji materiałów eventowych czy zgłoszenia tematu do publikacji na stronie www uczelni).

Uprawnienia do rejestracji zleceń wewnętrznych w nowym systemie zostały nadane użytkownikom zgodnie z ich uprawnieniami w starym systemie rejestracji zleceń.

W razie problemów technicznych, braku dostępu lub problemów z obsługą prosimy o kontakt z Helpdesk CUI.

Kalendarium

29 września 00.00–23.59
https://pomorskanocnaukowcow.eu/

Pierwsza Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście

Co to jest bateria bagdadzka i czy owoce mają napięcie? Jak wygląda krew pod mikroskopem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą naukowcy podczas pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców.
30 września 10.00–12.00
https://pg.edu.pl/aktualnosci/2023-09/zapraszamy-na-uroczyste-otwarcie-roku-akademickiego-w-gdansku

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

30.09.2023 w Gdańsku z inicjatywy Uczelni Fahrenheita pomorskie uczelnie wyższe i władze samorządowe uroczyście otworzą rok akademicki 2023/2024.
2 października 10.00–13.00

Welcome Meeting

Spotkanie informacyjne dla wszystkich nowo przyjętych studentów zagranicznych, w trakcie którego studenci otrzymują praktyczne informacje potrzebne na początku roku akademickiego:
2 października 11.15–13.15

Inauguracja roku akademickiego Politechniki Gdańskiej

Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024.
5 października–6 października
https://www.ntnu.no/enhance/climateneutralcities

Konferencja „ENHANCE Summit on Climate-Neutral Cities

Międzynarodowa konferencja „ENHANCE Summit on Climate-Neutral Cities".