Nr 248/30 czerwca 2021

Z życia uczelni

Najwyższe noty w 6. wskaźnikach rankingu U-Multirank dla PG

Politechnika Gdańska w tegorocznej edycji rankingu U-Multirank uzyskała najwyższe noty (ocena „A”) w ramach 6 wskaźników (w poprzedniej edycji rankingu w ramach 4 wskaźników):

  • procentowy udział publikacji interdyscyplinarnych  
  • liczba pracowników tzw. „post-doc” w stosunku do łącznej liczby nauczycieli akademickich,
  • liczba publikacji naukowych w przeliczeniu na liczbę nauczycieli akademickich,
  • procentowy udział publikacji w otwartym dostępie (tzw. Open Access),
  • dochody z badań naukowych,
  • liczba założonych firm przez absolwentów Uczelni.

Oprócz PG jako całości w rankingu ocenione zostały także 3 wydziały w ramach poszczególnych dyscyplin/obszarów naukowych, które reprezentują:

  • Wydział Chemiczny

– inżynieria środowiska (najwyższa ocena „A” w ramach 5 wskaźników),
– inżynieria chemiczna (ocena „A” w ramach 4 wsk.), 
– inżynieria materiałowa (ocena „A” w ramach 2 wsk.), 
– nauki chemiczne (ocena „A” w ramach 2 wsk.);

  • Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

– inżynieria środowiska (najwyższa ocena „A” w ramach 4 wskaźników),
– inżynieria lądowa (ocena „A” w ramach 2 wsk.);

  • Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

– inżynieria mechaniczna (najwyższa ocena „A” w ramach 3 wskaźników)

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Prof. Andrzej Seweryn doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach

Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. To drugie najwyższe wyróżnienie akademickie, które prof. Seweryn otrzymał w tym roku. Dziekan WIMiO w maju br. został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Uroczystość nadania tytułu odbyła się 15.06.2022 r. w Auli Maxima na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach podczas obchodów 70-lecia Wydziału Mechanicznego.

Uniwersytet Techniczny w Koszycach jest najlepszą uczelnią na Słowacji, uznaną w Europie, o czym świadczą liczne projekty Komisji Europejskiej (program Horyzont 2022 oraz Horyzont Europa) przez nią realizowane. Wydział Mechaniczny cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem studentów – absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu branżach. To kolebka badań nad technologią wodorową na Słowacji.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w Aktualnościach.

Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu

Blisko 20 tysięcy studentów ze 130 uczelni z całego kraju rywalizowało o miano najlepszej uczelni w kraju podczas AMP 2022. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach mistrzowski tytuł przypadł w udziale Politechnice Gdańskiej.

Po raz kolejny nasza uczelnia wzięła udział we wszystkich dyscyplinach, które wchodzą w skład AMP. Sztuka ta udała się jeszcze tylko głównemu konkurentowi PG – Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Po tym, co się wydarzyło mam takie poczucie, że warto być cierpliwym. Obecne sukcesy to efekt naszej długoletniej, systematycznej pracy. Podeszliśmy do sprawy inaczej niż większość uczelni i naszą drogę do zwycięstw w AMP rozpoczęliśmy od budowy odpowiedniej infrastruktury. Dopiero potem zajęliśmy się organizacją zajęć, sekcji i zachęcaniem młodych ludzi do uprawiania sportu, a przy tym również tworzeniem odpowiedniej kadry trenerskiej. Chcieliśmy zadbać o rozwój sportu w wymiarze amatorskim – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Od ponad dekady na naszej uczelni patrzy się przychylnym okiem na sport. O to, by wszystko szło we właściwym kierunku dbają też ludzie kierujący naszym Centrum Sportu Akademickiego, czyli Krzysztof Kaszuba, Andrzej Bussler oraz Kazimierz Rozwadowski. 

Zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, Politechnika Gdańska zdobyła łącznie 2907,5 pkt. To najlepszy wynik naszej uczelni w historii startów w AMP. Drugi w klasyfikacji Uniwersytet Warszawski zdobył 2783 pkt, a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa 2640,5 pkt. W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła 6. miejsce. Do trzeciego miejsca w tej klasyfikacji zabrakło nam jedynie jednego złotego medalu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nauka

Czy Internet jest zły? Naukowcy PG pomagają znaleźć odpowiedź [„DLACZEGO?”, odc. 5]

 

Dn. 25.06.2022 r. odbyła się premiera 5. Odcinka 1. sezonu popularnonaukowego cyklu wideo pt. „Dlaczego?”, którego koproducentem jest Politechnika Gdańska. Cykl prezentuje na swojej głównej stronie Gazeta.pl – jeden z największych portali informacyjnych w Polsce; pierwsze cztery odcinki obejrzało blisko 3 mln internautów.

Duża część materiału ostatniego odcinka została nakręcona w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej PG, kierowanym przez prof. PG Jacka Lebiedzia; opiekunem naukowym i merytorycznym tej części cyklu był prof. PG Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Naukowiec pomógł twórcom cyklu w odpowiedzi na pytanie: Czy Internet jest zły?

Z efektem pracy nad piątym odcinkiem cyklu można się zapoznać na stronie Gazeta.pl oraz na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Współpraca

„Nagroda Uczelni Fahrenheita” – doceniamy Wasze zaangażowanie

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański w ramach utworzonego związku Uczelni Fahrenheita (FarU) ustanowiły specjalne wyróżnienie, które ma na celu docenienie inicjatyw istotnie oddziałujących na życie społeczności akademickich.

„Nagroda Uczelni Fahrenheita” może zostać przyznana raz w roku za innowacyjne działania realizowane indywidualnie lub zespołowo przez studentów, doktorantów bądź pracowników w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej lub społecznej. Konkurs złożony jest z dwóch etapów. Dla twórców najwyżej ocenionych projektów przewidziano nagrody finansowe ufundowane przez FarU.

Zgłoszenia do Nagrody mogą składać:

  • dziekani poszczególnych Wydziałów Uczelni Fahrenheita;
  • samorządy studentów Uczelni Fahrenheita,
  • samorządy doktorantów Uczelni Fahrenheita
  • zespoły co najmniej trzech osób z trzech Uczelni Fahrenheita, będących pracownikami, studentami lub doktorantami Uczelni Fahrenheita.

Złożenie wniosku odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online w terminie do 20.01.2023 r. W formularzu należy opisać zwięźle postać autora wniosku indywidualnego lub zespół oraz istotę inicjatywy.

Dodatkowe informacje, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony Rozwój: Ekospacer

Dn. 21.06.2022 r. uczestnicy I i II edycji warsztatów EkoPG uczestniczyli w spacerze po kampusie PG. O bogactwie tutejszych roślin, uratowanych krzewach, najstarszych drzewach, naturalnych łąkach i innych ciekawostkach opowiadał pracownik Sekcji Ogrodniczej Działu Gospodarczego p. Andrzej Korolko.

W trakcie wyprawy można też było usłyszeć o pracy studentów, którzy od lutego br. pomagają w pracach ogrodniczych. Student WFTiMS Tymoteusz Warmiak z Koła Ogrodniczo-Studenckiego KOS PG opowiedział o projekcie i wykonaniu łąki kwietnej na PG. W przyszłym roku studenci planują zazielenić teren przed Gmachem Głównym oraz opracować różne sposoby zbierania wody deszczowej. Będą również brali udział w sadzeniu drzewek owocowych, zamierzają także stworzyć „warzywne balkony” w Bratniaku.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Zrównoważony rozwój w Aktualnościach.

Komunikaty

Szkolenie „Podstawy zarządzania projektami”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na dwudniowe szkolenie „Podstawy zarządzania projektami” organizowane w dn. 20–21.07.2022 r. w godz. 9.00–14.00. Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 15.07.2022 do godz. 14.00 (obowiązuje formularz rejestracyjny). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

Warsztaty „Planowanie i komunikacja w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza na warsztaty „Planowanie i komunikacja w projektach” organizowane dn. 25.08.2022 r. w godz. 9.00–14.00. Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 25.08.2022 do godz. 14.00 (obowiązuje formularz rejestracyjny). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

Warsztaty „Zarządzanie ryzykiem w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza na warsztaty „Zarządzanie ryzykiem w projektach” organizowane w dniu 24.08.2022 r. w godz. 9.00–14.00. Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 19.08.2022 do godz. 14.00 (obowiązuje formularz rejestracyjny). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Kalendarium

5 lipca 10.00–11.30
https://pg.edu.pl/doad/ezd/szkolenia-online

Podpis kwalifikowany w EZD – powtórne szkolenie online

DOAD zaprasza osoby, które nie mogły uczestniczyć w pierwszym szkoleniu online, mającym na celu poszerzenie wiedzy w zakresie obsługi modułu podpisów kwalifikowanych, na powtórne szkolenie z tej tematyki.
6 lipca 11.15–13.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
7 lipca 10.00–13.35
https://www.gov.pl/web/ncbr/spotkanie-informacyjne-poswiecone-naborowi-wnioskow-w-konkursie-nutritech

NUTRITECH I – spotkanie informacyjne

Informacje podstawowe, finansowe i o generatorze wniosków. Podstawowe informacje o przeprowadzeniu oceny.
7 lipca–10 lipca
https://www.bazuna.org.pl/

Bazuna 2022 na Politechnice Gdańskiej

Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki BAZUNA na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej w dniach od 7 do 10 lipca.
26 lipca 10.00–13.35
https://www.gov.pl/web/ncbr/spotkanie-informacyjne-poswiecone-naborowi-wnioskow-w-konkursie-hydrostrateg

HYDROSTRATEG I – spotkanie informacyjne

Informacje podstawowe, finansowe i o generatorze wniosków. Podstawowe informacje o przeprowadzeniu oceny.